Logitech G602

Logitech G602 Kablosuz Oyun Faresi İncelemem

Farelerden başım bir türlü rahata ermedi. Kimi küçük geldi, kimi çok hafif, kiminin tekerleği istediğim gibi değil. Hal böyle olunca kaliteli bir fare almak istedim. Bunun için de farelerle içli dışlı olduğunu bildiğim Caner Abi’ye fikrini sordum. O da bana Logitech G602‘yi önerdi. Tabi farenin fiyatı benim bir fareye ayırdığım bütçeyi fazlasıyla geçince alternatif aramaya başladım. Aynı farenin Amazon‘da indirime girip 40 dolara satıldığını görünce de satın aldım.

Fare Teknosa, Vatan Bilgisayar gibi yerlerde 250 TL’den biraz fazla bir fiyata satılmakta. Amazon’dan ise Black Friday indirimi ve ekstra 5 dolarlık indirim sayesinde tam olarak kargo dahil 42,5 dolara geldi. Yaklaşık 127 TL. Elime ise gecikmeye ve hafta sonu tatiline rağmen 2 hafta gibi bir sürede ulaştı. Çin’den aldığım ürünlerin elime ulaşması 3 haftayı geçerken Amerika’dan aldığım ürünün 2 haftada elime ulaşması gerçekten çok iyi.

Daha Önce Kullandığım Fareler

Logitech M185 Kablosuz Fare: Ufak ve hafif olduğu için kullanamadım.
Microsoft 5000 Kablosuz Fare: Büyüklük ve ağırlık olarak idealdi. Fakat tekerleğinde tırtık yoktu. Alıcısı da flash bellek boyutunda olduğu için laptopta kullanışlı olmuyordu.
Logitech B110 Kablolu Fare: Şimdiye kadar kullandığım fareler arasında en rahat olanıydı. Fakat kablolu olduğu için değiştirmek zorunda kaldım.

Logitech G602

Kutu İçeriği

Kutu oldukça şık tasarlanmış. Üst kapağı mıknatıslı olduğu için kolaylıkla açılabiliyor. Üst kapağı açınca direkt fare ile karşılaşıyorsunuz. Kendinize doğru çektiğinizde zorlanmadan fareyi kutudan çıkarabiliyorsunuz. Kutu içerisinde kullanma kılavuzu dışında uzatma kablosu çıkıyor. Eğer masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız farenin alıcısını kasaya taktığınızda, alıcı ile farenin mesafesi arttığı için algılama problemi olabiliyor. Bu uzatma kablosunu ise kasaya takıp ucuna da farenin alıcısını taktığınızda problem yaşamadan fareyi kullanabiliyorsunuz. Ayrıca farenin içerisinde 2 adet de Duracell pil çıkmakta.

Logitech G602

Tasarım

G602 bir oyuncu faresi olduğu için üzerinde normal fare tuşları dışında 8 adet tuş bulunmakta. Bu tuşlara istediğiniz makroları atayabiliyorsunuz ve kullanımında da zorluk çekmiyorsunuz. 2 adet kalem pille çalıştığı için ağırlık bakımından da ideal. Eğer ağır fare sevmiyorsanız pillerden birini çıkarıp tek pille de kullanmanız mümkün. Farenin üstünde dayanıklılık ve performans modlarına geçiş için de bir anahtar bulunmakta. Ele tam oturan gövdesi sayesinde de fareyi kavramakta güçlük çekmiyorsunuz. Zaten fareyi elinize aldığınızda o konforu hissediyorsunuz.

Teknik Özellikler

Bu farede dikkatimi çeken en önemli özellik pil ömrü. Logitech’in dediğine göre performans modunda 250 saat, dayanıklılık modunda 1440 saat pil ömrü var. Tabi bu değerler ne kadar doğru bilmiyorum.

Profesyonel oyuncuların çoğunun hatta tamamının kullandığı fareler kabloludur. Fare hareketlerinin algılanmasında gecikme olsun istemezler. G602 kablosuz olduğundan 2 milisaniye bildirim hızı var. Ben çok fazla oyun oynamadığım için bu değer hissedilir mi hissedilmez mi bilmiyorum.

Ayrıca G602, 2500 dpi değerine sahip. Standart bir kullanıcı için fazlasıyla iyi bir değer.

Farenin işimize yarayacak özellikleri böyle. Ben detaylı teknik özelliklerini de öğrenmek istiyorum derseniz buradan öğrenebilirsiniz.

Sonuç

Tasarım ve konfor açısından üst düzey bir fare. Evladiyelik diye tabir ettiğimiz ürünlerden diyebilirim. Elinize aldığınızda size o hissi veriyor. Kenarlarındaki tuşların kullanımı da kolay olduğu için istediğiniz işlevi atayarak atadığınız işlevi hızlı bir şekilde yapabiliyorsunuz.

Fiyat konusunda Türkiye’de pahalı. Yurt dışından alma imkanım olmasa yaklaşık 250 TL’yi fare için vermem. Ama benim gibi yurt dışından almak isterseniz daha uygun fiyatlara bulmanız mümkün.

Fareyi kullandığım süre boyunca gözüme çarpan tek eksik şey tekerlekteki ileri-geri dışında sağ-sol olmaması. Bu da olsaymış daha iyi olabilirmiş. Bunun dışında eksik diyebileceğim bir şey yok. Belki ağırlık özelleştirme de olabilirdi fakat ben çok gerekli olduğunu düşünmüyorum.

Yazıda G602’yi her ne kadar standart kullanıcı gözünden incelesem de bu fare oyuncu faresi. Bu yüzden profesyonel bir oyuncuysanız ve bu fareyi almayı düşünüyorsanız daha detaylı incelemelere göz atmanızı tavsiye ederim. Ayrıca aynı fareyi birlikte aldığımız Berk’in de inceleme yazısına da buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yıl Sonra Gelen Güncelleme

Fareyi hala kullanmaktayım. Üstelik yaklaşık 4 yıl geçmesine rağmen (belki daha fazla) taş gibi çalışıyor. Sadece bazen orta tekerleğindeki tuş basmıyor. Sanırım farenin kronik sorunuymuş bu. Böyle zamanlarda fareyi ters çevirip ortadaki tekerleği hızlı hızlı ileri geri yaptıktan sonra birkaç kez sert bir şekilde tekerlekteki tuşa basınca sorun çözülüyor.

2015’in Aralık ayında 127 liraya aldığım fare bugün yaklaşık 400 lira. Bunu da belirtmek istiyorum. İnşallah bozulmaz. Çünkü bu fareye alışınca başka fare kullanasınız gelmiyor.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

Yorumlar 1 2
44 Yorum
 1. Buğra
  14 Mayıs 2016 - 02:34
  Cevapla
 2. Osman Sefa CENGİZ
  22 Mayıs 2016 - 16:57
  Cevapla
 3. Orhan
  10 Ağustos 2016 - 08:06
  Cevapla
  • Usluer
   10 Ağustos 2016 - 10:20
   Cevapla
 4. Özlem
  19 Kasım 2016 - 17:36
  Cevapla
 5. Aziz
  20 Aralık 2016 - 00:40
  Cevapla
Yorumlar 1 2