İstanbul’da Su Tesisatçısı

Su Tesisatı

Günden güne daha fazla göç alan ve zaten kalabalık olan nüfusuna daha da çok nüfus ekleyen İstanbul’da sürekli yeni inşaatlar, yeni ev yapımları olmaktadır. Eski binaların çokluğu da göz önünde bulundurulduğunda tesisat ihtiyaçlarının oldukça fazla olduğu İstanbul’da birçok faklı firma ve küçük esnaf tadilat hizmeti vermektedir. Kaloriferli bir evin tüm odalarında mutlaka bulunan su tesisatı mutlaka bakımı düzenli olarak yapılması gereken, evin kalbi olan bir sistemdir. Bunun için fiyat performans açısından birbirinden farklı birçok firma ya da tek başına hizmet veren küçük esnaf vardır. Kullandığı malzemeler açısından da farklı hizmetler sunan su tesisatçıları ev içindeki banyo gider, kalorifer peteği, lavabo gider, klozet gideri gibi konularda hizmet vermektedirler.

Geleneksel Su Tesisatçıları

Ülkemizde babadan oğla geçen meslekler olduğu gibi usta çırak ilişkisi içinde gelişen meslekler de vardır. Yaklaşık 10 – 15 yıl öncesine kadar su tesisatçılığı da genel olarak usta çırak ilişkisi içinde gelişen bir meslekti. Günümüzde bu sistem değişerek bu işin okulunu okumuş, eğitimini görmüş yeni nesil su tesisatçıları var olmasına karşın, günümüzde hala geleneksel su tesisatçıları da vardır. Burada gelenekselden kasıt, tıkanma ya da sızıntı tespitinde robot cihazlar kullanmak yerine eskiden olduğu gibi kırma dökme yaparak hizmet veren, işi ne yazık ki çok uzun sürede bitirmek durumunda olan, tecrübeli lakin kullandığı ekipman açısından zayıf olan ustalardır. Evinde ya da iş yerinde sorunu olan konut sahibinin tercihine kalmış usta seçimi eğer geleneksel su tesisatçıları içerisinden yapılırsa, tesisat tespit ve tadilat işlemi uzun bir sürece yayılacaktır.

İstanbul’da Kırmadan Su Kaçağı Tespiti

Su tesisatlarında en büyük sorun boruların tıkanması ya da boruların su sızıntısı ve su kaçağı yapmasıdır. Bu sorun yaşandığında özellikle İstanbul’da, yanı sıra da diğer şehirlerde başvurulabilecek, son teknoloji ekipmanlarla donatılmış, ustaları sıkı bir eğitimden geçmiş olan modern su tesisatçısı firmaları bulunmaktadır. Firma seçimi yapılırken birkaç özelliğe dikkat edilmelidir. Öncelikle tesisat firmasının sabit bir adresi ve sabit bir telefonunun olması gerekmektedir. Bunun sebebi sürekli türeyen dolandırıcıların çok başarılı internet siteleri hazırlayarak burada sadece cep telefonu üzerinden iletişim kurup, sabit bir dükkanda çalışmamalarıdır. Bunun dışında firmanın referansları da firma tercihi yapılmadan önce mutlaka incelenmelidir. Sayıları oldukça fazla olan İstanbul su tesisatı yapan firmaların güvenilir olanları tercih edildiğinde tesisat işi gürültü olmadan, ev hanımlarının korktuğu toz ve kir olmadan, uzun süre susuz kalınmadan bitirilmektedir. Fiyatlar konusunda da indirimler sağlayan bu firmalar Avrupa’dan gelen ileri teknoloji robot cihaz ürünler, akustik ses dalgası ölçücü gibi ürünler kullandıkları için hem kendileri fazla zahmet görmeden hem de ev sahibi sıkıntıya düşmeden tesisat işini bitirmektedirler.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumunuz nedir?