Google Ads’te Arama Ağı Reklamları

Google ads, Google’ın arama motorunda, Google iş ortağı sitelerde veya youtube’da reklamlarınızı yayınlamanızı sağlayan online reklamcılık kanalıdır. Offline reklamlara göre sağladığı en büyük avantaj hedefleme seçenekleri ve tıklama başına maliyet usülü reklam vermenize imkan sağlamasıdır. Google reklam vermek çok uzun süren ve zahmetli bir iş olmamakla birlikte başlamadan önce kesinlikle iyi bir planlama ve analiz gerektiren bir süreçtir.

Google Anasayfasında Yayınlayabileceğiniz Reklam Modelleri

Google’ın arama sonuç sayfalarında iki farklı şekilde reklam verebilirsiniz. Bunlardan birisi arama ağı reklamlar diğeri ise alışveriş reklamlarıdır.

Arama Ağı Reklamları

Google’ın arama sonuçlarının hemen üstünde gösterilen metin reklamlardır. Bu reklamları kullanabilmek için anahtar kelime belirlemek ve reklam metni oluşturmanız yeterlidir. Google reklamlarına en hızlı şekilde reklam verebileceğiniz reklam modelidir. Belirlemiş olduğunuz anahtar kelimelere göre reklamlarınız belirli arama sorgularında tetiklenir ve reklamlarınız arama sonuçlarının üzerinde veya altında gösterim almaya başlar. Ne zaman kullanıcılar reklamlarınıza tıklarsa o zaman Google’a belirli bir ücret ödersiniz.

Reklam tıklamaları sonucu ödeyeceğiniz ücret açık artırma sistemine göre belirlenir. Bunun yanında anahtar kelimelerinizin kalite puanı doğrudan ödeyeceğiniz tutarlara etki eder. Ne kadar yüksek kalite puanına sahip olursanız tıklama başına maliyetleriniz o kadar düşük olur.

Kalite Puanı Nedir? Nasıl Belirlenir?

Google, dijital pazarlama sürecinin hem standartlaşması hem de kalitenin güvence altına alınarak, adil olması için adına “kalite puanı” denen, şöyle bir algoritma kullanır;

  • Reklam alaka düzeyi
  • Açılış sayfası deneyimi
  • Beklenen tıklanma oranı

Bunlar; reklam sıralamasının belirlenmesi için yapılan, maksimum tıklama başı maliyet teklifi ile çarpılacak olan ‘’kalite puanını’’ belirleyen etkenlerdir. Google bu iki değeri çarparak bir puan oluşturur ve diğer reklam verenlerinde katıldığı sıralamalar bu şekilde belirlenir.

Kullanıcı Google’da “en hızlı ssd sabit disk” şeklinde bir arama yaparsa, reklam metninde bunu görmesi gerekir. Bu, reklam alaka düzeyi ile ilgili ilk etkende başarı getirecek olsa da, reklamın hedef url’si, ssd sabit disk’lerin hızlıdan yavaşa doğru sıralandığı bir sayfayı işaret etmiyorsa puan yine düşecektir. Hemen çıkma oranı’nı arttıran bu tarz faktörlerde beklenen tıklanma oranını düşürebilir.

Google Ads reklamlarını kullanmadan önce dikkat etmeniz ve kesinlikle öğrenmeniz gereken en önemli şey ise anahtar kelime eşleme türleridir.

Google reklam hesabınızda kullanabileceğiniz dört farklı anahtar kelime eşleme türü vardır.

Tam eşleme: Anahtar kelimenizin tam olarak eşleştiği arama sorgularında reklam vermenizi sağlar. Yani kırmızı elma anahtar kelimesini tam olarak kullandığınız zaman reklamlarınız sadece kırmızı elma arama sorgusunda gösterilebilir. Yalnız çekim eki almış arama sorgularında da reklamlarınızın gösterileceğini unutmayın. Bu yüzden kırmızı elma, kırmızı elmalar anahtar kelimelerini iki farklı şekilde eklemek yerine tek anahtar kelimede kullanabilirsiniz. Bir anahtar kelimeyi tam eşleme yapmak için anahtar kelimenizin başına ve sonuna köşeli parantez eklemeniz yeterlidir.

Sıralı eşleme: Sıralı eşlemeye sahip anahtar kelimelerinizin başına veya sonuna arama sorguları gelebilir. “kırmızı elma” anahtar kelimenizin başına organik veya sonuna fiyat gibi kelimeler gelse de reklamlarınız gösterilecektir.

Geniş eşleme: Geniş eşleme en fazla erişim elde edebileceğiniz anahtar kelime eşleme türüdür. Geniş eşleme kullanırken çok dikkatli olmalısınız çünkü hiç beklemediğiniz arama terimlerinde gösterim alabilirsiniz.

Negatif eşleme: Eğer bir arama sorgusunda reklamlarınızın gösterilmesini istemiyorsanız negatif anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Negatif anahtar kelimeler, reklamlarınızın dilediğiniz sonuçlarda gösterimlesini engellemeye yarar. Negatif kelimeleri kullanırken en fazla dikkat etmeniz gereken şey belirlediğiniz anahtar kelimenin arama sorgularınızla tam eşleşmesi gerekmektedir. Örneğin negatif olarak “şikayet” ekleseniz bile reklamlarınız “sikayet” terimlerini içeren arama sorgularında gösterim almaya devam edebilir.

Alışveriş Reklamları

Google arama ağında yayınlayabileceğiniz bir diğer reklam modeli ise alışveriş yani ürün listeleme reklamlarıdır. Reklamlarınız Google arama sonuç sayfalarında ürün adı, ürün görseli ve fiyatlarını içerecek şekilde görüntülenir. Yalnız bu reklamları kullanabilmeniz için bazı şartları yerine getirmiş olmanız gerekiyor. Öncelikle alışveriş yapılabilen bir e-ticaret sitenizin olması gerekiyor. Aynı zamanda ürünlerinizin bilgilerinizi Google’a bir şekilde göndermeniz gerekmektedir. Bunun için Google Merchant Center tarafında bir hesap oluşturabilir ve ürünlerinizin bilgilerini buraya yükleyebilirsiniz. Manuel bir yükleme yapabileceğiniz gibi bir xml feed’i oluşturarak belirli aralıklarda planlı güncellemeler yapabilirsiniz.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?