kontakt lens

Kontakt Lens Kullanırken Bu Noktalara Dikkat

Kontakt lensler hem net görüş hem de estetik açıdan şıklık sağlıyor.

Dünya genelinde kontakt lens kullanımında her geçen sene artış yaşanıyor. Kontakt lens kullanımı her ne kadar birçok kolaylık sunuyor olsa da hassas yapıları nedeniyle hekimlerce dikkatli kullanılması gerektiğine vurgu yapılıyor. Uzmanlar bilinçsiz bir şekilde kontakt lens kullanmanın göz sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğini belirtiyor.

Kontakt lenslerden verimli ve doğru bir şekilde yararlanmak adına bazı kurallara uymak gerekiyor. Hekimler sert kontakt lenslerin, esnek olmayan malzemeden üretildiğini ifade ederken; yumuşak kontakt lenslerin kıvrımlı merceklere sahip olduğunu, korneanın üstüne yapıştığını ve görece daha esnek bir malzemeden üretildiğini belirtiyor. Bunun dışında; uzun süreli kesintisiz kontakt lensler, tek kullanımlık lensler, kozmetik amaçlı kontakt lensler gibi türlerden söz etmenin münkün olduğu belirtiliyor.

Kontakt Lens Nedir?

Son yıllarda yapılan birçok araştırma, göz problemi yaşayanların kontakt lenslere daha çok ağırlık verdiğini gösteriyor. Kontakt lens, gözün üzerine kolay ve pratik bir şekilde yerleştirilebilen, görme odaklı sorunlara büyük ölçüde çözümler üreten medikal bir materyaldir. Sadece sağlık amacıyla değil aynı zamanda estetik amaçlarla da kullanılır. Özellikle de renkli lensler çoğunlukla kozmetik bir araç olarak tercih edilir.

Kontakt lensler her ne kadar son yıllarda popülerlik kazanmış olsa da aslında köklerinin çok daha eski yıllara uzandığı belirtiliyor. Uzmanlar, lens kullanımına dair teorik düzeyde bir fikre ulaşmak için ‘Da Vinci’ dönemine dek gitmek gerektiğini ifade ediyorlar.

Miyoplara yönelik olarak üretilen bu lenslerdeki temel problemler, aradan geçen yıllarda kolayca aşıldı. Bugün itibariyle numaralı lens seçeneklerinin son derece etkili ve konforlu olduğu görülüyor.  Yaşam tarzı ve uyku düzeni ideal olanlar için kontakt lens kullanımının oldukça makul bir tercih olduğunu hatırlatan hekimler; “Lens kullanan kişiler çoğu zaman gözlerinde lens olduğunu unutabilir. Kontakt lensler miyopluk dışında astigmatizm ya da hipermetropluğa dair çözümler üretir. Kontakt lens kullanan kişilerin hijyen konusunda çok özenli ve dikkatli olmaları gerekir. Bu lensleri kullanmak, sosyal yaşamda öz güvene olumlu bir katkı yapar.” şeklinde görüş belirtiyor.

Kontakt Lens Çeşitleri

Kontakt lens, bir lens kullanıcısının beklentilerine ya da malzemenin yapısına göre farklı türlere ayrılıyor. Göz doktorları, kullanım amacına uygun olarak kişi için en ideal kontakt lensin tercih edilebileceğini belirtiyorlar.

Kontakt lens fiyatları da kullanım amacı ve türlerine göre değişkenlik gösterebiliyor. Kontakt lenslerin ilk üretiminden bugüne gelene kadar çok radikal değişimler yaşadığına işaret eden yetkililer, temel düzeyde kontakt lenslerin; yumuşak ve sert kontakt lensler olmak üzere iki ayrı grupta incelendiğini aktarıyor. Bununla birlikte farklı değerlendirme kriterlerine bağlı olarak çeşitli türlerden söz etmek olasıdır.

Lens kullanımına dair detaylı ve profesyonel bir bilgi almak; aynı zamanda en güncel lens türleri ve fiyatları için de www.lensoptik.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Yine buradan şeffaf, renkli, numaralı ya da özel lensler dışında çeşitli lens materyallerini incelemek de oldukça kolay.

Kontakt lens ile suya girmeyin

Göz sağlığınızı korumak adına kontakt lens ile havuza ya da denize girmemeniz dikkat etmeniz gereken noktalardan biridir. Öyle ki kontakt lensli gözde enfeksiyona neden olan etken uzun süre canlı kalabiliyor ve kornea refleksi azaldığı için belirti vermeden daha derine yayılabiliyor. Özellikle gözünüzde batma veya kızarıklık gibi problemler baş gösteriyorsa kontakt lens kullanımına ara vermelisiniz. Havaların iyice ısındığı yaz aylarında alerji ve enfeksiyon olasılığını minimuma indirmek için günlük kontakt lensleri tercih etmenizde fayda var.

Günlük kullan-at kontakt lensleri tercih edin

Kontakt lenslerin aylık ve günlük çeşitleri bulunuyor. Aylık lensler sabah takılıp, akşam çıkarılıyor ve kontakt lens kabında solüsyonu yani halk dilinde lens suyu diye tabir edilen sıvı içinde muhafaza ediliyor. Günlük kullan-at kontakt lensler ise sabah takılıp, akşam çöpe atılıyor. Uzmanlar aylık kontakt lenslerin kullanıldıkça üzerinde gözyaşımızdaki protein ve yağların biriktiğini, böylece lenslerin kirlendiğini ifade ederken, günlük kullan-at lenslerin ise üzerinde birikme olmadan yenisi ile değiştirilebildiğini ve bu nedenle günlük-kullan at lenslerin göz sağlığı açısından daha faydalı olduğunu belirtiyorlar.

Kontakt lensleriniz ile uyumayın

Uyumak üzere piyasaya sürülmüş kontakt lensler bulunsa da hekimler bunu asla önermiyor. Konuyla ilgili bilgi veren uzman göz doktorları, kontakt lenslerle uyumanın ciddi göz enfeksiyonlarının oluşma riskini artırdığı ifade ediyor.

Lens kabında yer alan solüsyonu düzenli olarak her gün değiştirin

Bazı kontakt lens kullanıcıları solüsyon kabındaki solüsyonu her gün düzenli olarak değiştirmeyi unutuyor. Hekimler bunun çok yanlış bir uygulama olduğunu ve solüsyonun kontakt lensleri etkin bir şekilde temizlemesi için her gün değiştirilmesi gerektiğine vurgu yapıyor.

Kapak görseli freepik

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?