Bal

Lezzetli Ve En İyi Bal Çeşidi Şemdinli Karakovan Balı

Bal olarak bildiğimiz tatlı türü, milyonlarca çiçeğin içerisinden alınan polenlerin birleşimi ile olur ve bu çiçeklerin türü ve kalitesi, balın kalitesini doğrudan etkiler. Ülkemizde birçok bölgenin bal kalitesi yüksek olmasına karşın, belli başlı bölgelerde üretilen ballar; büyük rağbet görmektedir. Anzer balı en bilindik bal türü olsa da, son zamanlarda Şemdinli balı büyük bir çıkış yakalamıştır. Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde üretilen bu bal türünün ünü ise, bölgedeki bitkilerin değişik olmasından dolayı olmaktadır. Qakilgiya olarak bilinen bitki türünün bölgede çok bulunması, balın kalitesini arttırmıştır.

Bölgedeki yerel üreticilerin çoğunluğu, balları kendi ürettikleri için ve üretilen ballar, karakovan balı olduğu için Türkiye’nin her yerinden sipariş gelmektedir. Doğal ve kaliteli bal üreten üreticilerin balları, www.lidersepet.com gibi internet siteleri üzerinden online satışa sunulmaktadır. Kaliteli ve farklı bir bal tatmak isteyenlerin, bu site üzerinden alabileceği bal türü; fiyat bakımından da orta seviyelerdedir.

Karakovan balının faydaları

Normal marketlerde yada dışarıda satılan balların çoğu, insanların uygun fiyata bal alma isteğinden dolayı süzme veya kalitesiz ballardır. Rize, Artvin, Şemdinli balı gibi Türkiye’nin yüksek rakımlı yerlerinde veya  özel çiçeklerin olduğu yerlerde üretilen ballar, hakiki karakovan olarak algılanmaktadır ve süzme ballardan çok daha kaliteli ve görünüş olarak farklıdır.

Karakovan balların içindeki fosfor, sodyum, potasyum gibi birçok minarel; kişide çeşitli hastalıkların yok edilmesini sağlıyor. Bal, geçmişten günümüze ilaç olarak görülerek geldiği için; çeşitli hastalıklara da çareler üretmiştir. Damar açıcı, mide kuvvetlendirici, kabızlık giderici yada ağrı dindirici gibi birçok sağlık sorununa iyi gelmektedir.

Ancak balların bu faydaları sağlayabilmesi için,  balın kalitesi de önem arz etmektedir. Türkiye’de karakovan balı üretimi; çoğu bölgede olmaktadır. Arıların polen edinimine hiçbir ek yöntem katmadan doğal yolla edinmesini sağlatılan ve normal tahta kovanlara yapılan bu ballar, en iyi kaliteli ballardır. Genellikle Karadeniz bölgesinde, Ege’nin iç kısımlarında ve Doğu Anadolu bölgesinde çokça yapılmaktadır.

Türkiye’de ki En iyi Karakovan Balları

Karakovan balı, görüntü itibariyle kara bir görüntüye sahiptir. Normal süzme bal; açık renkli bir baldır. Çünkü bal yapımında arıların önüne glikoz takviyesi yada şekerli su gibi ürünler konularak; arıların çiçeklerden polen toplamak yerine şekerli sudan bal üretmesi; kaliteyi düşürmektedir.

Türkiye’de en iyi karakovan balı, bal üreticisi olarak sağlık ve lezzete önem veren Doğu bölgesindeki Şemdinli ballarıdır. Şemdinli balları, yüksek oranda kara kovan bal üretimine öze gösteren bir bal türüdür. Türkiye’de son yıllarda bu bal türünün önemi artmış, birçok tedarikçi aracılığıyla yada www.lidersepet.com gibi internet siteleri aracılığıyla bal alımı yapılmaktadır.  Bu bölgedeki arıların ihtiyacı olan polenler; Türkiye’de zor bulunan çiçeklerden toplanarak yapılmaktadır ve bu çiçeklerin besin ve lezzet değeri yüksek olduğu için; balın tadı ve kalitesi artmaktadır.

Hakiki Kovan Balı

Bal üretiminde yapaylık, aslında üretimin hızlanmasını sağlamaktadır. Arı üreticileri, kara kovanlarda dahil; arıların petek yapmasını engellemek ve bal üretimini hızlandırmak için; balın kalitesini düşürmeyen yapay petekler koymaktadır. Bu şekilde arılar, sadece peteklerin içini dolduracak ve hiçbir şekilde petek yapmak için uğraşmayacaktır. Ancak kara kovan balının bu şekilde üretilmemesi gerektiğini düşünenlerde mevcuttur.   İster doğal petekle yapılsın, ister yapılmasın; karakovan balı demek; arının polen toplama sürecine karışılmaması demektir. Dileyen kişiler, yapay petek kısmını baldan ayırarak bal tüketimini o şekilde sürdürebilirler.

Dünyanın en lezzetli kara kovan balı olan Şemdinli balını yemek için; internet üzerinden satış yapan birçok siteden bu balı sipariş verebilir ve uygun fiyata kaliteli bir bal tüketimi yapabilirsiniz.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin