Işın Kılıcı

Işın Kılıçlarının Etkisi

Işın kılıçları ilk olarak lazer kılıçları olarak adlandırılmıştır. George Lucas sonraki çalışmalarında ismini ışın kılıcı olarak değiştirmiştir. İyi ki de değiştirmiştir. Işın kılıçlarının hikayesi de bir hayli ilginçtir. Yıldız Savaşları (Star Wars) filmlerinin efsanevi yönetmeni George Lucas ışın kılıçlarını herkesin kullanacağı sıradan aletler olarak tasarlamıştır. Stormtrooperlar dahil her kademeden karakterin kullanılması planlanan ışın kılıçları daha sonrasında sadece Sith ve Jedi karakterlerine özgü bir alet olarak kullanılmıştır. Işın kılıçlarının renkleri ise yapıldıkları kristallerden kaynaklanır. Genelde bir lord kendi ışın kılıcını yapmakla yükümlüdür. Filmin çekimi esnasında kullanılan oyuncak ışın kılıçlarının her birinin maliyeti çok düşüktür. Daha sonra ses ve görüntü efektleri eklenerek günümüzdeki halini almıştır. Luke Skywalker’ın ışın kılıcı ilk başta maviymiş fakat düello esnasında mavi ışın kılıcı gökyüzünde kaybolunca yeşil ışın kılıcında karar kılınmıştır. İyi ki de öyle olmuş. Aydınlık Tarafı, Master Yoda’dan olsa gerek yeşil ile Karanlık Tarafı da Darth Vader’in kılıcında da var olan kırmızı ile özdeşleştirdik.

Obi Wan’ın Yıldız Savaşları Bölüm 4: Yeni Bir Umut filminde ışın kılıçları hakkında söylediği sözler bu aletin önemini bir kez daha tüm Yıldız Savaşları evreninde yankılanıyor. “ Bu Jedi savaşçılarının resmi silahı. Rasgele veya biçimsiz bir şey değil. Şık bir silah. Aynı zamanda da bir sembol. Herkes bir kılıç kullanabilir ancak ışın kılıcı kullanmak herkesin üstünde olduğunun bir göstergesidir.” Ne kadar güzel sözler değil mi? Şu an bir ışın kılıcı alıp, insanın yola çıkası geliyor. Gerçi son çıkan film serisinde Finn karakterini de mavi ışın kılıcıyla sahada savaşırken görüyoruz ama bizim için Finn de en az bir Jedi(Ceday)kadar cesur. Işın kılıçları değişik formları bulunuyor ve bu formları film serisinde gözlemleyebiliyoruz. En son Kylo Ren’in şekilli kılıcı gözlerimizi kamaştırsa da ışın kılıcı dövüş sahnesi oldukça etkileyiciydi.

Bu arada ışın kılıcı ile çılgınlık filmlerin üzerinden yıllar geçmesine rağmen devam ediyor. Işın kılıcı dövmesi, ışın kılıcı oyuncakları hatta son zamanlarda karşımıza çıkan ışın kılıcı emojileri Star Wars ruhunu yaşatmaya devam ediyor. İmparator Palpetine’ın yasaklamasının ardından yok olma sürecine giren ışın kılıçları şu an görkemli bir alet olarak her yerde karşımıza çıkıyor. Yeşil de olsa, kırmızı da olsa(Darth Vader veya Kylo Ren’in askerleriyiz) biz ışın kılıçlarını sevmeye devam edeceğiz ve ışın kılıçları hakkında her şeyi de elimizden geldiğince sonraki nesillere yayacağız.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?