Hentbol

Hentbol Nedir, Nasıl Oynanır?

Hentbol, bir tür topla oynanan ve yüksek skor mertebesine ulaşma amacı güden, ikili gruplar halinde oynanan kapalı alanda oynan bir tür oyundur. 7’şer kişilik gruplardan oluşan bu iki takımın hentbol oyunundaki asıl amacı karşı takımın kalesine gol atmak ve bitişte en yüksek sayıyla rekabeti bitirmektir. Hentbol, dünya genelinde yaklaşık 150 ülkede profesyonel olarak oynanmakta ve halk tarafından çokça beğenilerek izlenilmektedir. Bu sporu, kapalı alanlarda, spor salonlarında veya sokak aralarında da çocuklar tarafından zevkle oynanılmaktadır. Kuralları oldukça basit olan bu oyun her bireye hitap etmektedir.

Hentbol’un Tarihçesi

Hentbol, 19. Yüzyılların başlarından bu yana oynanılmakta olan ve gerek oyuncular gerek izleyiciler tarafından pek çok beğeni alan ve coşkuyla seyredilen oldukça güzel bir oyundur. Günümüz kurallarına benzer bir şekilde, Danimarka sınırlarında geliştirilmiş olan hentbol’un kurallarını belirten ilk kişi Holger Nielsen isimli bir profesyonel spor öğretmenidir. Hentbol, 1908 yılında tüm kuralları ile halk tarafından yeni yeni oynanılmaya başlanmış ve oldukça kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayılmıştır. Bu spor günümüzde, milli, takımlar arasında ve bütün dünya genelindeki turnuvalar arasında yer almış, ülkemize birçok madalya kazandırmıştır. Bütün dünya genelinde oldukça kalabalık izleyici kitlesine sahip spor dalları arasında yer almaktadır.

Hentbol Nasıl Oynanır?

  • Hentbol oynayabilmek için öncelikle sahanızı belirlemeniz gerekmektedir. Ardından 7şer kişilik iki grup şeklinde sahalara inerek uluslar arası standartlara uygun bir şekilde yarışa adapte olmalısınız.
  • Maç, hakemin hava atışı ile başlar, topu karşılayan ilk takım ile oyun devam ettirilir.
  • Oyun esnasında oyuncuların topu ellerinde 3 saniyeden fazla tutmaları yasaktır.
  • Hentbol topuna el dışında herhangi bir temas uygulanması yasaktır. Özellikle ayak ve bacaklar devreye girdiği anda oyun ihlali sayılır, oyun durdurulur ve sayı boşa gider, aksi durumda hakem sayıyı karşı takıma da devredebilir.
  • Bu durumda kalecinin topa temas edişi hiçbir şekilde engel değildir. Tıpkı futbolda olduğu gibi hentbolda da kaleci ceza sahası sınırları içerisinde topa dilediği gibi dokunabilir, temasta bulunabilir.

Hentbol; top, kale, kaleci ve sınırlı oyunculardan oluşması nedeni ile futbola çokça benzetilse de kendine has pek çok kurallara ve tekniklere sahip bambaşka bir oyundur. Bu oyunun en önemli özellikleri arasında yer alan bu kural, her ülkede, her turnuvada ve yarışta mutlaka uygulanmaktadır. Kural; Hentbolda sahadaki yarışmacıların geçici olarak oyundan çıkarılır. Bu durumda takımda bir takım eksiklikler olsa da ceza süresi dolduktan sonra oyundan ihraç edilen takım oyuncusu geri sahaya alınır ve böylece maça devam edilir. Hentbol oynanılacak bölgenin saha boyutu 20 x 40 metre, kaleler ise 2 x 3 metre olmak zorundadır.  Bu karşılaşma durumu erkek oyuncularda 30 dakikadan oluşurken kadın oyuncularda ise 20 dakikadan oluşmakta, 2 devre halinde oynanılmaktadır. Bu arada 10 dakika mola ile 2. Tur sonunda oyunu fazla sayı alan takım en iyi skorla bitirmektedir.

Kaynakça

SporDurağı. “Spor Terimleri”. Erişim 7 Haziran 2022. https://sporduragi.com/

Kapak görseli Miguel Puig

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin