Hastane

İzmir Hemoroid Tedavisi

Tıp dilinde hemoroid olarak adlandırılan hastalık halk arasında basur olarak anılmaktadır. Ağrı yapması, tuvalete çıkmada zorluk yaratması, yeme içme gibi alışkanlıkları etkilediği için hastaları hem fiziki olarak hem de psikolojik olarak etkileyen bir hastalıktır. Hemoroid hastalığı, anüsteki şişmiş, ağrı yapan, kaşıntıya, tahrişe ve rektumda kanamaya neden olan damarlardır. Alt rektum ya da anüsteki basıncın damarları genişletip dışarı doğru sarkıtmasıyla basur memeleri oluşmaktadır. Damarları şişiren basınç ise tuvalette fazla ıkınma, hamilelik, aşırı kilolar gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Basur oldukça yaygın bir rahatsızlıktır ve 50 yaşına gelen her iki yetişkinden birinde görülebilmektedir. Sadece 50 yaşından sonra değil daha erken yaşlardaki kişilerde de görülmektedir. İzmir Hastaneleri doktorları erken tanıda başarının yüksek olduğunu söylemektedir. Günümüzde basur hastalığı artış göstermiştir. Kişilerin yedikleri gıdalar ve yaşam tarzları basurun çoğalmasına neden olmuştur. Basur hastalarının başlıca şikâyetlerinden biri de, özellikle büyük tuvalet sırasında, şişen damarların tahribi nedeniyle yaşanan kanamalardır. Kanamaların az ya da çokluğu değişebilmektedir. Kişiler basur olduklarını çoğu kez, ağrı dışında tuvalet temizliği sırasında ele gelen basur memelerinden ve tuvalet kâğıdına geçen kandan anlamaktadırlar. Bu durum hastaların oldukça sorun yaşamasına neden olabilmektedir. Hemoroid sebepleri İzmir Hastaneleri doktorları tarafından birçok kısımda incelenmektedir. Hemoroiti ortaya çıkaran birçok faktör bulunmaktadır. Günümüzde çocuklardan yaşlılara kadar bu hastalık baş göstermektedir. Basur hastalarının dikkat etmesi gereken pek çok nokta bulunmaktadır. Basurun sebepleri iyi öğrenilmeli ve bunlara dikkat edilmelidir. Basurun son aşamasına gelinmeden hastaların tedbir almaları gerekmektedir. Basur belirtileri olan hastaların ilk olarak doktora başvurmaları gerekmektedir. Daha sonra İzmir hemoroid tedavisi nedenleri ve derecesi göz önüne alınarak yapılacaktır. İlk derecede olan hastaların tedavileri daha kolay olmakta ve genelde beslenme alışkanlığı değiştirilerek tedavi edilmektedir. Fakat ileri düzeyde olan basurda ameliyat gerekebilmektedir. Bu nedenle hastaların ilk aşamada doktora başvurmalarının önemi vardır.

Hemoroid nedenleri birçok başlık altında incelenmektedir. Hemoroite neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Basurun başlıca nedenlerini inceleyeceğiz.

Aşırı kilo, obezite; vücut ağırlığı normal sınırların üzerinde olan kişilerde makata yakın olan bölgedeki damarlar üzerindeki basınç artmaktadır. Burada damarların üzerine yapılan basınç daha sonra basura neden olmaktadır. Bu nedenle kilolu kişilerin çoğunda hemoroid hastalığı görülmektedir. Vücut ağırlığı normalin üzerinde olan kişilerde hareket sınırlılığı da bulunmaktadır. Bu durumda basur ihtimalini çoğaltmaktadır. Aşırı kilolu olan kişilerin genelde beslenmelerine özen göstermedikleri görülmektedir. Besinlerinde sebze ve lifli yiyecek tüketmeyen kişilerde basur olma ihtimali artmaktadır. Beslenme şekline dikkat etmeyen ve sürekli hazır besinler tüketen kişilerde kabızlık ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda basura zemin hazırlamaktadır. Aşırı kilolu olan kişilerin beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri ve gün içinde bol su tüketmeleri gerekmektedir. Günümüzde hazır gıdaların fazla tüketilmesi ve hareketsiz yaşam tarzı nedeniyle obezite hastalığı çoğalmıştır. Bu durumda basurun artmasına neden olmaktadır. Basur hastalarının mutlaka beslenme şekline dikkat etmeleri ve bol lifli gıdalar tüketmeleri gerekmektedirİzmir Hamilelik Pilatesi ile oluşacak bu rahatsızlığı minimum düzeye indirmekte yardımcı olabilirsiniz.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?