Harita

Harita Üzerinden Seyahat Etmenin Artıları

Tatilin içi boş bir seyahat türü olduğunu ve bunu fark etmeden maksimum keyif almadan yaşanıldığını söylesek, yalan olmaz herhalde? Bulunduğun yerden başka bir yere kaçmak yada denize gidip gelmek mi tatil yapmak? Güneş gözlüğü takıp şortları çekip, sahilde fotoğraf çekip kendini kandırmak mıdır tatil yapmak? Olaya bu kadar basit bakmayalım.

Seyahat, o kadar geniş bir eylem listesini içine alır ki; tatil yapmanın gerçek anlamına ulaşmanızı sağlar. İşten stresten kaçıp evden uzaklaşarak tatil yaptığınızı düşünmek yerine, aşağıdaki taktikleri uygulayarak; maksimum tat almaya bakın!

Karar Nasıl Verilir

Nereye gideceğinizin kararını vermek basittir. Ama oraya neden gittiğinizi kendinize sormak zordur. O yüzden gitmek istediğiniz yerde neler yapabileceğinizi bilmeniz gerekiyor. Sadece denize girmek istiyorsanız, İzmir yerine Kıbrıs’a gitmenize gerek yok. Gitmek istediğiniz yerlerin listesini çıkarın, her birinde neler yapabildiğinizi yazın ve sonrasında kararınızı verin.

Haritanızı Elinize Alın

Tatil demek, akşama kadar pineklemek değildir. Tatil, istemediğiniz durum dışında bir şeyler yapabilmektir. Gideceğiniz yerde gezilecek yerler o kadar fazla olacak ki; bunun bir listesini hazırlamanız gerekiyor. Gezi sitelerini yoklayabilir, tatil sitelerinden yararlanabilir veya internetten o bölge ile ilgili araştırmalar yaparak bunları çıkarabilirsiniz. Sonrasında bir harita elinize alarak, üzerine noktalar çizip; nerelere gitmeniz gerektiğinizi sürekli kendinize hatırlatın.

Harita

Gitmeden Arkadaş Edinin

Gideceğiniz yerde muhakkak başka tatil severler vardır. Onlarla iletişim kurup oraya gitmeden arkadaş edinebilirsiniz. Bunun için sosyal medya uygulamalarından yararlanmanızı tavsiye ederim. Swarm üzerinden check-in yapan kişileri bulun, instagram’dan hashtag ile arama yapın ve daha birçoğu.

Kendinize Sorular Sorun

Sorular sormak, aldığınız tadı arttıracak aktiviteler yapmanızı sağlayabilir. Örneğin Antalya’da gezilecek yerler neresidir, Antalya’da ne yenir, Antalya’da tarihi yerler gibi basit sorular sorarak ve online ortamda araştırarak, kendinize aktiviteler yaratabilirsiniz.  Basit sorular, tatilden aldığınız hazzı arttıracak etkiler yaratabilir.

Son Aşama

Son aşama, tatile çıkmadan önce tüm yapacaklarınızı belirlemek ve planlamaktır. Ayrıca bunu bir harita üzerinden işaretlemenizi tavsiye ediyorum. Bu şekilde nerede olduğunuzu ve nereye gitmeniz gerektiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Yollar, her zaman uzaklıkları kısaltır ve harita da sizi, tatil yapabileceğiniz yerleri görmenizi sağlar.

seyahatdergisi.com

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?