İnşaat Hesabı

İnşaat Maliyet Hesabında Göz Ardı Edilmemesi Gereken 7 Temel Unsur

İnşaat maliyet hesabının doğru bir şekilde hesaplanmasının proje başarısı için çok önemli olduğunu biliyor muydunuz? Evet, bir proje için inşaat maliyet hesabı, inşaat projesinin temel taşıdır. Herhangi bir inşaat projesi doğru maliyet tahmini ile başlar. Proje maliyetleri için gerçekçi bir bütçe geliştirmek ve sürdürmek oldukça önemlidir.

İnşaat maliyet hesabını yapan bir otomasyona sahip olmak ister misiniz? İnsaathesabi.com olarak bunun ne kadar önemli olduğunu iyi biliyoruz.

İnşaat Hesabı

Nitelikli bir inşaat maliyeti hesabı, olası maliyetler hakkında doğru bilgiler sağlayabilir. İş ortaklarına sunulan doğru bir inşaat maliyet hesabı, kararların daha keskin bir şekilde verilmesine neden olacaktır. Maliyet hesabı sırasında hangi unsurların dikkate alınması gerektiği oldukça önemlidir. Uzmanlık gerektiren bir hesaplamayı oluşturabilmek adına aşağıdaki 7 unsur dikkate alınmalıdır.

Malzeme Tespiti: İnşaat Maliyet hesabını yapanlar önce proje için gerekli malzemeleri doğru bir şekilde tanımlayacak ve geliştirecektir. Bu adım çok önemlidir. Çünkü doğru bir tespit olmazsa projede yanlışlıklar olur.

İş Saatleri: Projeyi tamamlamak için gereken çalışma saatini oluşturabilmek için oldukça önemli bir aşamadır. Projenin her aşamasının karmaşıklığına bağlı olarak değişecek iş ve çalışma verimliliği seviyeleri dikkate alınmalıdır.

İşgücü Oranları: İnşaat maliyet hesabında işgücü ve çalışma oranları temel bir ücretle (maaş) temsil edilir. Vergi ve sigorta gibi ek maliyetler bu aşamada dikkate alınarak hesaba eklenir.

Malzeme Fiyatları: Malzeme maliyetlerini doğru hesaplamak göründüğünden daha karmaşık bir hal alabilir. Malzemelerin ve taşıma maliyetlerinin döviz kuruna bağlı olarak dalgalanması olasıdır.

Ekipman Maliyeti: İnşaat maliyet hesabı, ekipmanla ilgili birçok faktöründe içinde olacağı bir durumdur. Bu durum; ekipmanın yeterliliğini ve ekipmanın kiralanması gerektiğinde ortaya çıkan maliyet farkını içerecektir.

Taşeron Teklifleri: Projenin farklı kısımlarını üstlenen taşeronların bütün maliyetleri, doğrudan inşaat maliyet hesabına katılan kalemlerden birisidir.

Dolaylı Maliyetler: İnşaat maliyet hesabında dolaylı maliyetlerin hesabı oldukça önemli bir yer tutar. Herhangi bir gerçekliğe dayanmayan tahmini dolaylı maliyetler gerçekçi hesap edilmediği sürece sürprizler çıkaracaktır.

İnsaathesabi.com, inşaat sektörünün ihtiyacı olan inovasyonu gerçekleştirerek ihtiyaç duyduğu inşaat maliyet hesabı, sağlam bir altyapıya sahip bir teknoloji ile anlık olarak sunmaktadır. Konu hakkında daha detaylı bilgi için ve nasıl çalıştığını öğrenmek için buraya tıklayınız.

Örnek İnşaat Maliyet Hesabı

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?