Ne Bu Hal Oğlum, Hippilere Dönmüşsün

Baksan adı kişisel blog. Böyle giderse kişiselliğe dair bir şey kalmayacak. Hemen bir dur demeliyim bu duruma. Hatta şu an durdurdum sanırım. Tam emin olmamakla birlikte durduğumun kanaatine varıyorum. Başlığın bu olmasının sebebi en sonda bu arada. :)

Ayağımda terlik, kulağımda kulaklık, gözlerimde yaş (az önce esnedim de o yüzden :D ) bir sağa bakıyorum ne yazsam diye bir sola. İçimdeki sıkıntının dışa vurumu baya bir şiddetli oluyor kendi açımdan. Ulan iki cümle yazıp tekrar siliyorum ya o da ayrı bir mallığım. Sildiğim cümleleri birleştirsem herhalde onlarca yazı olurdu.

Bu günlerde hayat hiç de dışarıdan göründüğü gibi güzel gitmiyor. Üniversite telaşesi haliyle ileriyi düşünmene yol açıyor. Bu seferde ulan ya bir baltaya sap olamazsak düşüncesi yerleşiyor beynimin bir köşesine. İşte bu sefer de işin içinden çıkamıyor. Sözde edebiyat okuyacağım da nerdeee… 1,5 aydır edebiyatla alakam dahi yok. Ne ders kitapları ne normal kitaplar. Önceden öykü-şiir falan yazabiliyordum şimdi bırak öykü-şiiri adam akıllı bir yazı bile yazamaz oldum. Kendime de sormuyor değilim edebiyat okuma düşüncesi bir heves miydi? Hani her insanın bir yaratılış gayesi vardır. İnsanın kaderinde yaşamında neler yapacağı yazar. Ben yaşamımda edebiyata yer olduğuna inanmıyorum. Beni bilgisayara çeken çok farklı bir duygu var. Ben yaşamımı şu lanet olası icatla geçireceğim. Buna inanıyorum. Zaten teknik liseden bilişim mezunuyum. Veri tabanı programlama bitirdim. Yazılımla uğraşmak, weble uğraşmak büyük bir haz veriyor bana. O kodların arasında boğulmak, işin içinden çıkamamak… Edebiyatta bu hazzı alamadım hiçbir zaman. Evet şiirler yazdım, öyküler yazdım, beğenilenler oldu, beğenilmeyenler oldu, birçok yazarla tanıştım (Sunay Akın, Kahraman Tazeoğlu, Sinan Yağmur birkaçı), kimiyle yemek yeme fırsatı dahi buldum, bu alanda çok güzel bir çevre yaptım… Ama hepsi bir yere kadar mutlu kılıyor beni. En basitinden şu an ne ünlü yazarlara imzalattırdığım kitaplar, ne seslendirilen şiirlerim şu an bu yazıyı yazarken bile duyduğum hazzı duymamı sağlamıyor. Kesinlikle pişman değilim tabi edebiyat ile ilgili yaşamımdakilerden. Tecrübe kazanmamı sağladı bütün olaylar tek tek. Velhasılıkelam ben edebiyattan değil de bilgisayar işlerinden ekmeğimi kazanacağıma inanıyorum.

O kadar dedik bilgisayardan ekmeğimi kazanacağıma inanıyorum diye de al bu senin ekmeğin demez kimse. Şimdi birde bunun okulunu okumak gerekli. 4 yıllık yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, yanlış hatırlamıyorsam birde bilişim sistemleri mühendisliği vardı. 2 yıllık da direk geçiş yapabileceğim bilgisayar programlama var. Bu sene zaten saydığım 4 yıllık bölümlerin hiç birine giremem çünkü bu sene hiç sayısal çalışmadım. Edebiyat okuyacağım diye sözel çalışmaya başlamıştım. Ne oldu, bir senemi göz göre göre yaktım. Keşke geçen sene 2 yıllık bölüme gitseydim veya bu sene sözel yerine sayısaldan girseydim. İşte bu konuda çok pişmanım. Ne yapacağım ne edeceğim düşündükçe çıldırasım geliyor. Şimdi bu düşündüklerimi babama söylesem, yok söylemesem daha iyi. :)

Ah şu yaz mevsimi bir geleydi, hani kaba bir tarif vardır ya ak göt kara göt belli olacak. Olacak olmasına da ben ne olacağım bakalım. Zaten kışı da sevmiyorum. Konya’nın soğuğu da hiç çekilmiyor. Arkadaşlarımın çoğu şehir dışında, okumaya gittiler zaten. Birkaç arkadaş kaldık burada. Uzatacağım dediğim saçımı da kestirdim bu arada. Sakallar da arada kaynadı haliyle. Aslında kestirmezdim de hem bakım gerekiyor hem de geçen akşam babamın oğlum ne bu hal Hippilere dönmüşsün (sadece görünüş olarak) diye dalga geçmesi kestirmeme neden oldu. Aslında Hippiler kimlerdir onu da bilmiyordum da araştırınca kim olduklarını öğrendim. Hippi komün hayatını savunan özgürlükçü bir hareketmiş. Hippiler de haliyle Hippi akımının elemanları oluyor. :) Uyuşturucu müptelaları diye adlandırılırlarmış ayrıca. Buradan veya buradan Hippi ve Hippilerle ilgili açıklamaları okuyabilirsiniz.

Son olarak Hippilerden birkaç elemanın fotoğraflarını koyarak yazımı sonlandırmak istiyorum. İnşallah herkes için hayırlısı neyse o olsun.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

11 Yorum
 1. Çağrı Mustafa ALKAN
  24 Şubat 2012 - 20:13
  Cevapla
  • Usluer
   24 Şubat 2012 - 20:34
   Cevapla
   • Çağrı Mustafa ALKAN
    24 Şubat 2012 - 20:50
    Cevapla
    • Usluer
     24 Şubat 2012 - 21:26
 2. Çağrı Mustafa ALKAN
  24 Şubat 2012 - 21:41
  Cevapla
  • Usluer
   24 Şubat 2012 - 21:50
   Cevapla
   • Çağrı Mustafa ALKAN
    24 Şubat 2012 - 22:19
    Cevapla
    • Usluer
     24 Şubat 2012 - 22:22
 3. huseyin
  25 Şubat 2012 - 23:50
  Cevapla
 4. kulturelbellek
  26 Şubat 2012 - 19:29
  Cevapla
 5. VoSToK
  25 Mart 2012 - 20:35
  Cevapla