Kredi Kartı

İllegal Olmamanın Aylık Bedeli

Siz hiç WinRAR’a para verip kullanan birini gördünüz mü? Ben gördüm, belki de gördüğüm tek kişi bile olabilir TEAkolik. Sürekli kullandığımız programları illegal yollardan kullanmak yerine emeğin karşılığını verip kullanmak içimizdeki o huzursuzluğu gideriyor, en azından ben böyle düşünüyorum. Mehmet de buradaki yazısında kullandığımız programları ve hizmetleri legal yoldan edinirsek aylık ne kadar bir giderimiz olacağını açıklamış. Mehmet’in yazısı baya bir detaylı. Ben bu yazımda kendi kullandığım programlardan ve hizmetlerden bahsetmek istiyorum.

Her şeyi mi legal yollardan kullanıyorsun diye düşünenler olacaktır elbette. Ne yazık ki bunu yapamıyorum. İzlemek istediğim film Netflix’te yoksa mecburen alternatif illegal yollara başvuruyorum. Veya bir videoda işlem yapmam gerekiyor, bunun için legal yollardan ihtiyacımı karşılayabilecek bir program arıyorum. Bulamazsam yine alternatif çözümlere yönelmek zorunda kalıyorum. Ama çoğunlukla parası neyse vereyim öyle kullanayım düşüncesindeyim.

Spotify Fiyatı

Çalışırken, yürürken, kafa dinlemek istediğimizde, hatta kitap okurken bile bir şeyler dinlemek istiyoruz. Çoğu kişi Youtube üzerinden müzik dinlese de ben bu görüşe çok katılmıyorum. Çünkü Youtube üzerinden müzik dinlemiyoruz, video izliyoruz aslında. Bu da çok fazla veri tüketimine neden oluyor. Özellikle mobildeysek bu büyük bir sorun olabiliyor bize. Birde işin ses kalitesi yönü var. Dinleyiciler olarak çok fark edemesek de Spotify’dan dinlediğimiz müziklerin sesleri Youtube’dan izlediğimiz videoların sesinden daha iyi oluyor.

Son Fiyat Bilgisi: 17,99₺ / 30 Gün (19.02.2020)

Netflix Fiyatı

Açık konuşmam gerekirse, Netflix, Türkiye piyasasına ilk girdiğinde bu kadar çok kullanılmayacağını hatta Türkiye piyasasından çekileceğini bile düşünmüştüm. Çünkü neden insanlar alternatif yollardan film veya dizi izlemek yerine parasını verip izlesin ki diye düşünüyordum. Kabul edelim ki millet olarak böyle kötü bir huyumuz var. Fakat bir süre sonra tamamen yanıldığımı anladım. İnsanlar, sitenin sağından solundan fışkıran reklamlardan, görüntü kalitesinin çamur olduğu filmlerden sıkılmışlar. Bunun yerine cüzi bir miktar ödeyip reklamsız ve kaliteli seyir keyfi çok daha mantıklı ve doğru. İlk Netflix kullanmaya başladığımda aboneliğimi yenilemem diye düşünsem de istemsizce Netflix kullandığımı fark ettim.

Son Fiyat Bilgisi: 29,99₺ / 30 Gün (19.02.2020)

BluTV Fiyatı

Netflix’in Türkiye piyasasına adım atmasından sonra ülkemizde de bu tarzda platformlar çıkmaya başladı. BluTV ise bunlardan biri. Bir Netflix mi derseniz kesinlikle değil. Ama özellikle Türk yapımları için kullanılabilecek bir platform. Son zamanlarda çıkardıkları internet dizilerini de düşünürsek desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Önümüzdeki yıllarda çok daha iyi işlere imza atacaklardır.

Digiturk Play Fiyatı

Koyu bir Konyaspor taraftarı ve futbol sever olduğum için mecburen aldığım bir hizmet. Ülkemizde futbol yayınlarının artık neredeyse tamamını para vermeden izleyemiyorsunuz. Her ülkede durum bu şekilde mi bilmiyorum ama en azından 1. lig maçlarını, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçlarını ücretsiz izlemeyi isterdim. Sadece futbol izleyen biriyseniz Digiturk’e tonlarca para verip televizyondan izlemek yerine Digiturk Play almanızı tavsiye ederim. İlla webden izleyeceksiniz diye bir şey de yok. Smart TV’deki uygulamasından veya bilgisayarınızı televizyonunuza bağlayarak da izleyebilirsiniz.

