Mini Cnc Router

Mini Cnc Routerlarla İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Cnc routerlar günümüzde bir çok iş sektöründe aktif bir şekilde kullanılmaktadır ve kullanım alanları da her geçen gün artmaktadır. İster büyük işlerde isterse hobi işlerinde dahi bir çok mini cnc router kullanmak mümkün.

Özellikle 3 eksenli ve bilgisayar destekli bir şekilde sizlerin ahşap, mdf, aliminyum, sunta gibi malzemeleri işlemenizi sağlayan mini cncler sayesinde x,y,z eksenlerinde çalışmalar yapabilirsiniz. Bu çalışmaları yaparkende kesinlikle zamandan tasarruf sağlarsınız.

Mini cnc router tasarım olan eski cnc tezgahlara benzese de aslında aralarında çok büyük farklar mevcuttur. Eski tezgahlar sadece 2 boyutta kesim yaparlar ve lazer kesimi yaparlar gelişen teknoloji ile birlikte artık eski tezgahlara gerek kalmamıştır. Ayrıca bu yeni routerlar eski tezgahlar gibi tonlarca ağırlıkta da değildir. Oldukça sağlam ve kaliteli işçilik ile hazırlanan cnc routerlar günümüz işlerinin en olmazsa olmaz makineleri arasında kendisine yer bulmayı başarmıştır.

Cnc routerlarda bir de G kodu dediğimiz bir kod vardır. Bu kod ile cnc tezgahlarını nasıl hareket edeceği belirlenir ve kullanımı da oldukça basittir diyebilirim. Örnek vermek gerekirse;

X, Y, Z: bildiğiniz gibi 3 ekseni ifade eder. CNC tezgahlarbu harfler doğrultusunda hareket ederler.
Bu harflerin ardından gelen sayılar ile CNC Router’ın pozizyonları belirlenir.
F: Besleme hızınızı ayarlar. Mm/dak cinsinden.
N: Satır numarası verir.
R: Çember çiziminde yarıçap değeridir.
S: Spindle devrini ayarlar. Devir/dakika (rpm) cinsinden.
T: Seçtiğiniz çakının numarasıdır.

Sizlere elimden geldiğince mini cnc routerlar hakkında bilgi vermeye çalıştım umarım faydalı olmuştur.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?