İnternetten Güvenli Alışverişin Kuralları

İnternetten online olarak alışveriş yapmak hayatı kolaylaştıran en önemli faktörlerden biridir. Özellikle yoğun bir iş hayatına sahip olanlar alışveriş için yeterli zaman ayıramıyor. İşte bu noktada devreye internetten online olarak alışveriş yapma imkanı giriyor. Ancak güvenli alışveriş faktörünü de göz ardı etmemek gerekir. Hangi internet sitesi üzerinden alışveriş yapacağınızı titizlikle belirlemek için güvenli internet alışverişi hakkında daha detaylı bilgi almalısınız.

Sanal Pos Özelliği Arayın

Alışveriş yapacağınız internet sitesinde mutlaka sanal pos uygulaması bulunmalıdır. Bunun nedeni ise bankalar veya BDDK Lisanslı Ödeme Hizmetleri sunan şirketlerin sanal pos vermeden önce internet sitelerini inceliyor olmasıdır. Dolayısıyla sadece güvenilir buldukları internet sitelerine sanal pos hizmeti verdiklerinden alışveriş yapacağınız sitenin en azından incelemeden geçtiğini biliyor olursunuz.

3D Secure Sistemi Olmalı

Özellikle ödemenizi kredi kartı ile yapmayı düşünüyorsanız 3D secure  sisteminin internet sitesinde mutlaka bulunuyor olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sistem sayesinde kredi kartından ödeme alınmadan önce kişinin cep telefonu anında bankadan onay şifresi geliyor. Dolayısıyla bir başkasının sizin kredi kartınızı kullanması imkansız hale getiriliyor. Güvenli alışverişin öncelikli ilkelerinden biri internet sitesinde bu sistemin bulunuyor olmasıdır.

SSL Sertifikasına Dikkat Edin

SSL sertifikası ise ödemede kullanılan kredi kartı bilgilerinin bir başka sistem tarafından kopyalanmasını engelliyor. Dolayısıyla  internetten güvenli alışveriş dendiğinde akla ilk gelen faktörlerden biri de alışveriş yapılacak olan internet sitesinin SSL sertifikasına sahip olup olmadığıdır.

Sanal Kart Hakkında Bilgi Alın

Çok sayıda kişinin bilgi sahibi olmadığı sanal kart uygulaması belirli bir limit dahilinde alışveriş yapmayı olanaklı kılıyor. Bu limiti kendiniz belirliyorsunuz ve kredi kartı kullanmak yerine sanal kart kullanarak bir anlamda  ödemelerinizi garanti altına alıyorsunuz da diyebiliriz. Özellikle kredi kartı limiti yüksek olan kişiler sanal kart uygulamasından daha fazla faydalanabilir.

Kapıda Ödeme Seçeneğine Dikkat

Kapıda ödeme seçeneği güvenli bir ödeme yöntemi olarak değerlendiriliyor olabilir.  Ancak yanlış ürün gönderimi riskinin de bulunduğunu unutmamalısınız.  Çünkü bankalardan sanal pos için hizmet alamayan ve güvenilir olmayan internet siteleri son dönemde kapıda ödeme seçeneği ile satış yapmaya başladı. Bu konuda çok daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz Findeks internet sitesine tıklayabilirsiniz.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?