Happy New Year

Happy New Year

Uzun süredir bir Bollywood filmi izlememiştim. Hatta izlediğim ikinci Bollywood filmi Happy New Year. Yaklaşık 2,5 sene önce yine bu filmin başrolünde oynayan Shah Rukh Khan‘ın oynadığı My Name Is Khan filmini izlemiştim ve Bollywood’a karşı önyargılı davrandığımı anlamıştım. Açıkçası aradan geçen 2,5 senede neden başka Bollywood filmi izlemedim bilmiyorum.

Başrollerinde Shah Rukh Khan ve Deepika Padukone‘in oynadığı, senaristliğini ve yönetmenliğini Farah Khan‘ın yaptığı 2014 yapımı Happy New Year filmi içerisinde hem aksiyon, hem dram, hem komedi hem de romantizmi barındırıyor.

Filmde Charlie adındaki kahramanımız babası Manohar‘ın intikamını almak için Charan Groover‘a karşı bir plan hazırlar ve planını uygulamak için takımını toplar. Amaçları Charan Groover’ın güvenliğini sağlayacakları elmasları çalmaktır. Fakat bunun için planları gereği dünya dans şampiyonasına katılmak zorundadırlar ve burada beklenmedik sonuçlarla karşılaşırlar.

Doğruyu söylemek gerekirse Bollywood filmleri pekçok Hollywood filmi ile yarışabilecek düzeyde diye düşünüyorum. Hatta bazı filmler daha üstün. Fakat bence tek sorunu filmlerin çok uzun olması. (Yaklaşık 3 saat) Bunun sebebi de -en azından bu film için- Hint dansını çokça ve uzun uzun kullanmaları.

Bu filmde dikkatimi çeken bir diğer şey ise Hindistan’ı övücü birçok sahnenin bulunması. (Özellikle dans müziklerinde geçen sözler.) Aslında bunu yadırgamamak gerek. Sonuçta adamlar tamamen özgün ve kendilerine has bir ürün ortaya koymuşlar. Kendi ülkelerini övmek de en doğal hakları diye düşünüyorum. Bazı film sitelerinde Hollywood filmleri için bu eleştiri çokça yapılıyor. Aynı kalitede sen de bir film çek, kendi ülkeni öv. Bu tarz eleştirileri yersiz buluyorum.

Sonuç olarak aynı tarz filmlerden sıkıldıysanız Bollywood filmlerini izlemenizi tavsiye ederim.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

4 Yorum
 1. Ufuk
  6 Nisan 2015 - 21:10
  Cevapla
  • Usluer
   6 Nisan 2015 - 21:41
   Cevapla
   • Ufuk
    6 Nisan 2015 - 22:28
    Cevapla
    • Usluer
     6 Nisan 2015 - 22:35