seo

Kurumsal Seo Danışmanlığı Hizmeti Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Günümüz dijital dünyasında marka kârlılığının sürdürülebilir olması açısından geleneksel pazarlama yöntemlerinin pek bir faydasının kalmadığı söylenebilir. Özellikle konu dijital pazarlama olduğunda, markaların ve e-ticaret sitelerinin önlerindeki en kritik nokta SEO’dur. Pek çok iç ve dış yöntemle de optimize edilen siteler, bu işleri alanında profesyonel bir dijital pazarlama ajansı ile birlikte yapmalı ve hedef odaklı bir kurumsal SEO hizmeti almaya önem vermelidir.

Kurumsal SEO Nedir?

Kurumsal SEO, bir markanın veya işletmenin ürün ve hizmetlerini arama motoru pazarlamasının gerektirdiği kuralları uygulayarak doğru hedef kitleye ulaştırma yöntemidir. Günümüzde dijital pazarlama çalışmalarını olmazsa olmazı olan kurumsal SEO, firmanızın ürünlerini ve/veya hizmetini arama motorlarında görünür kılmaktır.  Böylece müşterilerinizin markanıza erişebilirliği, yapılan çalışmalar ve iyileştirmelerle birlikte daha çok artacağından, organik trafiğiniz ve elbette kârınız da artacaktır.

Firmanız hangi alanda faaliyet gösterirse göstersin, online mecralarda ve sosyal medyada görünür olmamanız âdeta pastanın çikolatalı kısmını kaçırmanız anlamına gelir. Çünkü çağımızın en bilinen gerçeği, tüketicilerin alışverişlerini fiziksel ortamda yapsalar bile incelemelerini ilk etapta internet üzerinde yapmalarıdır. Diğer bir deyişle, tüketicilerin alışveriş serüveninin ilk adımı %85 oranında arama motorlarında başlar. Bu nedenle de online dünyada bulunabilirliğin yolu kurumsal SEO hizmeti almaktan geçer. Tabiri caizse tezgâhınızı aslında tüketicilerin görmek istedikleri yer açmanız, hem dönüşümünüzü hem de kâr marjınızı uzun vadede artırır.

Kurumsal SEO Nasıl Yapılır?

Kurumsal SEO, kurumların, firmaların veya markaların arama motorlarında üst sırada çıkmak için yaptığı çalışmaları içerir. Ancak yapılacak çalışmaların mutlaka alanında uzman bir kurumsal SEO uzmanı tarafından plânlanması gereklidir. Aksi halde markaya zarar verecek veya sitede yaşanacak bir olumsuzluk, web sitesi sıralamasını ve dolayısıyla da satış gelirlerini doğrudan etkileyebilir. Bu nedenle seçtiğiniz her bir adım, öncesinde çok iyi plânlanmalı ve kurumsal kimliğin zarar görmesinin önüne geçilmelidir.

Kurumsal SEO alanında hizmet veren dijital pazarlama ajansı, özellikle seçtiği anahtar kelimeleri çok iyi analiz edebilmeli, hangi mecralara dijital reklam vereceğini ve hangi sitelerden kaliteli backlink alacağını saptamalıdır.

Kısaca özetlemek gerekirse tüm süreç araştırma, yapılandırma, görünürlük analizlerinin yapılması ve rapor şeklinde ilerlemelidir. Kurumsal SEO çalışmalarını standart SEO hizmetinden ayıran temel fark ise tüm bu işlemlerin periyodik olarak yapılması ve en ufak bir olumsuzluğa anında müdahale edilmesidir.

Kurumsal SEO Hizmeti Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Kurumsal SEO danışmanlığı, işini bilen SEO uzmanları tarafından yapılan ve kurumsal şirketler arasındaki zorlu rekabet şartlarının çok iyi analiz edilebildiği SEO hizmetidir. Bu zorlu rekabetin fiziksel ortamda dahi zor olduğu bilinirken, dijital dünyadaki arama motoru zorluğu markalara ekstra yük çıkarmıştır. Bu rekabetin gerisinde kalmamak için dijital reklam temelli faaliyetler yürütülmeli ve SEO çalışmalarına hız verilmelidir. SEO analizi, rakip analizi, strateji belirleme, anahtar kelime analizi, içerik üretimi, site içi ve dışı SEO çalışmaları, sosyal medyada paylaşılacak dijital reklam türleri gibi pek çok faaliyetin çok iyi plânlanması gerekir.

Bunların yanı sıra kurumsal SEO danışmanlığı almadan önce dijital pazarlama ajansı ve SEO uzmanlarının çalışma tarzı da çok iyi takip edilmelidir. Bu noktada bilinmesi gerekenler kısaca şunlardır:

 • İçerik üretirken kullanılan kriterler,
 • Tanıtım yazıları ve basın bültenlerinin hazırlanma tarzı,
 • Web sitesi analizinin nasıl yapıldığı,
 • Anahtar kelime analizinde hangi araçların kullanıldığı,
 • Site hızı artırılırken hangi yollara başvurulduğu,
 • Kullanılacak backlink stratejisi,
 • Sosyal medya hesaplarının nasıl kullanılacağı,
 • Hangi aralıklarla rapor verileceği,
 • Teknik iyileştirmeler,
 • Algoritma güncellemelerinin takibi,
 • Kurumsal SEO çalışmasının ne kadar süreceği.

Daha pek çok konu bulunan kurumsal SEO danışmanlığı, başlı başına ele alınması gereken bir husustur. Siz de marka veya şirket olarak yaptığınız hizmeti ve ürünü internet aracılığı ile insanlara aktarmak istiyor, potansiyel hedef kitlenize bir an önce ulaşmak istiyorsanız, Sempeak Kurumsal SEO hizmeti ve profesyonel SEO uzmanları ile çalışmak için hemen iletişime geçebilirsiniz.

Kapak görseli macrovector

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?