Neden Protein Tozu Kullanmak Gerekir

Protein Tozu

Protein tozu en bilinen sporcu besin takviyesidir. Protein tozu doğal ürünlerden elde edildiği için spor ile uğraşan kişiler dışında çeşitli nedenlerden dolayı protein eksikliği bulunanların da rahatlıkla kullanabileceği bir üründür. Bununla birlikte en yaygın kullanıcıları sporculardır. Protein tozları hem yeni başlayan hem ileri seviye sporcuların kas inşasında önemli rol oynamaktadır. Antrenmandaki çabanın boşa gitmemesi için antrenman kadar beslenmeye de özen göstermek gerekmektedir. Kasların gelişimi için vücudun proteine ihtiyacı vardır. Protein besinlerde bulunmakla birlikte, besinlerde bulunan miktar sporcuların günlük ihtiyacını karşılamak için yeterli olmamakta, bu besinlerin çok tüketilmesi ise yağ kütlesinde artış gibi sporcunun karşılaşmak istemediği olumsuz sonuçlara yol açmaktadır.

Bu nedenle hem başlangıç seviyesinde hem de ileri seviye sporcular için protein tozu kullanımı tavsiye edilmektedir. Protein tozu sporcu beslenmesinde faydalı ve pratik bir çözümdür. Bir shaker içerisinde protein tozunu su ya da süt ile karıştırarak tüketebilir, böylece hem protein yıkımının önüne geçer hem de kasların gelişmesi için gerekli hammaddeyi almış olursunuz. Protein tozunun kaslar tarafından emilimi protein içeren diğer besinlere göre çok daha hızlı olduğundan antrenman esnasında yıkıma uğrayan kasların protein ihtiyacının en hızlı şekilde giderilmesini sağlar.

L-Karnitin Nedir?

L-karnitin vücutta yağın enerjiye dönüşmesini sağlayan bir maddedir. Aminoasit benzeri olan l-karnitinin yağ yakıcı işlevinin yanı sıra sağlık açısından da pek çok faydası bulunmaktadır. Antioksidan etkisi ile vücudu çeşitli hastalıklara karşı koruyan l-karnitin kalp krizi gibi sağlık sorunlarının önlenmesinde faydalıdır. L-karnitin doğal olarak hayvansal besinlerin dışında soya fasulyesi ve avokadoda bulunur.

L-Karnitin sporcular tarafından kilo vermek amacı ile kullanılır. Sporcular vücutlarındaki kas oranını arttırmak isterken yağ oranını azaltmak istemektedirler. Antrenman öncesinde l-karnitin takviyesi kullanımı yağ yakımı sürecini hızlandırır. Kasların belirgin bir şekilde ortaya çıkması için fazla yağlardan kurtulmak gereklidir. L-karnitin kullanımı özellikle göbek çevresindeki yağlanma sorununun çözümünde son derece olumlu sonuçlar sağlamaktadır.

L-karnitin kullanımında yağlar enerjiye dönüştürüldüğü için antrenman performansında da artış gözlenir. Piyasada bulunan l-karnitin ürünlerinin içerisinde taurin ve kafein gibi sporcunun enerjisini arttırmaya yönelik maddelerin yanı sıra vitamin takviyesi de bulunmaktadır. L-karnitin ampul, sıvı ve kapsül formlarında satılmaktadır.

L-karnitin Ve Protein Tozunun Birlikte Kullanımı

L-karnitin ve protein tozu farklı amaçlar ile kullanılan sporcu besin takviyeleridir. Özetle l-karnitin yağ yakma amacı taşırken protein tozu kas yıkımının önlenmesi ve kas inşası konularında faydalıdır. Bu nedenle l-karnitin ve protein tozunun birlikte kullanılmasında kişinin uzman tarafından belirtilmiş bir sağlık sorunu yoksa hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

Farklı amaçlara hizmet eden bu iki ürün türünün kullanım zamanları da farklılık göstermektedir. L-karnitin spordan önce kullanılan bir üründür. Genellikle antrenmandan yarım saat önce kullanılan l-karnitin antrenman esnasında daha enerjik olmayı sağlarken yağ yakım sürecini de hızlandırır. İleri seviye sporcularda l-karnitin antrenman öncesi dışında sabah kahvaltıdan önce de kullanılabilir.

Kas gelişimini destekleme ve protein gereksinimini karşılama amacı ile kullanılan protein tozu ise genellikle antrenmandan yarım saat sonra kullanılmaktadır. Böylece kasların ihtiyaç duyduğu proteini hızlı ve sağlıklı bir şekilde karşılar. Protein tozu ayrıca sabah aç karnına da kullanılabilmektedir.

Protein tozu ve l-karnitini birlikte kullanarak yağ oranını azaltırken kas kütlesini arttırmak mümkün olmaktadır. Özellikle kasların belirginleşmesi için protein tozu kullanımının yanında l-karnitin kullanımı da önemlidir. Bu nedenle bu iki ürün kişinin daha önceden belirtilen bir sağlık sorunu olmadığı sürece rahatlıkla kullanılabilir.

https://www.besinstore.com/protein-tozu üzerinden protein tozu fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumunuz nedir?