İnternet Üzerinden Sertifika

Günümüzde herhangi bir konuda başarılı olmak sunulan imkanlar ve gelişen teknolojik ilerlemeler sayesinde artık oldukça kolay. Ancak harcanan yoğun emekler ve karşılaşılan çeşitli zorluklar tamamlandıktan sonra bile edinilen başarının ispatı o kadar kolay değil. Artık neredeyse her kurum ve kuruluş kişinin aldığı eğitimi başarılı bir şekilde tamamladığından emin olmak için muhakkak onaylı bir sertifikasının olmasını talep ediyor. Çünkü bir eğitime başlamış olmak kadar, o eğitimi sebat ve azim göstererek bitirmiş olmak da işverenler için çalışanı tanımak için önemli kriterlerden biri. Peki zaten ağzına kadar tıklım tıkış dolu bir hayatın neresinde sertifikalı bir eğitime katılıp tamamlama şansımız olabilir ki? İşte burada kurtarıcı bir işlev devreye giriyor ve internet üzerinden sertifika dönemi de böylece başlamış oluyor.

Bir başka önemli nokta ise kurumdan alacağınız sertifikanın yalnızca kurum tarafından mı onaylandığına bakmak olacaktır. Çünkü bazı sertifikalar hem sertifikayı veren kurum tarafından hem de daha kapsamlı ve tanınır olan başka bir eğitim kurumu tarafından da onaylanıyor olabilir. Bu durumda elbette ikinci seçenek sizin için çok daha faydalı olacaktır.

Peki hangi alanlarda internet üzerinden sertifika sağlanmaktadır? Aslında pek çok farklı alanda sağlanabilen bu sertifikalar arasında en çok tercih edilenler eğitim verebilmek için gerekli olan eğitmenlik sertifikaları ve kişisel gelişim konuları özelinde verilmekte olan bazı sertifikalardır. Örneğin, NLP eğitimi sertifikası, Yaşam Koçluğu Eğitimi sertifikası ya da Masal Terapisi Sertifikası bu konuda sıkça rağbet gören sertifikalar arasında sayılabilir. Kişinin ulaşılamaz olarak otomatik tepkileri üzerine çalışan NLP Eğitimi gündelik yaşamı olabilecek en verimli hale getirmeye odaklanmış olan yaşam koçluğu eğitimi ve kişinin kendi kökenlerine inerek ruhsal sağaltım gerçekleştirmesini amaçlayan Masal Terapisi gibi yöntemlere dair internet üzerinden sertifika almak mümkündür.

İnternet üzerinden sertifika dönemi elbette pek çok zorluğu ortadan kaldırıyor olması bakımından oldukça işlevsel. Örneğin, kursları artık istenen zamanda ve istenen yerde online olarak alabilecek olan katılımcı için çok ciddi bir zaman ve ulaşım bedeli tasarrufuna işaret ediyor bu durum. Ayrıca pek çok kursiyer zaten bir yerlerde çalışmakta olduğu için işyerinden artakalan zamanı daha verimli geçirebilmek için de internet üzerinden sertifika programlarına başvurabiliyor.

Peki internet üzerinden sertifika programlarının olumsuz yönleri var mıdır? Elbette vardır. Peki nedir bu olumsuz taraflar? İnternet üzerinden alacağınız herhangi bir sertifikaya başvurmadan önce kesinlikle sertifikayı veren kurumun yeterliliğine ve kalitesine bakmanız gerekmektedir. Oldukça kolay bir biçimde suiistimal edilebilecek olan bu program, amacı dışında kullanılmasına izin vermeyecek şirketlerin elinde olduğundan emin olunduktan sonra başvuru yapılması gereken programlar arasındadır. İnternet üzerinden sertifika almak için başvuru yaptığınız kurumun tanınırlığını, güvenilir olup olmadığını ve size alacağınız eğitim sonrasına sunacağı sertifikanın nerelerde ve hangi koşullarda geçerli olduğunu etraflıca araştırmanız sizin yararınıza olacaktır.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?