Nocturnal Animals Revenge

Kimse Kendinden Başka Bir Şey Yazmaz Ki

Tom Ford’un 1993 yılında yayınlanan Tony and Susan adlı kitaptan uyarladığı, başrollerinde Amy Adams ve Jake Gyllenhaal’ın oynadığı Nocturnal Animals filmi bizlere intikam duygusunu iliklerimize kadar hissettiriyor. Aslında moda tasarımcısı olan Tom Ford’un 2009 yılında ilk filmi A Single Man’i ardından da 2016 yılında Nocturnal Animals’ı çekiyor. İlk filmini izlemediğim için yorum yapamam fakat bu filminde yönetmenin sanata verdiği değeri çok rahat görebiliyorsunuz.

Film kilolu, yaşlı ve çıplak kadınların danslarıyla başlıyor. Bu sahne izleyiciyi muhtemelen rahatsız edecektir. Aslında Tom Ford’un istediği de tam olarak bu olsa gerek. İlk sahne filmin seyrini belli ediyor. Öyle basitçe bir intikam düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Üniversite yıllarında evlenen Edward ve Susan çiftimizin ilişkilerinde işler istedikleri gibi gitmiyor. Aslında ortada bir problem yokken (ya da büyük problem olmasına rağmen) Susan, Edward’ı aldatarak onu terk ediyor. -Susan aldatıyor mu aldatmıyor mu belirsiz gibi gözüküyor fakat izlediklerim doğrultusunda aldattığı kanısına vardım.- Aradan yıllar geçtikten sonra Susan’ın ofisine Edward’tan bir paket geliyor. Paketin içeriğinde ise Edward’ın yazdığı ve henüz yayınlanmayan bir romanı var.

Nocturnal Animals Roman
Sevgili Susan, baharda yayınlanacak bir roman yazdım. Birlikteyken yazdıklarımdan farklı bir tür. Ayrılışımız, içten yazmam için gereken ilhamı verdi bana. İlk senin okumanı istediğim için bir baskısını gönderiyorum.Edward Sheffield

Daha henüz ayrılmamışken, Susan’ın, Edward’ın yazdığı kitaplara hep aynı eleştiriyi yapması da Edward’ın nasıl bir intikam alacağında önemli bir rol oynuyor. Paketi açarken Susan’ın parmağının kesilmesi Susan’ın çekeceği acıların henüz başlangıcı. Aslında romanın içeriği tamamen Edward ve Susan’ı anlatıyor.

-Kendinden başka bir şeyler yazmalısın.
-Kimse kendinden başka bir şey yazmaz ki.

Nocturnal Animals Susan

Edward’ın Susan’a yolladığı o intikam dolu romanı okumak için günlerce uyuyamayan Susan’dan aslında sadece Edward intikam almıyor. Hayat da Susan’dan intikamını alıyor. Sürekli anneme benzemek istemiyorum diyen Susan’ın annesine dönüşmesi, ofisinde kocaman bir intikam tablosu görmesi, Edward’ı aldattığı adamın kendisini aldatması, kızının bir erkekle yatması (muhtemelen Susan’ın bundan haberi yok) gibi.

Filmin sonu kimi izleyiciler için yeterli bulunmasa da Edward intikamına son noktayı koyuyor ve Edward’a zayıf diyen Susan’ın aslında kendisinin zayıf olduğunu gösteriyor.

Film üç farklı zamanda geçiyor ve bu zaman geçişleri sizi yormuyor. Ayrıca kullanılan mekanların da çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Çekim açıları ise zaman zaman sizi rahatsız edebiliyor fakat en başta dediğim gibi yönetmen de bunu istiyor. Filmin kafası farklı bir boyutta olduğu için genel manada rahatsız edici bir film diyebilirim. Özellikle Edward’ın yazdığı romanın başlangıcı sizi bir hayli sinirlendirebilir hatta ana avrat küfür etmenize bile sebep olabilir.

Nocturnal Animals Ray

Filmde oynayan kötü karakterlere de hakkını vermek lazım sanırım. Kendisine çok fazla küfür ettiğim, Ray Marcus karakterini canlandıran Aaron Taylor-Johnson’ın oyunculuğu çok iyiydi. Adamın yüzüne baktıkça ağzını burnunu kırasınız geliyor. Jake Gyllenhaal’ın oyunculuğunu da ayrı konuşmalıyız. Daha önce izlediğim Nightcrawler filmi hakkında yazdığım yazıda da bundan bahsetmiştim. Jake Gyllenhaal oynadığı role ruhunu teslim edip oynuyor adeta.

İnsanların bana olan tavırları ile ilgili takıntılarım vardır. Mesela sevgilim beni aldatmakla suçlarsa, aldatmamış olmama rağmen bu suçlamanın ardından gider aldatırım.Ray Marcus

Film hakkında olumsuz bir eleştiride bulunacağım tarafı yok. İzlediğim filmler arasında en iyi 10’a girer mi? Kesinlikle evet. İzlediyseniz film hakkındaki yorumlarınızı aşağıdan yapabilirsiniz, izlemediyseniz de izlemenizi tavsiye ederim.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

8 Yorum
 1. Gülseren
  14 Eylül 2018 - 22:04
  Cevapla
 2. adamkarga
  15 Eylül 2018 - 20:10
  Cevapla
 3. Parlak Jurnal
  15 Eylül 2018 - 21:14
  Cevapla
 4. Gülseren
  17 Eylül 2018 - 01:06
  Cevapla
  • Usluer
   17 Eylül 2018 - 14:12
   Cevapla
 5. Oğuzhan
  16 Kasım 2018 - 11:55
  Cevapla
 6. Dilek
  25 Aralık 2018 - 20:51
  Cevapla
 7. Süha
  9 Ocak 2019 - 23:56
  Cevapla