karton bardak

Karton Bardak Üretimi Nasıl Yapılır?

Karton bardak nedir? Karton bardak üretimi nasıl yapılır? Günümüzde karton bardaklar oldukça fazla kullanılmaktadır. Özellikle de iş yerleri, okullar ve diğer toplu alanlarda sık sık görürüz. Diğer bir adı ile de kullan at bardaklar olarak bilinmektedir. Oldukça pratik ve çevre dostu bardaklardır. Aklınıza gelen hemen hemen her içeceği, karton bardaklarda kolaylıkla tüketebilirsiniz.

Karton Bardaklar ve Üretim Aşamaları

Karton bardakların kaliteli olması, üretim esnasında kullanılan malzemelerin kalitesine bağlıdır. Bir karton bardağın kaliteli olması için, kullanılan malzemelerin de eş değer kalitede olması gerekir. Karton bardakların üretimi, 6 aşamadan oluşmaktadır. Üretim aşamalarını aşağıda sizler için detaylı bir şekilde sıraladık.

  1. Öncelikle karton bardağın tasarımı seçilir. Rengi ve bardak üzerinde yapılacak olan resim, logo veya herhangi bir tasarımın ne olacağına ve nereye yapılacağına karar verilir. Boyutlar açısından genel olarak, 160 ml bir hacime ve 73 mm x 80 mm ebatında olan 7 oz karton bardağın tasarımı şeklinde gerçekleştirilir.
  2. Karton bardağın baskı kalıbı üretimi yapılır. Müşterinin talep ve istekleri doğrultusunda boyut ve rendelere göre tasarım son şeklini alıp, hazır hale getirilir.
  3. Baskı sonrasında üretim aşamasına geçilir. Genellikle karton bardağın ağız kısmı 73 mm oranında olur, yüksekliği 80 mm ve tabanı 50 mm kadardır. Şekil olarak baktığınızda huniye benzer. Bu ölçüler genel olarak çoğunlukla kullanılan karton bardakların ölçüleridir. Müşterinin istekleri doğrultusunda bu oranlar değişiklik gösterebilir. Renklendirmek için gıda boyası kullanılır. Gıda boyaları sağlığa zararlı değildir.
  4. Üretilen bardakların kesimi yapılır. Kesim işlemleri aşamasında kalıplardan yararlanılmaktadır.
  5. Kesimi tamamlanan karton bardakların, ağız kısımlarının kııvrılması işlemlerine geçilir. Bu işlem, kullanım öncesinde son şeklinin verildiği bir aşamadır.
  6. Son olarak, hazırlanan bardaklar ambajlanır ve kullanıma hazır bir hale gelirler.

Karton Bardakları Türleri Nelerdir?

Oldukça sık tercih edilen karton bardakların birçok farklı türü bulunmaktadır. 7 oz karton bardaklar da bu çeşitlerden birini oluşturmaktadır. Karton bardakların 4 Oz’dan 8 Oz ve 12 Oz’a kadar türleri bulunmaktadır ve üretimi yapılmaktadır. 8 Oz karton bardaklar 7 Oz karton bardaktan sonra en çok tercih edilen bardak boyutlarındandır.

Karton bardak çeşitleri baskı seçenek ve isteklere göre değişiklik gösterebilir. Kullanım amaçlarına uygun olarak çeşitli Oz’larda standart bir şekilde üretimi gerçekleştirilmektedir.

Baskılı ve baskısız olarak da ikiye ayrılan karton bardaklar, karton çay bardağı ve karton kahve bardağı olarak da değerlendirilmektedirler. Karton bardaklar her çeşitte otomat makineye uygundur. Oldukça hijyenik ve çevre dostu olan karton bardakları mutlaka bulunduğunuz ortamda değerlendirmelisiniz.

Kapak görseli Ali Yahya

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?