Mutfak

Mutfak Tasarımıyla İlgili Bilmeniz Gereken 5 Kural

Mükemmellik asla tesadüf değildir. Mutfak tasarımında mükemmelliği yakalamak için siz de bazı altın kurallara dikkat etmelisiniz. Peki, nedir bu kurallar?

Çalışma Üçgeni

Çalışma üçgeni buzdolabı, ocak ve lavabo arasında olan üçgendir.  Eğer bu üç eşyayı üçgen olacak şekilde yerleştirirseniz mutfağınızın çok daha kullanışlı ve konforlu olmasını sağlayabilirsiniz. Mutfak tasarımlarında altın kurallardan en önemlisi çalışma üçgenidir.

Zemin Döşemesi

Mutfak sürekli olarak kirlenmeye ve lekelenmeye müsait bir yaşam alanıdır. Dolayısıyla zemin döşemesinin de titizlikle tercih edilmesi çok büyük bir önem taşıyor. Olabildiğince kolay temizlenen ve leke tutmayan zemin döşeme seçenekleri arasından tercih yapmaya özen göstermelisiniz. Böylelikle mutfağınızın temizliğinin en pratik şekilde yapılmasını sağlamış olacaksınız.

Renk Seçimi

Mutfak tasarımlarında renk seçiminin genellikle ya da estetik görünüme etkisinin olmadığı düşünülür. Ancak bu bilgi doğru değil.  Hangi rengi tercih ettiğiniz mutfağınızın genel tasarımında ve estetik görünümünde son derece belirleyici unsurlardan biridir. Son dönemde koyu renklerin daha fazla tercih edildiğini söyleyebiliriz. Küçük bir mutfağa sahipseniz ortamın daha ferah görünmesi için açık renklere yönelmeniz gerekir. Ancak geniş bir mutfak alanında sahip olanlar gönül rahatlığı ile koyu renklere de yönelebilir.

Tezgah Malzemesi

Tezgah malzemesi dendiğinde akıllara genellikle mermer ya da granit geliyor. Oysa çok daha farklı malzemeler de seçenekler arasına eklendi. Özellikle kompozit materyallerin son derece cazip bir tercih olabileceğini belirtebiliriz. Kompozit mutfak tezgahları bir o kadar da ekonomik bir seçenek olmasıyla ön plana çıkıyor. Tasarım hazırlarken kendinizi birkaç farklı model arasından tercih yapmak zorunda bırakmayın.

Aydınlatma

Aydınlatma mutfağın kullanışlı ve konforlu olması noktasında önem taşıyan bir diğer faktördür. Elbette mutfaklarda loş bir ortam istenmez. İşte bu nedenle güçlü bir aydınlatma seçeneğine yönelmenizde fayda var. Bu arada intemamutfak.com.tr adresine tıklamanız durumunda hazır mutfak modelleri arasından da rahatlıkla tercih yapabilirsiniz. Bu internet sitesi üzerinden kendi mutfak tasarımınızı çizme şansınız da bulunuyor. Böylelikle mevcut modeller arasından tercih yapmak yerine hayal ettiğiniz mutfağı gerçeğe dönüştürme imkanlarından siz de faydalanabiliyorsunuz.

Kapak görseli Zac Gudakov

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?