İki Yıllıkların Suçu Ne?

Bu yazımda iki yıllık üniversite okuyan öğrencilerin sıkıntılarından, yaşadıkları sorunlardan, duydukları nasihatlerden bahsedeceğim dilim döndükçe.

Öncelikle ben Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nde iki yıllık Bilgisayar Programcılığı bölümünde okumaktayım. Okuduğum üniversiteye ve bölüme isteyerek geldim. Çünkü üniversite dışında farklı hedeflerim bulunmakta. İki yıllık bilgisayar programcılığını tercih etmemdeki sebep yazılım üzerine kendimi geliştirip Allah nasip ederse İstanbul’a gitmeyi planlamam. Bu bölümün tek avantajı sadece cebimde diplomamın olacak olması. Hoş bu diploma üniversiteden çıktıktan sonra da hiçbir işe yaramayacak. Adım gibi eminim bundan. Tabi DGS’yi de düşünmüyor değilim.

Şunu söylemeliyim ki eğer bir hedefiniz yoksa, sadece diplomam olsun diye iki yıllık bir bölüm tercih ediyorsanız kesinlikle okumayın. İki yılınız heba olur. Eğer birde uzatırsanız üniversiteyi vay halinize. Madem hal böyle neden ülkemizde iki yıllık bölümler bulunuyor diye sorabilirsiniz. Bana göre en güzel cevap eğitim sisteminin saçmalığıdır. Ülkemizdeki eğitim sisteminin her yerden açığı var. Bunlardan biri de iki yıllık bölümlerdir bence.

İki yıllık bölümlerden herhangibirini okuduktan sonra size sunulan tek iyilik DGS sınavıdır. Tek kurtuluş yolu da diyebiliriz. Toplam 160 soru, 80 Matematik, 80 Türkçe. Benim okuduğum bölümde en az 50’şer net yapmalıyım ki bilgisayar mühendisliğine geçiş yapabileyim. Afedersiniz ama bir taraflarınızı yırtmanız şart bunun için.

Birde bu iki yıllık bölümler halk arasında öcü gibi görülür. Buna istinaden birkaç cümle yazmak istiyorum:

– Aaa senin oğlun iki yıllığa mı gidiyor, bizimki de mühendisliği kazanmış da.
– İki yıllık okuyunca ne olacak sanki?
– Pek bilmiyorum ama iki yıllıklardan bir şey olmaz diyorlar.

Daha niceleri var.

Madem öyle sen niye iki yıllık okuyorsun diye soracak olursanız, yukarda da bahsettiğim gibi benim farklı hedeflerim var. Bunlardan ilki tabi ki DGS. Benim bir yıl daha üniversiteye hazırlanacak durumum yoktu gerçekten. Polislik için hazırlanmıştım. İyiki de kazanamadım diyorum şimdi polisliği. İnanıyorum ki kendi alanımda birgün bir yerlere geleceğim. Eğer DGS olmazsa kendimi geliştirip özel sektörde bir şeyler yapacağım inşallah. Tabi bu sektörün beyni İstanbul’a gitmem şart.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

8 Yorum
 1. TahsinSUNGUR
  13 Ocak 2013 - 22:04
  Cevapla
 2. Berk Altunkılıç
  13 Ocak 2013 - 22:39
  Cevapla
 3. Server Bedii
  15 Ocak 2013 - 13:44
  Cevapla
  • Usluer
   15 Ocak 2013 - 17:10
   Cevapla
 4. İbrahim
  17 Ocak 2013 - 15:50
  Cevapla
  • Usluer
   17 Ocak 2013 - 16:10
   Cevapla
 5. Berkant
  23 Ocak 2013 - 11:24
  Cevapla
 6. Ömer
  29 Ocak 2013 - 20:57
  Cevapla