Marka Bağımlılığı Üzerine

Marka Bağımlılığı

Ramiz Ağabey buradaki yazısında yine güzel bir mim başlatmış. Mimimizin konusu marka bağımlılığı. Popülerizmin silahlarından olan modaya, başkası kullanıyorsa iyidir, pahalı olan en güzeli düşüncelerine alet olmadığım için o kadar mesudum ki bilemezsiniz. (bkz. Zeki Müren)

Ben bu marka bağımlılığı olayının küçük yaşlardan geldiğine ve yaşama koşullarına göre şekillendiğini düşünüyorum. Mesela küçükken ben babamdan bir şey istediğimde ve babam almadığında ben sofraya küsüp de bir kenara geçip bana şunu almazsanız yemek yemem diyemezdim. Çünkü ben ne kadar aç kalırsam kalayım o istediğim şey alınmazdı. O yüzden ben de aç kalmaya değmez diyerek sofranın başına geçerdim. Ama arkadaşlarım bu taktiği uygulayarak ailesine istediklerini aldırabilmişlerdir. Birde orta halli bir ailenin bireyi olduğum için ailemde de öyle marka bağımlılığı veya tüketim çılgınlığı görmedim. Belki bu yüzden böyle bir bağımlılığım yok.

Marka bağımlılığın yoksa şayet neye göre alışveriş yapıyorsun diye sorabilirsiniz. Birçok kişide olduğu gibi bende de iki temel kriter var; ucuzluk ve kalite. Kullandığım markaları seçmemdeki iki kriter tamamen bu.

Öncelikle giyecek olarak tişört için DeFacto‘yu tercih ediyorum. 10 TL’ye aldığım tişörtü bile uzun süre kullanabiliyorum. DeFacto’yu tercih etmemin bir diğer sebebi ise DeFacto’nun internet sitesi üzerinden alışveriş yapmak oldukça kolay. Gömlek alışverişlerimi Tudors‘tan yapıyorum. Sıklıkla gömlek giyen biriyseniz kesinlikle tavsiye ederim. Her ne kadar göbekten dolayı birazcık dar gelse de 2 sene önce aldığım gömleği halen giyiyorum. Şimdiye kadar Adidas, Nike vs. ürünlerini kullanmadım. (Kullanmışsam da inanın hatırlamıyorum.) Özellikle ayakkabı üzerinden örnek vermem gerekirse bir ayakkabıya o kadar para vermek yerine daha uygun fiyata ayakkabı almak daha mantıklı geliyor. Şimdiye kadar bir ayakkabı için en fazla 130 TL verdim. Onda da aynı tarzda ayakkabıyı Konya’da bulamadığım için zorunlu kaldığımdan… Spor ayakkabı olarak Lescon kullanıyorum. 70-80 TL verip de 2-3 senedir giydiğim ayakkabılar var. Pantolon konusunda da herhangibir marka olmasına gerek yok. Kumaşı güzel bir keten pantolon bulabilirsem markası problem değil. Çok fazla kot pantolon giymiyorum fakat kotta da LK&JNS kullanıyorum. Eskisi kadar saat meraklısı olmasam da Slazenger ve Daniel Klein marka saatler kullanıyorum.

Adidas Bu

Yiyecek konusunda etliekmek, dürüm, çorba gibi yemekler yediğim için marka yazmaya gerek yok diye düşünüyorum. Hayatımda Mc Donald’s ve Burger King’den birer kez yemek yemiş biri olarak oralara bir daha adım atma taraftarı bile değilim. Starbucks’ın önünden birkaç kez geçmişimdir. Sahi Starbucks’a gidenler kahvesi güzel olduğu için mi gidiyor? Sanmıyorum. En azından büyük bir çoğunluğunun bu yüzden gitmediğine eminim. Asıl markayı ise sona sakladım; Torku. Şehrimin önde gelen firmalarından biri. Torku çıktıktan sonra neredeyse tamamen Torku ürünleri kullanmaya başladım. Özellikle bir keki var ki mis mis. Glikoz şurubu kullanmadıklarını da buradan söylemek istiyorum.

Gelelim asıl mevzuya; teknolojik ürünler. Durum burada biraz farklılaşıyor. Alışveriş yaparken belirlediğim ucuzluk ve kalite kriteri bazen burada işe yaramayabiliyor. Üç beş kuruş fazla olsun ama iyisi olsun fikri daha baskın geliyor. Çünkü teknolojik ürünleri diğerlerine göre daha uzun süre kullandığım için iyisini almaya özen gösteriyorum. Mesela Casper ve Dell marka iki laptopu ele alalım. İkisinde de donanımsal özellikler hemen hemen aynı olmasına rağmen Casper yaklaşık 300-400 TL daha ucuza satılıyor. Şimdi ben bu ucuzluğu görüp de Casper marka laptop alırsam bir sene sonra başımın ağrıyacağını biliyorum. O yüzden biraz fazla verip Dell marka laptopu almayı tercih ediyorum. Ki zaten şu an kullandığım laptop Dell. Telefon olarak da 2 senedir LG kullanmaktayım. Telefonun haşatı çıkana kadar da kullanmayı düşünüyorum. Buradaki yazımda da bunu belirtmiştim. Klavye mouse olarak da uzun süredir Microsoft‘un wireless keyboard 3000 modelini kullanıyorum. Depolama konusunda da Western Digital ile düzeyli bir birlikteliğimiz var.

Kullandığım markalar hemen hemen bunlar. Bunlar dışında da kullandığım markalar vardır fakat şu an aklıma gelmiyor. Eğer sizin de şu marka kalite olarak söylediğin markadan daha iyi, fiyat olarak da uygun dediğiniz markalar varsa yorumlarda belirtirseniz sevinirim.

Ben de bu mimi sevgili kardeşim Ubeydullah‘a ve tüm cevaplamak isteyenlere şutluyorum.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumunuz nedir?

Yorumlar 1 2
40 Yorum
 1. ibrahim kavaklı
  15 Kasım 2016 - 09:32
  Cevapla
 2. birol
  26 Kasım 2016 - 14:04
  Cevapla
 3. Melike
  10 Eylül 2017 - 12:46
  Cevapla
Yorumlar 1 2