Altın

Investing Altın: Seçenekleri Değerlendirin

Uzun yıllardır etkili bir yatırım aracı olarak altın kullanılmaktadır. Bunun kullanımı ülkemizde daha yaygındır. Nedenlerine bakıldığında saklaması kolay ve yıllara bakıldığında büyük oranda kâr getirmesi sıralanabilir. Bu sebeplerle investing altın opsiyonları çoğu zaman ilk sıralarda yer almaktadır. Çok farklı şekillerde altın yatırımı yapmak mümkündür. Bu kapsamda değerlendirilebilecek seçenekler:

  • Ziynet altın
  • Külçe altın
  • Gram altın
  • Bilezik

olarak sıralanabilmektedir.

Ziynet Altın

Halk genelinde en yaygın altın yatırım ürünü olduğu söylenebilir. Gram, çeyrek ve yarım gibi çeşitleri olan ziynet altın bu amaçla sıklıkla tercih edilmektedir. Yatırımın yanında hediyelik ve takı maksadıyla kullanımı da oldukça yaygındır. Büyük çoğu 22 ayar olan bu altınların neredeyse tamamı kancalı olarak satılmaktadır. Bunun nedeninin ise takı maksadıyla kullanıldığını ön görmek zor değildir.

İşçilik bedellerinin düşük olması nedeniyle investing altın seçenekleri arasında oldukça popülerdir. Alım ve satımları arasındaki fiyat farkı da aynı oranda düşük olmaktadır. Ziynet altınların çeşitlerini sıralamak gerekirse:

  • Gram altın
  • Çeyrek altın
  • Yarım altın
  • İkibuçukluk (tam altın veya gramsa)
  • Tam beşlik (Beşi bir yerde)

Burada tam orta sırada bulunan yarım altının en doğru tercihlerden biri olduğu görülebilir. Satış fiyatı açısından da kârlı bir ürün olup farklı bütçelere hitap edebilmektedir.

Külçe Altın

Altın yatırım gurmelerinin ilk tercihi daima külçe altın çeşitleri arasından olmaktadır. Kilogramlık külçelerin kesilmesiyle elde edilen farklı gramlarda bulunabilmektedir. Bu yönüyle de çoklu alımlara veya tek ve büyük alımlara uygun bir niteliği vardır. Tamamı 24 ayar saf altın olan külçeler doğru yatırım araçlarının başında gelmektedir. Farklı bütçelerce alınabilmesi adına ise yarım gramdan başlayan geniş bir yelpazesi bulunmaktadır.

Büyük bütçeli yatırımlara uygun olan külçeler 1 kilogramlık paketler halinde de alınabilmektedir.  Bu kapsamda bakıldığında investing altın çeşitleri arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Alış fiyatı ile satış fiyatı arasındaki makasın az olması bu ürünleri ön plana çıkarmaktadır. Farklı gramajlara sahip olması nedeniyle geniş bir ürün zenginliği ve buna bağlı olarak da geniş bir fiyat yelpazesi bulunmaktadır.

20 Gram Altın

Bileziklerin neredeyse tamamı 22 ayar olarak imal edilmektedir. Esneme payı elde edilebilmesi için saf altının ayarı yalnızca 2 puan düşürülmektedir. Bu yönüyle oldukça kıymetli menkul yatırımlar ön plana çıkar. Özellikle düğün takıları anlamında 20 gram altın bileziğin ön plana çıktığını söylemek yanlış olmaz Yakın akrabalara, kardeşlere büyük çoğunlukla 20 gramlık bilezikler takı olarak hediye edilir. İşçilik maliyeti bazı modellerde ucuzken bazılarında yüksek olabilmektedir. Ancak takılardaki işçilik bedeli alış fiyatlarına dâhil edilirken, satışlarda işçilik ücretlerinin devre dışı kaldığı görülür. Bu sebeple bilezik yatırımı yaparken işçilik maliyeti az olanlara yönelmek doğru bir tercih gibi görünmektedir.

Yalnızca takı ve hediye olarak değil uygun bir yatırım aracı olarak da bilezikler ön plana çıkar. Özellikle 20 gram gibi büyük bilezikler investing altın seçenekleri arasında oldukça popüler bir konuma sahiptir.

15 Gram Bilezik

Çeşitli mecralarda hediyelik olarak da adlandırılabilen bilezik modelleri 20 gramın biraz altında olmaktadır. Büyük çoğunlukla 10 veya 15 gram bilezik olarak satıldığı görülür. Tüm bilezik modelleri gibi 22 ayar altından üretilmektedir. Altın değeri yüksek olduğu için hediyeliğin yanı sıra yatırım amacıyla sıklıkla tercih edilmektedir.

Altın değeri düşük takılara oranlara alım satım işlemlerinde kullanıcı kârı daha yüksek oranda olmaktadır. Tam olarak da bu sebeple investing altın fikirleri arasına değerlendirilir. Ayrıca kullanıcıların değerlendirebileceği kalınlık ve model seçenekleri de bulunduğunu belirtmek gerekir.

5 Gram Bilezik

Altın yatırımını bilezik üzerinden yapmak isteyen ancak bütçesi görece dar olan kişilere hitap eden düşük gramlı çeşitler de bulunmaktadır. Burada 5 gram bilezik modellerinin ön plana çıktığı belirtilebilir. Biraz daha düşük bütçeli kişiler tarafından bilezik yatırımı yapmak için oldukça uygun ürünler olmasıyla dikkat çekmektedir. Aynı zamanda takı olarak kullanımı da hiç azımsanacak düzeyde değildir.  Fiyat olarak ziynet altın modellerine yakın olmakla birlikte görünüş itibariyle ağır durduğu için hediyelik olarak sıkça tercih edilmektedir.

Elbette yatırım maksadıyla düşünenler için de 5 gramlık bilezikler uygun birer seçenek niteliği sergilemektedir. İşçilik ücretlerine göre farklı seçenekler bulunmakta ve buna bağlı olarak fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. Her halükarda investing altın konusunda bilezik düşünen düşük bütçeliler 5 gram bileziklere göz atmalıdır.

Gram Altın 24 Ayar

Menkul yatırımlarını altın üzerinden yapmayı düşünenler için alış satış makası düşük ürünleri tercih etmek daha makul görünmektedir. Bu doğrultuda tercih edilecek ürünler gram altın 24 ayar seçenekleri arasından bulunmalıdır. Düşük gramlardan da kâr edilmesi mümkün olmakla birlikte yüksek yatırımların daha yüksek kâr getirdiği bilinen bir gerçektedir.  Bu nedenle 10 gramlık külçeler bu konuda ön plana çıkmaktadır.

Yapılacak olan investing altın fikirleri için külçe altınların ön plana çıktığını belirtmek yerinde olacaktır. Özellikle takı veya hediyelik olarak kullanmayacaklar için ambalajsız şekilde satıldığı da eklenmelidir. Böylelikle maliyet düşeceğinden alış fiyatlarında kullanıcı kârı ön plana çıkacaktır.  Sizler de yatırım seçeneklerini değerlendirmek için agakulche.com adresini ziyaret ederek tüm modelleri inceleyerek size en uygun aracı bulabilirsiniz.

Kapak görseli Zlaťáky.cz

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?