Kredi Alırken Kredi Hesaplamasının Önemi

Hayatın insana neler sunacağı bilinmez. Para, hayatın içerisinde bir döngü gibidir. Bazen hiç ihtiyacınız olmayabilir, bazen ise ihtiyaç duyduğunuz halde bulamayabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz halde para bulamadığınız zamanlarda ise iki farklı seçeneğiniz vardır. Gidip eş dost akrabalardan borç isteyebilirsiniz ama olumlu dönüş alma şansınız düşüktür. İkinci seçenek ise herhangi bir bankadan kredi çekmektir. Bunun için ise belirli koşullara sahip olmanız gerekir.

Bankadan kredi çekmek istediğiniz zaman yapmanız gereken ilk adım kredi hesaplamasını gerçekleştirmektir. Kredi hesaplama bankadan çekeceğiniz miktarını girip vadeye göre aylık olarak ödemeniz gereken miktarı tanımladığınız kısa süreli bir işlemdir. Kredi hesaplama konusunda dikkat etmeniz gereken birkaç önemli unsur bulunmaktadır.

Kredi hesaplama yaparken bankalardan gelecek faiz oranları alacağınız kredi türüne göre değişiklik gösterdiğini fark edeceksiniz. Bu faiz oranları bankaların size sunduğu kredi miktarlarına ve vadelere göre farklılık gösterir. Bu nedenle kredi alırken tüm dengeleri göz önünde bulundurmalısınız.

Krediyi ödeme vadesi konusunda ise belirtilen süre ne kadar uzun olursa faiz oranındaki artış o kadar fazla olabilir. Bunun için alacağınız kredinin ödeme vadesini belirlerken size en esnek imkânları sunan bankalara yönelebilirsiniz.

Bankadan kredi çekmek istediğiniz zaman genel olarak üç farklı kredi türünü değerlendirmeye çalışırsınız. İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi bu üç kredi türüdür. Bankaların faiz oranları alacağınız kredinin türüne göre farklı olacak ve buna yukarıda belirttiğim gibi vadeye göre faiz oranları da dâhil olacaktır. Örneğin, ihtiyaç kredisi almak istediğiniz zaman çekmek istediğiniz miktar 20.000 ise ve 36 ay vade talep ediyorsanız sunulacak faiz oranı %1.05 civarında olabilir. Taşıt kredisi almak istediğiniz zaman ise 20.000 tutarında kredi çekmek ve 36 ay vade istiyorsanız sunulacak faiz oranı %1.08 olabilir.

Bu örneği göz önünde bulundurarak alacağınız kredi miktarını, sunulan faiz oranını, masrafları ve vadeye göre değişen faiz oranlarını hesaba katmalısınız. En uygun şekilde kredi almak istiyorsanız mutlaka kredi hesaplama gerçekleştirmeli ve bankanın yolunu öyle tutmalısınız. Eğer bankaya gitmeden kredi başvurusunda bulunmak istiyorsanız bunun için de bir çözüm bulunmaktadır.

Bankalar artık SMS yani kısa mesaj yoluyla kredi başvurularını işleme alabilmektedir. Bunun için yapmanız gereken SMS ile kredi başvurusu nasıl yapılır bunu öğrenmek ve ardından başvuruyu gerçekleştirmektir. Başvuru yaptığınız banka kredi başvurunuzu inceledikten sonra size olumlu ve olumsuz geri dönüş yapacaktır.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?