Hosting Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Web sitesi kuracaklar için en önemli etkenlerden biri de kesinlikle hostingdir. Hem ihtiyaçlarınızı karşılamalı hem de ilerleyen zamanlarda size sıkıntı çıkarmayacak bir hosting seçmelisiniz. Ben de bu yazımda sizlere yardımcı olabilmek için hosting seçiminde dikkat etmeniz gereken birkaç husustan bahsedeceğim.

Müşteri Memnuniyeti

Aslında müşteri memnuniyeti ilk sıraya yazılmayabilir ama uzun süre farklı farklı firmalarla çalışmış biri olarak şunu söyleyebilirim ki bir firma müşterisini memnun edemiyorsa isterseniz çok değişik özellikler sağlasın yine de sorunlarla uğraşıyorsunuz. Bu yüzden çalışacağınız firma hakkında önceden bilgi edinmeniz önemli. Müşteri memnuniyetinden kastım basit aslında; sorunlarınız kısa sürede çözsün, açtığın destek taleplerine hızlı yanıt versin.

Taahhüt Edilen Özelliklerin Yerine Getirilmesi

Çok önemsenmese de önemli bir konu aslında. Mesela sınırsız hosting diye satılan paketlerden satın aldığınızda iki gün sonra suspended yiyebiliyorsunuz. Sınırsız hosting diye satılan tüm paketlerin bir sınırı olduğunu unutmayalım öncelikle. Burada önemli olan firmanın bu sınırı ne kadar esnetebildiğidir.

Fiyat Politikası

Çoğumuzun düşündüğü ucuz olsun ama kaliteli olsundur. Fakat ne yazık ki işler böyle yürümüyor. Eğer kaliteli bir firma ile çalışmak istiyorsanız cebinizden para çıkmak zorunda. Ha yok ben illa ucuz olsun istiyorum diyorsanız merdiven altı diye tabir ettiğimiz pek çok firma mevcut. Fakat iki gün sonra verilerinizin silinmesi durumunda hiçbir hak talep edemeyeceğinizi de söylemek isterim. Bu yüzden ucuzluğa değil de kaliteye önem vermeniz daha mantıklı.

İşletim Sistemi Seçimi

Hangi işletim sistemine sahip hostingi kullanacağınızda dikkat etmeniz gereken ayrı bir husus. Burada satın alacağınız hostingde hangi dili kullanacağınız da önemli tabi. Eğer php ile yazılmış bir site kullanacaksanız Linux tabanlı işletim sistemi, .NET ile yazılmış bir site kullanacaksanız Windows tabanlı bir işletim sistemi kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Daha bu maddeler gibi pek çok madde eklenebilir. Fakat size tavsiyem her şeyden önce çalışacağınız firma hakkında bir araştırma yapmanız. Benim size tavsiyem ise yıllardır bu sektörün içinde ve öncülerden biri olan Vargonen olacaktır.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?