Holigan

Holigan Olmak Ya Da Olmamak

Şunu anladım ki bu ülkede futbol spor değil bir holiganlık bir katliam bir adam öldürmeden öte gidemiyor. Özellikle dünkü derbiden sonra kendi gözümle gördüğüm olaylar, Fenerbahçeli bir kardeşimizin bıçaklanarak öldürülmesi, her iki takımın taraftarlarının çirkefçe sözler sarfetmesi…

Maça kadar her şey o kadar güzeldi ki. Galatasaray şampiyonluğunu ilan ederek Kadıköy’e derbiye gidiyor. Yıllardır Kadıköy’de Fenerbahçe’yi yenememişiz. Ama içimizde şampiyonluğun verdiği sevinçle Fenerbahçe’yi de yeneriz düşüncesi var. Maç başladı, Galatasaray o kadar vasat bir futbol oynamasına rağmen ilk golü penaltı ile buldu. 1 gol daha atsak maç bizim diye düşünüyordum. Ardından Fenerbahçe’den Webo’nun ard arda attığı 2 gol ile maçı Fenerbahçe kazandı. Fenerbahçe’nin ezeli rakibini yenerek kutlama yapması en doğal hakkı. Galatasaray’ın da Kadıköy’de yenilmesine rağmen oraya şampiyon gidip şampiyon döndüğü için de kutlama yapması en doğal hakkı. Benim ikamet ettiğim şehirde Galatasaraylı taraftarlar Aktekke Meydanı’nda kutlama yapmaya başladılar. Herhangibir sıkıntı yok derken bir de baktım ki meydana Fenerbahçe taraftarlarının oluşturduğu bir konvoy geliyor. Neyi paylaşamadılar anlamadım. Karaman küçük şehir tamam da biri meydanda diğeri de Atatürk Parkı’nda kutlamasını yapsa bir şey olmayacak. Sonra olan oldu zaten. Allah’dan olaylar büyümedi.

Twitter’a bir girip bakayım dedim. Samimi söylüyorum ki Fenerbahçe’yi kutlayacaktım ama bir arkadaşımın paylaştığı tweetten sonra tebrik edesim falan gelmedi. Birde öyle bir mantık hatası var ki…

Ben diyorum ki insan ol da tebrik edelim o diyor ki insan gibi cevap ver. Yahu sen koyduk mu yazarsan ben sana nasıl cevap vereyim?

Sonrasında haberlere bir bakayım dedim. Burak Yıldırım adında Fenerbahçeli kardeşimiz bıçaklanarak öldürülmüş. Bu mu taraftarlık Allah aşkına? Bu mu takım sevgisi? Ölüm sebebi Fenerbahçeli olması. Sebebe bir bakın. Ne biçim bir ülke ne biçim bir insan olduk. Karakterimizi ne çabuk yitirmişiz?

Bu olayı tüm Galatasaray taraftarına mâl eden arkadaşlara da birkaç şey söylemek istiyorum. Unutmayalım ki zamanın da polis arabalarını yakan insanların üzerinde de Fenerbahçe forması vardı. Bu demek değil ki onlar taraftardı. Ama dünkü olayın tüm Galatasaray taraftarlarına mâl edilmesi gerçekten beni üzdü.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

9 Yorum
 1. veli
  13 Mayıs 2013 - 20:06
  Cevapla
 2. weBurak
  13 Mayıs 2013 - 20:28
  Cevapla
  • Usluer
   13 Mayıs 2013 - 21:23
   Cevapla
   • weBurak
    13 Mayıs 2013 - 21:24
    Cevapla
 3. Tahsin S
  13 Mayıs 2013 - 23:41
  Cevapla
 4. Hasan Safa
  22 Mayıs 2013 - 13:30
  Cevapla
  • Usluer
   22 Mayıs 2013 - 14:23
   Cevapla
 5. Murat Çelik
  28 Mayıs 2013 - 12:54
  Cevapla
 6. Tekno Loby
  24 Ağustos 2013 - 11:47
  Cevapla