Geçmişten Günümüze Çocuk Oyunları Ve Detayları

Çocuk oyunları denildiğinde, birçok kişinin aklına çeşitli oyunlar gelmektedir. Eğer 1990 yılı öncesinde doğduysanız; aklınıza vücudunuzu hareket ettirerek sokakta oynadığınız temel oyunlar gelir. 1990 ile 2000 yılı arasında doğduysanız aklınıza; sokakta oynadığınız ve bilgisayar başında oynadığınız oyunlar gelir. Ancak 2000 yılından sonra dünyaya geldiyseniz, aklınıza sadece kral oyun, pokemon oyunu, atari oyunu gibi online oyun isimleri gelir. İşte bunun nedeni, gelişen teknoloji ve çocukların hareketsizleşmeye alışmasıdır. Şimdi gelin geçmişten bu zamana doğru çocuk oyunlarının nasıl değiştiğine ve zamanında neler oynandığına bakalım.

Çocuk oyunlarının tarihi

Çocuk oyunları, çoğunlukla çocukların oynadığı ama bazen yetişkinlerinde eşlik ettiği, harekete dayalı oyunlardır. Oynanma şekline göre açık alan gereksinimi duyabilirsiniz yada bir daire içinde oynayabilirsiniz. Genellikle geniş bir alanda oynanmaktadır. Oyunlar, tek kişilik olabilirler; en çok tat alınan oyunlar çok kişilikli oyunlardır.

Oyunların tarihine bakıldığında Eski Roma imparatorluğuna kadar uzanmaktadır. Bu yüzden oyunların evrensel olduğunu söyleyebiliriz. Her oyun evrensel değildir ancak seksek, ip atlama, körebe, halat yarışı gibi oyunlar; Eski Roma’da da oynanmaktaydı. Kısacası bu oyunlar ile evrensel bir dil ile farklı dil konuşan çocuklar anlaşabilirlerdir.

90 dönemi ve öncesindeki oyunlar

Bu oyunlar; açık hava oyunları olarak nitelendirilir çünkü çocuklar, sokaktan eve girmezlerdi. O zamanlar; sportif oyunlar daha çok rağbet görmekteydi. Üçgen, seksek, ip atlama, mendil kapmaca, birdirbir, istop, saklambaç, yakar top, 9 aylık gibi oyunlar; en çok oynanan oyunlar arasındaydı.

Oyun sektörünün 90’lardansonra geliştiğini biliyoruz. O yüzden önceki dönemde yaşayan çocuklar daha çok araçsız oyunlar oynarlardı. Örneğin en çok oynanan oyun arasında saklambaç ve körebe gelmektedir. Evlerin sık olmadığı, insan kalabalığının olmadığı o zamanlarda; çocuklar geniş bir mekanda maksimum zevk alarak oyun oynuyorlardı ve enerjilerini doğru bir şekilde doğaya aktarıyorlardı. Sağlıklıydılar.

90 dönemi ve 2000 yılı arasındaki oyunlar

Sanırım kültür çatışmasının yaşandığı devir burasıdır. Çünkü eskiden gelen oyun geleneği halen varlığını sürdürüyor ama teknoloji ile gelen yeni oyunlarda çocukların gözdesi olmaya başlıyor. Bu devirde halen saklambaç gibi oyunlar halen revaşta ancak top üzerine olan oyunlarda çok fazla oynanmaya başlıyor. Yakar top, istop, basketbol, futbol gibi oyunlar çok fazla tercih ediliyor. Ancak bilgisayarın ortaya çıkması ve Atari’nin piyasada yayılması ile çocuklar yavaş yavaş sokaklardan eve gelmeye başlıyor. Artık ekran karşısında eğlenmenin vaktini arıyorlar. En çok oynanan oyunlar arasında Super Mario’nun geldiği, tartışma götürmez bir gerçek.

90 öncesi ve 2000’e kadar olan çocukların anıları arasında aileleri ile tartışmalar çok fazladır. Oyun oynamaktan bıkmayan ve eve girmeyen bu nesiller, özellikle ailesi ile oyun oynamak konusunda tartışma yaşamışlardır. Aileleri en sonunda pes edip, git oyun oyna diyerek, çocuklara izin verir ve çocuklar, kazanmanın sevinciyle kendini sokaklara atarlardı. Ancak 2000 sonrası çocuklar ise, evde kalmak için can atıyorlar.

2000 sonrası çocukların oyunları

Sektörün hakimi online oyunlar olmaktadır. Atari artık eski gücünü yitirmiş, yerine el oyuncakları ve bilgisayarlar yerleşmiştir. Her eve bilgisayar girmesi ve bilgisayar internet cafe açılması ile; çocuklar online oyunlara daha fazla zaman ayırmaya başladılar. En çok oynadıkları oyun, GTA San Andrea, Vice City, Counter Strike ve NFS olmaktadır. Bu oyunlar ile büyüyen çocuklar, artık sonraki neslin de ekran karşısında oturarak eğlenmesi anlayışını devreye soktular.

Çocuk oyunları, geçmişten günümüze bakıldığında çok hızlı evrim geçirdiğini görebiliyoruz. Flash yada online oyunların kesinlikle zararlı olduğunu belirtmemek isterim. Ancak hareket yoğunluğunu azaltmaları, çocukların hem daha az zevk almalarını hem de salıkları açısından kötü bir duruma düşmelerine sebebiyet vermektedir. Bu yüzden çocukları oyun oyna diyerek, sokağa göndermekte fayda olduğunu bilmeliyiz.

Bunları da okuyabilirsin