kitaplık

Keşfedilmeyi Bekleyen 10 Harika Kitap Tavsiyesi

Kitap okuyanların kesinlikle kaçırmaması ve kısa sürede temin edip tek solukta okuyacağı bazı kitaplar şu şekilde sıralanabilir:

Bir İdam – George Orwell

George Orwell tarafından kaleme alınan bu eser Berrak Göçer tarafından çevirisi yapılmıştır ve çeviri ile ilgili söylenebilecek tek söz kelime dağarcığı olarak çok geniş, yazım ve anlatım şekli olarak ise fazlasıyla düz ve doğru  bir şekilde kaleme alınmıştır.

Bir İdam kitabını okumak isteyen okurların siyaseti ve geçmiş olayları tekrardan zihninde yaşamayı sevmesi yeterli olacaktır. Hem siyasi hem de sosyolojik olarak farlı bir bakış açısını gözler önüne seren bir kitaptır. Karmaşıklıktan ve olayların çarpıtılmasından uzak olarak yazılıp sürükleyici özelliği fazlasıyla yüksektir. Bütün okurlara fazlasıyla tavsiye edilen bir kitaptır.

Bir Yaz Gecesi Rüyası – William Shakespeare

William Shakespeare’ın kaleme aldığı bu muazzam kitapta gerek aşk gerek komedi gerekse “Romeo ve Julıet”i ilham alarak “Ryramus ve Thisbe” oyununa yer vererek kitaba resmen her konuda renk katmıştır.

Geçmiş dönemde Atina’da geçen bu hikayede kralın, kızını istediği kişi ile evlenmeye zorlaması ve evlenmez ise sonucunun idam ya da uzun süreli tutsaklık olarak cezalandırması üzerine başlayan bir kitaptır. Kitapta mitolojik canlı ve olaylara da fazlasıyla yer verilmiş olup bütün okurları derinden sarıp elinden düşüremeyecekleri bir kitap haline gelmesini sağlayacaktır.

Gurur ve Önyargı – Jane Austen

Jane Austen’in kaleme aldığı Gurur ve Önyargı kitabı içerik olarak aşk konuludur. Yavaş ve zaman ayırarak okunması gereken bu kitap ilk başlarda monoton başlamış olsa bile ilerleyen kısımlarda okurları derinden etkileyecektir.

Konu olarak Netherfield’de yaşayan 5 kız çocuklu bir ailenin kızlarına zengin bir eş adayı bulma isteği üzerine hareketlilik kazanmıştır.

Mutlu son ile sonlanan bu kitap okurları şaşırtacak birçok olay ve sürükleyiciliği yüksek bir yazarlık ile unutulmazları arasında yer alacaktır.

Kırmızı Saçlı Kadın – Orhan Pamuk 

Orhan Pamuk’un kaleme aldığı bu kitapta aşk ve dramı konu almaktadır. Başrol karakteri olan Cem’in babasının vefatı sonrasında hayatındaki büyük değişiklikleri, yaşadığı aşkı anlatmaktadır. Olay örgüsü ve anlatım şeklinin hızlı bir biçimde ilerlemesinden kaynaklı okurlara istediği hazzı ve sürükleyiciliği sunmaktadır.

Papazın Kızı – George Orwell

George Orwell in kaleme aldığı bu kitapta, diğer kitaplarında olduğu gibi okurlarını düşündürme ve sonucunda konuyu net bir şekilde bağlama özelliği ile çoğu okurunu daha önce de yaptığı gibi şaşırtmıştır. Papazın Kızı kitabında Dorothy isimli kahramanımızın bütün sorumluluklara nasıl göğüs gerdiği , dini olarak inanışı ve sonrasında yaşamış olduğu hafıza kaybı sonrasında başına gelenler kaleme alınmıştır. Çoğu okurun beğenisini toplayan bu kitap sürükleyici özelliği ile de tek çırpıda okunacak kitaplar arasında yer almaktadır.

Ana – Maksim Gorki

Maksim Gorki’ nin en önemli eserlerinden biri olan Ana hem işleyiş hem de konu olarak okurlarını fazlasıyla derinden etkileyen yapıtlardan biridir. Bir annenin oğlu için başlayan ve sonrasında devleti için yeri geldiğinde halkı bilinçlendiren yeri geldiğinde ise en ön saflarda mücadele verdiği bir hikayeyi anlatmaktadır. Okurlarını fazlasıyla heyecanlandıran ve duygulandıran bu kitap kesinlikle okunmalıdır.

Beyaz Geceler – Fyodor Dostoyevski

Dostoyevski’nin yazarlığındaki bu kitap Dünya edebiyatında yer alan en önemli eserler arasında yer almaktadır. Kitap konusu olarak yıllarca Petersburg’da yaşayan ve uzun yıllarını yalnız başına geçirip hayalperest olan yazarımızın sürekli olarak yürüdüğü nehrin kıyısında he gün ağlayan bir kız görmesi ve ilk defa biriyle konuşma isteği duyması üzerine onunla tanışmaya ve sonrasında onunla evlenmeyi düşünmeye karar vermesi üzerine kurulu olan bir hikayeyi anlatmaktadır.

Bozkırdaki Çiçekler – Kemal Tahir

Kemal Tahir’in en etkileyici yazıları arasında yer almaktadır.  Bunun ne büyük sebebi ise kırsalda eğitim veren öğretmenlerin hikayelerini anlatmış olmasından kaynaklıdır.  Kurulmak istenen Enstitü de meydan gelen sorunlar sonrası hayatını kaybeden öğretmenleri konu alan bu hikaye hem hüzün hem de merak içermektedir.

Kumarbaz – Fyodor Dostoyevski

Bütün hayatını kumara ve mirasa adayan bir ailenin yanında görev yapan öğretmenin zaman içerisinde kaprisli ve inatçı üvey kızlarına aşık olması üzerine kurulu olan bir hikayedir. Okuyucuyu başından sonuna kadar saran bu güzel hikayeyi mutlaka okumak gerekmektedir.

Madam Bovary – Gustave Flaubert 

Batı edebiyatının en etkileyici hikayelerinden biri olan Madam Bovary , hikayeye de adını veren romantik , hayalperest ve bir o kadar duygularıyla hareket eden kadının başından geçen hikayeleri konu alarak yazılmıştır. Hem sürükleyiciliği hem de okuyucuyu etkilemesi olarak oldukça güzel bir kaleme sahip olan bu yapıt okunması gereken harika kitaplar arasında yer almaktadır.

Tüm kültür kitapları şimdi sana özel fırsatlarla Kitap Gönder’de >> https://www.kitapgonder.com/

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?