İcralık Araba Almanın Faydaları

Araba Anahtar

Günümüz koşullarında araç alımı lüks değil ihtiyaç haline gelmiştir. Fakat bu hayat koşullarında araç alabilmek ancak uzun süre birikim yapılması ya da krediler ile borçlanarak mümkün olmaktadır. Oysa araç sahibi olabilmek için icralık olan otomobillerden almayı da tercih edebilirsiniz. İcradan araç almak hem alıcı hem de satıcı için avantajlı olmaktadır.

İcradan araba almanın faydaları arasında en önemli avantaj, uygun fiyat ile hayalinizdeki araca kavuşmak olacaktır. Ayrıca icradan mal alımı ile size sağlanan uygun fiyat yanında, aracı icralık olan kişinin de (başka şekilde aracını satabilmesi mümkün olmadığından) aracını satmasına ve borcunu ödemesine yardımcı olmuş oluyorsunuz. İcralık aracın sahibi borcundan dolayı hiçbir şekilde aracını satamamaktadır. İcralı olduğu için satılamayan araç, en yüksek satılabilecek fiyatla, icra yoluyla satılmaktadır. Bu da borçlu araç sahibine borcunu kapatabilme olanağı sağlamaktadır. Bu şekilde satılabilen araçlar satılarak, ekonomiye malların kazandırılması sağlanır.

İcradan sadece araç değil her türlü mal alma imkânınız olacaktır. Yani istediğiniz her şeye, neredeyse yarı fiyatı olan bir rakam ödeyerek sahip olabilirsiniz. İcradan araç almadan önce yapmanız gereken, istediğiniz özelliklere sahip olan aracı takip etmek olarak gösterilebilir. Daha sonra ise icra dairelerinde alacağınız aracın ihale tarihini öğrenmelisiniz. İhale tarihinde İhaleye katılabilmek için, icra dairesi tarafından belirlenin muhammen bedelin %20’sini yatırmanız gerekir. Bunu ister nakit isterseniz teminat mektubu göstererek gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca muhammen bedelin yatırılmasından sonra, nüfus kâğıdı, pasaport ya da ehliyetinizin fotokopisini ve muhtarlıklardan alınan ikametgâhınızı ilgili kurumlara vermeniz gerekecektir. Bu arada 18 yaşınızı doldurmuş olmanız ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız da, icralık araba ihalelerine katılmanız için aranan şartlar arasındadır. Bu belgeleri hazırladıktan, şartları yerine getirdikten sonra, sizin için uygun olan icralık arabalar ihalesine katılmanızda bir engel yoktur. İki oturum halinde yapılan ve açık arttırma usulü ile satışa sunulan icralık araç için en yüksek fiyatı veren aracın sahibi olur. İlk yapılan açık arttırmada araç, fiyatının %60’ı olan ihale bedeliyle aracı almak isteyenlere sunulur. Eğer ki ilk oturumda araç satılmaz ise, bir hafta kadar sonra ikinci bir oturum yapılır. Bu sefer ikinci oturumda aracın gerçek fiyatının %40’ı ile açık arttırma başlar ve en yüksek fiyatı veren aracın sahibi olur. İhale sonrası icralık olan aracı almak için bir hafta içerisinde parasını yatırmanız gereklidir. Tabi ki vergiler size aittir.

Kısacası, icralık olan arabayı almak, uygun fiyat ile araba sahibi olmanızı sağlayacaktır. Borçlu olan araba sahibi ise aracını başka türlü satması mümkün olmadığından, açık artırma ile gerçekleştirilen araba satışıyla borcunu kapatma şansını elde etmiş olacaktır. Yani icra ihalelerine girmekten çekinenlere içlerinin rahat olması tavsiye edilebilir. Çünkü icra ihaleleri taraf olan herkes açısından faydalı bir uygulamadır.

https://www.icraanaliz.com

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumunuz nedir?