Hipnoterapi

Hipnoterapi Nedir?

Baktığımız zaman alternatif tıp olarak bilinen ve günden güne yaygınlaşma gösteren hipnoz, işinde uzman kişiler tarafından uygulandığı zaman çok büyük faydalar sağlayabilmektedir. Normal klinik ortamlarda veya kişiyi rahatlatabilecek ortamlarda seansları yapılabilmekte ve kişiler bilgilendirilmektedir. Kişinin bir cisme bakışının yoğunlaştırılarak uyku ile uyanıklık arasında ki zamana yani bilinçaltı yöntemine geçişinin sağlanması ve bundan sonraki duruma Hipnoterapi ile devam edilmesi işlemi olarak bilinmektedir. Konusunda uzman olan kişilerin bu alanda yer alan hastaları tedavi etmek için yapmış olduğu terapi çeşididir. Her açıdan bakacak olursak bu işlem birçok terapiye göre daha etkili ve daha çok sonuçlar veren uygulamadır. Bir hastada dalgınlık ve dikkat dağılımı kullanılarak uzman kişinin sesli bir şekilde komut vermesiyle oluşan karşılıklı diyalog durumudur. Hemen hemen her insanda kolaylıkla uygulanabileceği için özellikle stresli, problemleri olan ve farklı işlemlerle tedavi göremeyen kişilerin daha fazla önünü açmaktadır. Cerrahi müdahalenin gerektirmediği doğal yöntemlerle yapılabilen ve aynı zamanda uzman kişiler tarafından uygulanan bu işlemin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Çok fazla dikkat çekecek, kişiyi heyecanlandıracak ve saatlerce düşünmeyi sağlayacak bir tedavi şekli değildir. Tamamen sakin, kişinin beynini rahatlatan ve vücudunun gevşemesini sağlayan bir uygulama çeşididir. Özellikle vurgulamak istediğimiz ve tekrarını yaptığımız uzman kişi mutlaka psikolog veya tıp doktoru olması gerekmektedir ve kişilerinde buna dikkat etmesi önerilir.

Hipnoterapi

Kimi insanlarda ilk akla gelen sorulardan bir tanesi bu uygulama nasıl yapılır ve kişiye her hangi bir zararı var mıdır sorularının yanıtı ise oldukça basittir. Zorlama ile olmayan ve kişi o anda dahi az çok kendinde olduğu için yeri geldiğinde sorulan sorulara cevap vermeme özgürlüğüne de sahiptir. İstediği soruya cevap verebilir istemediği soruya da cevap vermemiş olması da normal bir davranıştır. Beklenenin üstünde tedavi şekli bulunan uygulama, daha çok en yaygın olarak kullanılan ve tercih edilen kişinin sallanan bir nesneye sabit olarak bakması ile başlar. Bu esnada hastanın tüm dikkati nesne üzerinde yoğunlaşır ve istenilen kıvama gelmesi beklenir. Transa geçmek olarak adlandıracağımız bu durum sonucunda kişinin bilinçaltına inilmesi ve Hipnoterapi uzmanının sesli bir şekilde vermiş olduğu telkinlere cevap verebilecek pozisyonu almış olması sağlanır. Kimi hastalar ağır bir uyku halini alırken, kimi hastalar ise daha hafif bir uyku halinde kalabilirler. Ne uyanık, ne de uykulu olarak tabir edebileceğimiz durum sayesinde tüm vücut rahatlamakta ve gevşemektedir. Altını çizerek belirteceğimiz bir diğer ayrıntı ise hafif uykuya geçen kişiler konuşmaları hatırlar, ancak ağır uyku halinde olan kişilerin beyinleri pasif halden aktif hale geçtiği için konuşulan hiçbir şeyi hatırlamazlar. Ancak bakıldığı zaman her iki şekilde de hastaya söylenen cümleler olumlu sonuçlanır ve güzel veriler elde edilebilir.

Kökenini hipnozdan alan ve işlemin başlamasından sonraki durumda aktif olarak iletişime geçilme noktasını belirleyen durum tamamen uzman kişiyi ilgilendirmektedir. Yani eylemin gerçekleşme ve sonuca ulaşma halidir diyebiliriz. Uygulamanın yapılabilmesi ve tedaviye olumlu sonuçlar verilebilmesi bu aşama sayesinde gerçekleşir. Herkesin yapabileceği bir işlem olmamasından dolayı son derece dikkatli ve kuralına göre uygulanmalıdır. Uzmanlığının derecesi dahi bu işlem için mutlaka bilinmesi gereken bilgidir. Aşamanın yüksek sesle tekrarlanarak uyku halinde olan kişiye sorulan soruların cevaplarına göre olumlu sonuçlara yaklaşılabilir. Transa girme ve transtan çıkma şekli bile bilen kişiler tarafından yapılır ve sonlandırılır. Hangi tür hastalıklarda tedavisinin olduğunu söyleyecek olursak bilinen birçok ağır hastalıklara umut ışığı olabilmektedir. Özellikle Hipnoterapi baş ağrısı, karın ağrısı, kanser hastaları, doğum ağrıları, uyku bozukluğu, depresyon ve cinsel sorunlar gibi rahatsızlık yaşayan hastalara uygulanabilmekte ve olumlu sonuçlar verebilmektedir. Her insan kolayca transa geçebileceği gibi transa geçme süresinin uzayabileceği de karşılaşılmış durumlar olarak bilinmektedir. Bir kişinin nasıl transa geçtiğini anlamak ise çok kolaydır. Hasta gözlerini kıpırdatıyor ve yüz kaslarının gevşediği belirtilerini veriyor ise transa geçiyor anlamı taşır. Telkinlerle başlayan ve yine aynı şekilde telkinlerle sonlandırılan bu yöntem ile hastaya ilk olarak hayal et telkinleri verilir ve sorulan sorulara cevaplar aranır. En yaygın olarak insanlarda kendini belli eden panikatak rahatsızlığı dahi bu yöntem sayesinde düzene sokulabilmektedir.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?