Implant

İmplant Tedavisini Kimler Yaptıramaz?

İzmir implant tedavisi almak istiyorsunuz fakat bu tedavi için uygun musunuz bilmiyor musunuz? Bu yazımızda implant kimlere yapılmayacağını anlatacağız.

Diş İmplantı ağız ve diş bakımına dikkat edilmemsi sonucunda, doğuştan ya da genetik sorunlar sonucunda, kaza nedeniyle ya da periodental hastalıklar nedeniyle diş kaybına uğramış bireylerin tedavisi için en uygun ve avantajlı yöntemdir. Ancak bazı durumlar hastanın diş implantı tedavisi alması için elverişli olmayabilir. İşte diş implantı kimlere ve hangi durumlarda yapılmaz:

  • 18 yaşından küçük olan ve kemik gelişimini tamamlayamamış bireyler.
  • Baş ya da boyun bölgesi için kemoterapi tedavisi görmüş bireyler.
  • Çok aşırı fazla şekilde sigara ve alkol kullanan bireyler.

Diş İmplantı uygulaması bunların dışında kemik yoğunluğunun uygun olmadığı durumlarda da yapılmayabilir. Ancak hastalar ek olarak uygulanan kemik tedavileri ile implant uygulaması için gerekli olan kemik yoğunluğu ve büyüklüğü sağlanabilir. Bazı hastalarda ise konsültasyon tedavisi yapılmadan implant tedavisinin yapılması mümkün değildir. Gerekli önlemlerin alınması ve ek tedavilerin tamamlanmasının ardından hastalar implant tedavisi almak için uygun hale getirilebilir. İzmir implant fiyatları uygulaması öncesinde ek tedavi gerektiren hastalıklar ise şöyledir.

Diyabet, yüksek tansiyon, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçların kullanımı, otoimmun hastalıklar implant tedavisinin riskli olduğu durumlarda, gerekli tedavilerin uygulanmasının ardından hastaya implant diş takılabilir. Ancak implant dişin takılmasından önce ilgili hastalıklar bölümünden uzman hekimlerinin görüşleri ve önerilerinin alınması da önemlidir.

İmplant tedavisin alınmaması durumunda karşılaşılan problemler nelerdir?

Estetik ve fonksiyonel açıdan eksik dişlerin yarattığı sorunların giderilmesinde uzmanlar tarafından hastalara ilk önerilen tedavi yöntemi diş implantı uygulamasıdır. Diş implantı tedavisi alışılagelmiş diğer geleneksel yöntemlerin aksine bir çok avantajı içinde barındırır. İmplant tedavisinin yapılmaması durumunda ise karşılaşılan bazı sorunlar şöyledir:

  • Çene kemiği problemleri,
  • Konuşma bozuklukları,
  • Çiğneme fonksiyonunun azalması,
  • Çene kemiğinde erime,
  • Komşu dişlerin zarar görmesi,
  • Kişide özgüven eksikliği,

Eksik dişlerin profesyonel ve doğru bir şekilde tedavi edilmesi hastanın, hem genel sağlığı açısından hem de sosyal ve psikolojik olarak hayatını çok olumlu bir şekilde etkileyecektir. İmplant tedavisi ile özlediğiniz o eski gülüşlerinize kavuşmanıza olanak sağlar ve artık gülüşlerinizi saklanmak zorunda kalmazsınız. Diş implantı uygulaması yapıldıktan sonra, ağız ve diş bakımının düzenli yapıldığı takdirde ömür boyu kullanılabilirdir. Protez dişler komşu dişlere zarar vermediği için genel ağız ve diş sağlığı konusunda da destekçidir.

Kapak görseli Peter Kasprzyk

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?