İsviçre

İsviçre Gezi Rehberi

İsviçre, tarihimizde önemli bir yere sahiptir. Barış adacığı olarak anılan şehir Alp Dağları’nın eteklerinde yer alır. İsviçre adı geçtiği zamanda akla ilk gelen Alp Dağları’dır. Bu dağlar kış turizm açısından oldukça önemlidir. Kayak ve kar en önemli özelliği olduğu için bolca turist alır. İsviçre’nin yüzölçümü Orta Anadolu’dan küçük olsa bile Avrupa’daki en zengin ülkedir. İsviçre bankaları ve Heidi’nin dedesiyle yaşadığı ülkedir aslında İsviçre.

Önemli şehirleri;

  • Cenevre
  • Bern
  • Basel
  • Zürih

Şehirde ve civarında gezilecek ve görülecek birçok tarihi kalıntı ve kent bulunur. Chapelle Köprüsü bunların başında gelir.

14. yy’a kadar tarihi dayanan köprü 1993 senesinde yanmıştır ve 1994 senesinde onarılma ve restorasyon yapılarak yeniden kullanıma açılmıştır. Yangına rağmen büyüleyici olan güzelliğini korur. Köprü sadece yayalara açıktır. Boydan boya gezilebilir durumdadır. Ziyaretçiler özellikle fotoğraf çektirmek için bile bu köprüye uğrarlar. Köprünün çevresinde ve şehirde sanat eseri tarzında yapılmış olan binalar, tarihi eser heykeller ve çikolata dükkânlarına fazlasıyla rastlayabilirsiniz.

Luzern Aslanı

Luzern Aslanı; ünlü yazar Mark Twain göre burası dünyanın en hüzünlü olan kaya parçasıdır. Doğal bir kaya parçasının oyulması ile ortaya çıkmıştır. 10 metreye 6 metre büyüklüğü vardır. Danimarkalı ünlü heykeltıraş Bertel Thorwaldsen 1820 yılında yapmıştır. Aslanın bulunduğu yer park özelliği taşır. Bu parkta bir banka oturarak dinlenebilirsiniz. İsviçrede daha kaliteli zaman geçirmek ve uygun fiyata gezmek için Prontotour’un İsviçre turlarına göz atmalısınız.

Zürih

Zenginliği, planlı şekilde yapılmış olan mimarisi ve düzenli olan sokakları ile yaşanılası bir şehirdir. İstasyondan çıktığınız an bu şehrin göbeğine varılmaktadır. Kentin en ünlü olan caddesi Banhoffstrasse’dir. Burada Apple Store, Chanel, H&M, D&G, Burberry gibi dünyaya ün salmış olan markalar yer alır. Alışveriş için ziyaret eden birçok insan bulunur. Bu caddede eski şehri gezip tarihi iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Zürih gölünün iki yanında yer alan Fraumünster ve Grossmünster kiliseleri mutlaka ziyaret edilmelidir. Zürih’te oyuncak ve kent müzeleri bulunur. Bunlar;

  • Fortunagasse’deki Oyuncak Müzesi
  • Reitberg Müzesi
  • İsviçre Milli Müzesi’dir.

İsviçre doğa açısından da aklınızı alacak güzelliklere sahiptir. Bunlar;

  • Avrupa’nın en yüksek şelalesi Rheinfalls
  • Pilatus Dağında yer alan fünikülerle ulaşım mevcuttur.
Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?