Köpek Maması

Köpek Maması (Kuru, Konserve, Açık) Alırken Bilmeniz Gereken 3 Önemli Madde

Çoğu köpek, insanların yediği yiyeceklerin birçoğunu yeme konusunda isteklilerdir. Ancak bu, onlara faydalı olduğu anlamına gelmez. Tüm canlılar, hayatta kalma içgüdüsü ile yemek yerler ve bazen nelerin onlar için faydalı olduğunu anlayamazlar. Fakat tıpkı ailemizden birine olduğu gibi evcil dostlarımıza da sağlıklı beslenme konusunda dikkatli olma sorumluluğu bize aittir.

Genelde kuru köpek mamasıile beslenen köpekler, hayatlarının belli evrelerinde farklı vitamin ve protein besinlerine de ihtiyaç duyar. Bu durumda protein bakımından zengin olan konserve köpek maması tavsiye edilir. Öte yandan fiyat konusunda sağladığı avantajlardan ötürü açık köpek mamaları da tercih edilebilir. Peki köpek maması (kuru, konserve, açık) alırken bilmeniz gereken 3 şey nedir?

Beslenme Garantisi ve Yaşı

Bir köpeğin ana besin maddelerini oluşturan mamalar, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın onayından geçmeli. Açık köpek mamaları dahil, bakanlık onayından geçmeyen mamaları evinize sokmayın. Mamaların formüle edilmesi ve içinde bulunan besin değerleri, etiketinde yer alır. Köpeklerin yaşına oranla enerji ve protein ihtiyaçları değişiklik gösterecektir.

Yan Ürünler ve Tahıllar

Köpekler tamamen etobur hayvanlar değillerdir. Yan ürünler, mamanın içerisinde bulunan gerçek tavuk ve gerçek et gibi ibarelere ek olarak takviye edilen organiklerdir. Örneğin öğütülmüş kemikler ve hayvan küspeleri olabilir. Özellikle yaş köpek mamalarında bu tip ürünler minimum düzeyde olabilir. Bilmeniz gereken bir diğer şey de köpeklerin tahıllardan faydalanabileceği. Fakat tam dengeli besinlerde tahıl oranı azami oranda olmalı ve glüten hassasiyeti olan köpekler için kullanılmamalı. Konserve köpek mamalarında göz önüne alınması gereken şey ise, içeriğindeki sıvı miktarıdır.

Besin Değerleri ve Yaşam Koşulları

Her mamanın arkasında mamanın içeriği ve besin değerleri hakkında geniş bilgiler yer alır. Karbonhidrat, amino asitler, hayvansal proteinler ve tahıllar, köpeğin yaşı ve yaşam koşullarına göre değişir. Gün içinde yoğun aktivite içinde olan köpekler, enerji miktarı yoğun mamalarla beslenmeli. Yavru köpeklerin hızlı gelişimi için kalsiyum ve vitaminler de oldukça önemlidir.

Patili dostunuzun sağlığı ve mutluluğu için en iyi beslenme ürünlerini Türkiye’nin en güvenilir petshop firmaları arasında sayılan Zoo.com.tr’de bulabilirsiniz.

Kapak görseli Adriana Morales

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?