Köpek Maması

Köpek Maması Değişimi Nasıl Yapılır?

Köpeklerin beslenmesinin sağlıklı olabilmesi için köpeklerin ırksal özelliklerine, yaşam evrelerine ve aynı zamanda genel sağlık durumlarına göre düzenlenmesi gerekir. Benimsedikleri ve iştahla yedikleri köpek maması çeşitlerinin bulunması zorlu olsa ve bu zorlu hedefe erişilse de belli durumlarda köpeklerin yeni mamalarla tanışmaları tercihten ziyade zorunluluk haline gelebilir. Köpeklerde mama değişimi her zaman kolay olmamakla birlikte doğru stratejiler benimsendiğinde kolaylıkla yürütülebilen önemli süreçlerdendir. Bu yazımızda köpeklerde mama değişimi hakkında en çok merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Köpek Maması Değişimi Gerekli mi?

Bu sorunun yanıtı duruma göre değişiklik gösterebilir. Köpeklerde mama değişimi yaşam evresi farklılaşması, yaşanan sağlık sorunları, kilo alımı ya da besin alerjisi gibi durumlarda tercihten çok bir zorunluluk haline gelir. Köpeklerin bir yaşam döngüsü boyunca aynı mama ile beslenmeleri gerektiği söylemine sıklıkla rastlansa da bu söylem doğruyu yansıtmaz. Köpeklerin yavruluk döneminde gelişimleri çok hızlı bir şekilde devam eder ve bu dönemde gelişimlerinin sorunsuz ilerleyebilmesi için yavru köpek maması çeşitleri ile beslenmeleri gerekir. Yavruluk dönemi sona erdiğinde ki yavruluk döneminden çıkma süreci ırklara göre de değişiklik gösterebilir, köpeklerin yetişkin köpek maması çeşitleri ile beslenmeleri önerilmektedir. Böylece yaşam evrelerinin gereksinimleri doğrultusunda beslenme standartlarının karşılanması mümkün olur. Köpeklerde yaşlılık dönemi de özen ister. Yaşlanan, kilo alan, ağız ve diş sağlığında bozulmaya başlayan köpekler için tane yapısı ve içeriği farklılaşan yaşlı köpek maması tercihi önemli bir karar olarak ön plana çıkar.

Gebelikte Köpek Maması Değişimi Yapılır mı?

Evet, kaliteli köpek maması tüketen dostlarımız gebelik sürecine girdiğinde yavru köpek maması çeşitleri ile beslenmeye başlarlar. Bunun temel nedeni gebe kaldıktan sonra köpeklerin daha yüksek kalorili ve daha besleyici içeriklere sahip mamalara ihtiyaç duymalarıdır. Hem hamilelik döneminde hem de emzirme sürecinde dişi köpeklerin yavru köpek maması ile beslenmeleri hem kendi sağlıklarının korunması hem de yavrularının gelişimi adına çoklu fayda sunar.

Köpek Maması Değişimi Zararlı mı?

Gerekli durumlarda köpek maması değişimi yapıldığında köpeklerin sağlığına olumlu katkılar sunulabilir. Bu noktada çok sık değişimlerden kaçılması ve değişimin tıpkı kedi maması değişiminde olduğu gibi kademeli olarak yapılması dikkat gösterilmesi gereken konulardır. Köpek maması değişimi yapılmadan önce veteriner hekimlerden görüş alınması önemlidir. Kaliteli köpek maması kullanılmaya başlandığında mamalar arası geçiş doğru planlanmadığı takdirde köpeklerde iştahsızlık, kusma, halsizlik ve öğün reddi gibi çeşitli şikayetler ortaya çıkabilir.

Köpekler Yeni Mamalarına Nasıl Alıştırılır?

Köpek maması değişimi yapılacağında yeni mama ile köpeklerin tanıştırılması yaklaşık bir haftalık bir dönem doğrultusunda planlanmalıdır. İlk iki gün eski mamanın öğünlerdeki oranı %75 dolaylarında olmalı, yeni mama bu süreçte %25 oranında sunulmalıdır. Takip eden iki gün boyunca eski ve yeni mama öğünlerde %50’şer olarak sunulmalı, beşinci ve altıncı günlerde ise oransal üstünlük yeni mamaya geçmelidir. Bu süreçte öğünlerin %75’i yeni, %25 eski köpek maması şeklinde sunulmalıdır. Yedinci gün itibarıyla köpeklere tamamen yeni mama verilebilir. Mama geçişi planı köpeğin yeni mamaya gösterdiği reaksiyonlar doğrultusunda farklılaştırılabilir. İştahsızlık, kusma, ishal gibi belirtiler yaşanıyorsa mama değişimi için ayrılan sürenin 15-20 gün dolayına çıkarılması mümkündür.

İhtiyaçlara Yanıt Veren Köpek Mamaları Petlebi.com’da

%100 orijinal ürün garantisi ile yalnızca kapalı köpek maması çeşitlerinin satışa sunulduğu Petlebi.com adresinde dostunuzun yaşam evrelerine ve sağlık gereksinimlerine uygun kaliteli köpek mamalarını avantajlı fiyatlarla bulabilirsiniz. Ürün içeriklerini inceleyebilir, son kullanma tarihlerini öğrenebilir ve ürünlerin gerçek kullanıcıları tarafından yapılan yorumları okuyarak seçimlerinizin doğruluğunu artırabilirsiniz. Dünyaca ünlü markaların yavru köpek maması, yetişkin köpek maması, yaşlı köpek maması, light köpek maması ve özel ırk köpek maması çeşitlerine ek olarak eğitim sürecinde dostunuzu neşelendirecek ödül mamalarına da site üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kapak görseli Adriana Morales

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?