Google Drive Fiyatı

Bulut depolama günümüzde bir cankurtaran durumuna geldi. Yüksek boyutlardaki dosyalarımızı fiziksel sürücülerde saklamak yerine bulut depolama kullanmak güvenlik açısından daha mantıklı. Bir de telefondaki dosyalarınızın yedeğini otomatik olarak bulut depolamada saklıyorsanız size sunulan standart boyut yetmeyebiliyor. Farklı bulut depolama seçenekleri olsa da Google Drive hem aylık bedeli olarak hem de kullanılabilirlik açısından en iyilerden biri.

Office 365 Fiyatı

Office programları artık gerek işimizin gerek hayatımızın bir parçası haline geldi. Office 365’den önce illegal yollardan Office programları kullanan ben Office 365 çıktıktan sonra kaç para ulan bir Office diyerek paşa paşa parasını verip kullanmaya başladım. İyi de ettim. Office 365’in en sevdiğim yönü bilgisayarınıza herhangi bir Office programı yüklemenize gerek kalmıyor. Dosyalarını bulut depolamada saklayarak web üzerinden erişim sağlıyorsunuz. Office’i webe sorunsuz bir şekilde entegre ettiği için Microsoft’a teşekkürlerimi sunuyorum. Eğer öğrenciyseniz ve edu.tr uzantılı e-postanız varsa herhangi bir ücret ödemeden de Office 365’i kullanabilirsiniz.

Son Fiyat Bilgisi: 40,99₺ / 30 Gün (19.02.2020)

Kaspersky Fiyatı

Bence Windows’un en problemli olayı şüphesiz ki virüsler. Gözünüz gibi sakınsanız da o illet virüs herhangi bir usb bellekten bilgisayarınıza bulaşabiliyor. Sonra saatlerce bilgisayarınızı virüsten kurtarmak için uğraşıyorsunuz. Sadece usb belleklerden bulaşan virüsler olsa yine iyi. Herhangi bir siteden bile o virüse yakalanmanız muhtemel. O yüzden anti-virüs programı kullanmak iyi bir çözüm. Virüslere yakalanmadan sizi uyarsın, saatlerinizi boş yere harcamayın. Daha önceden Eset kullansam da Kaspersky’ın daha ucuz olmasından dolayı Kaspersky’a geçiş yaptım. Sadece anti-virüs paketini değil de internet security paketini kullanmanızı tavsiye ederim. Her virüs programı için geçerli bu. Sadece anti-virüs paketini kullanırsanız internetteki olası tehlikelere karşı savunmasız kalıyorsunuz.

Kullandığım tün bu programlar ve hizmetlere aylık toplam 181,75 TL para ödüyorum. Ödediğim bu paraya da hiç boşa gitmiş gözüyle bakmıyorum. Çünkü size sunulan bir hizmet var ve bu hizmete insanlar emek harcamış. Bu emeklerine de bir karşılık belirlemişler. Kendi yaptığımız işleri nasıl ücretsiz sunmuyorsak bunu da böyle görmemiz lazım. Biz bu hizmetlerin parasını verelim ki daha iyi hizmet sunabilsinler kafasındayım. Elbette ki gidin her şeyin parasını verip kullanın diyemem. Mesela Office 365 kullanmak yerine ücretsiz alternatiflerini de kullanabilirsiniz.

Sizin de parasını verip kullandığınız programlar veya hizmetler varsa yorum olarak isimlerini ve ne kadar ödediğinizi paylaşabilirsiniz.

Kapak görseli rupixen.com

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

9 Yorum
 1. Buğra Yazar
  27 Ocak 2019 - 23:58
  Cevapla
 2. Burak Göç
  28 Ocak 2019 - 00:50
  Cevapla
  • Usluer
   30 Ocak 2019 - 10:12
   Cevapla
 3. Suveyda
  29 Ocak 2019 - 15:56
  Cevapla
  • Usluer
   30 Ocak 2019 - 10:14
   Cevapla
 4. Mehmet Tan
  3 Şubat 2019 - 17:20
  Cevapla
 5. Gökçe
  14 Şubat 2019 - 11:01
  Cevapla
 6. Ramiz Tayfur
  7 Mart 2019 - 21:11
  Cevapla
 7. Tuncay
  7 Mart 2020 - 17:22
  Cevapla