İkinci El Forklift Fiyatları

Forklift

Forklift, ağır yükleri taşımak ve istiflemek amacıyla kullanılan bir tür iş makinesi olarak anlatılabilir. İnsan gücüyle taşımanın çok zor olduğu malzemelerin taşınmasını ve uygun biçimde istiflenmesini sağlar. Dolayısıyla üretici firmaların depolarında, limanlarda, tren garlarında vb. yerlerde sıklıkla kullanılan ve işleri önemli ölçüde kolaylaştıran araçlardır.

Forklift Kapasiteleri ve Sıfır Forklift Fiyatları

Forkliftlerin taşıma kapasiteleri kilogramla ifade edilen miktarlardan ya da 1 ton gibi nispeten küçük rakamlardan başlayıp 10, 20, 30, 40, 50 ton gibi rakamlara kadar çıkabilir. Tabi taşıma kapasiteleri, yakıt türleri ve kaldırma limitleri gibi özellikler de farklı ihtiyaçlara cevap verebilmelerini sağlayan ama fiyatlarında önemli farklılıklar yaratabilen özelliklerdir.

Düşük kapasiteli ve kapalı alanlarda kullanılmasını sağlayacak şekilde elektrikli-akülü forklift modellerinin fiyatları 10-15 bin TL düzeylerinden başlamaktadır. Fakat yüksek taşıma kapasitesine sahip olan, genellikle açık alanlarda kullanılan ve benzin ya da dizel motorlu olan forklift modelleri için istenen fiyatlar 3 yüz bin liraya kadar çıkabiliyor. Bu nedenle birçok işletme sıfır forklift modellerini satın almak yerine, kiralama ya da ikinci el forklift satın alma yoluna gidiyor.

Forklift Kiralama

Forklift kiralama yöntemi genellikle kısa süreli ihtiyaçları karşılamak için faydalanılan bir yöntem olarak gösterilebilir. Forklift kiralama işinin aylık maliyeti genellikle belirlenen forklift modelinin satış fiyatının %3-5’i arasında oluyor.

Birkaç aylık kullanımlar için uygun olabilen kiralama maliyetleri, uzun süreli kullanımlar söz konusu olduğunda pek de mantıklı bir yöntem değil. Örneğin 6 aylık süreyle sıfır fiyatının %5’i kadar bir bedelle kiraladığınız forklifte toplamda sıfır fiyatının %30’u kadar ödeme yapmış oluyorsunuz. Oysa aynı forklift modelinin ikinci el olanları, kullanılmamış forklift modellerinin %50’si hatta biraz daha aşağıya düşlen fiyatlarla satın alınabiliyor. Yani 6 ay – 1 sene kullanmak üzere forklift kiralayarak katlandığınız maliyetle, ikinci el forklift satın alabiliyorsunuz. Ufak tefek oynamalar olabilir ama ikinci el olsa da bakımlı ve sürekli kullanabileceğiniz bir forklifte sahip oluyorsunuz.

İkinci El Forklift

İkinci el forklift modellerinin fiyatları kullanım süresine ve makinenin durumuna göre (arıza, yedek parça, servis desteği vb.) aynı modelin sıfır fiyatının yaklaşık yarısı kadar oluyor. Bazı durumlarda, özellikle yüksek kapasiteli modellerde bu fiyat biraz daha aşağıya inebiliyor.

İkinci El Forklift Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İkinci el forklift almaya karar verirseniz, birkaç noktaya dikkat etmenizi öneririz. Öncelikle seçtiğiniz forklift modelinin kullanım amacınıza uygun ve işinizi göreceğiniz alanda kullanılmaya uygun özelliklere sahip olan forklift modelleri arasından seçmiş olmalısınız.

Forklift alımını üretici bir firmadan ya da distribütör bir firmadan yapmayı tercih etmelisiniz. Bu tip bir firmayla çalışmayı tercih ettiğinizde daha çok forklift modelini değerlendirme şansını bulabilirsiniz. Tabi servis, bakım, yedek parça gibi konularda bilgi edinme ve destek alma şansınız da olacaktır. Bu konu çok önemli çünkü ilk satın alma maliyetini geçen (uzun vadede) servis – bakım – yedek parça harcamaları yapmanız gerekebilir. Aracı bir firmayla çalışmayı tercih ederseniz, servis ve yedek parça konularında yardım almayı garantilemeniz zor olabilir.

Tam kapasiteyle çalışan bir model seçmeniz doğru olacaktır. Fiyatı biraz daha yüksek olabilir ama bakım maliyetlerini yükselten, sıklıkla arıza çıkartan ve servis problemleri yaşamanıza neden olan modeller çok daha düşük fiyatlarla alınabilir ama uzun vadede ortaya koydukları maliyet daha fazla olacaktır.

Motor kontrolü ve test sürüşü, çatalların ve asansörün kontrolü, direksiyon–akü–frenler-aydınlatma–lastikler–kaporta kontrolü de ikinci el forklift alırken dikkat etmeniz gereken hususlardır. Bu konularda uzmanlığınız yoksa, satış uzmanlarına ya da bu iş makineleriyle uzun süre çalışan personelinize kontrol ettirmenizi öneririz. Bu kontrolleri tamamladıktan sonra forklifti kullanmayı düşündüğünüz alanda test etmenizi ve performansınıza bakmanızı tavsiye edebiliriz.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumunuz nedir?