Krampon

Krampon Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Krampon alımlarında nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilginiz bulunmuyor ise bu yazımızı dikkatlice okumalısınız.

İlk önce krampon ile hangi zeminde oynayacağınızı bilmelisiniz. Zemin belirlenmesinden sonra taban seçimi yapılır . Oynayacağınız zemin halı ise yer ile birçok bölgede teması arttıracak olan klasik halı saha ayakkabısı olarak bilinen amatör tabanları tercih etmelisiniz. Bu taban ile asfaltta bile top oynayabilirsiniz.

Futbol oynanacak olan alan suni çim ise, mutlaka yeni nesil olan suni çim tabanlı kramponlar tercih edilmelidir. Klasik olan halı saha ayakkabılarına göre daha az çıkıntıya sahiptir. Ama çıkıntıları daha uzundur. Suni çim sahalarda tercih edilen diğer tabanlar prof ve yarı prof diye adlandırılan kramponlardır. Bu tarz tabanı bulunan kramponlar çim sahalar için oldukça idealdir. Dış görünüşleri açısından hiçbir farkı bulunmayan prof ve yarı prof kramponlardan prof olan modeller diğer modele nazaran 2 kat pahalıdır. Bunun sebebi ise ayakkabıda kullanılan malzemedir. Prof olan modeller yarı prof olan modellerden daha sağlam ve kalitelidir. Profesyonel futbolcuların oynamış olduğu toplar halı saha toplarından daha ağır olduğu için bu ayakkabılarda aynı oranda sağlam üretilir. Hafta boyunca 3 maç yapmıyorsanız prof modellerden alarak 2 kat para ödemenize gerek yoktur. Hem kaliteli hem uygun fiyata alışveriş yapabilmek için Yalıspor’un krampon modellerine mutlaka göz atın.

Zemin faktöründen sonra en önemli nokta oynamış olduğunuz mevkidir. Kanatlarda oynayan bir oyuncuysanız topa daha çok hâkimiyet kuracağınız ve topu daha çok hissedeceğiniz için deriden yapılmış veya ince kumaş olan modeller içinden tercih yapmalısınız. Defansif bir oyuncu iseniz tercih edeceğiniz kramponun kumaşının daha sert olması gerekir. Bu sektörde krampon konusunda kendini ispat etmiş markalar bulunmaktadır. Bu markaların ortak özellikleri içinde; son senelerde krampon modelleri nano teknolojik kumaştan üretilmeye başlanmıştır. Bu kumaşın en büyük özelliği ise ince bir kumaş olması ve dokunma hissini olabildiğince üst seviyeye çıkartmasıdır.Ayrıca kumaşlarda bulunan 3 boyutlu özellik yağmurlu olan havalarda topun kontrol edilmesine katkı sağlamaktadır. Dezavantajı ise kumaşın ince olmasıdır. Sağlamlık açısından uzun vadeli kullanılmamaktadır. Hatta topu ayağınızın burnu ile aldıysanız bu derinin yırtılma ihtimali bulunur.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?