Seo

Negatif Seo Nedir ve Yöntemleri Nelerdir

Negatif SEO kelimesini çok sık duymayabilirsiniz çünkü herkes sıralamalarda çıkmak için çabalar ve bunun için çalışmalar yapar. Negatif SEO çalışması ise istenilen sitenin arama sonuçlarında oluşan kötü sonuçları yanı sıralamasında gerilere düşmesine verilen addır. Peki web sitelere neden negatif SEO yapılır ve bunu engellemek için neler yapılması gerekir bunlara bir göz atmış olalım.

Negatif SEO genellikle rakipleriniz tarafından sizin adınıza yapılırsa amaç burada sizin sıralamalarınızı geriye düşürmek ve elbette kendilerini öne çıkarmak olacaktır. Burada sizin var olan başarınızı gölgeleme çalışması yaparak öne çıkmaya çalışırlar ve bu doğru işlendiği zamanda başarılı olurlar.

Peki, her zaman negatif SEO rakipler tarafından mı yapılır? Elbette hayır. Bunu zaman zaman firmalar kendi siteleri içinde yaparlar. Burada genel amaç görülmesini istemediğiniz bir sayfayı alt sayfaya atmak olacaktır. Bunların başında şirketler gelir ki karalama kampanyası yapıldığını düşünen firmalar örneğin kendi isimleri yazıldığında ilk şikayetlerin çıkmaması için negatif SEO yöntemine başvurabilirler. Özellikle online itibar yönetimi kampanyalarında SEO uzmanları da istenmeyen sonuçları arama sorgularında göstermemek için sıklıkla bu yöntemlere başvururlar.

Peki Nasıl Yapılıyor Bu Negatif SEO Çalışmaları?

Bunun için elbette bu alanda çalışma yapan ve açıkları bilen kişiler istedikleri sonuçları almada çok zorlanmıyorlar. En çok bilinen negatif SEO tekniği rakiplerinize kalitesiz ve ilgisiz anchor textlerde backlinkler vererek rakibinizin spam yaptığı izlenimini Google’a hissettirmek ve rakibinizin ceza almasını sağlamak.

Negatif Seo

Bu işlemin artık rakiplere sıklıkla yapılan bir negatif SEO yöntemi olmasıyla birlikte Google bu tür durumlardan mağdur olanlar için link reddetme aracını duyurdu. Artık düzenli olarak backlinklerinizi kontrol ederek kalitesiz backlinklerinizi Google’a bildirebilir ve bu linklerin sizinle bir ilişkisi olmadığını belirtebilirsiniz. Tabi bu arada linkleri ekleyen siteler ile iletişime geçerek kaldırmalarını rica etmeyi unutmayın. Zira link reddetme aracı sadece Google’da olan bir araç. Diğer arama motorları buradan gelen linkleri algılayarak sitenize ceza verebilir.

Link kontrolünü yapabileceğiniz en iyi 3 backlink sorgulama aracı:

 • aHrefs: Ücretli bir araçtır. Bu araç ile sitenize gelen linklerin hangi anchor text ile geldiğini, kaç farklı domainden geldiğini ve backlinklerinizin zaman içerisindeki grafiğini görebilirsiniz. Aracın güzel yanı hızlı ve basit kullanıma sahip olmasıdır. Ayrıca aracın bir hizmeti olan alert servisine sitenizi ekleyerek ani backlink durumlarını kontrol altında tutabilirsiniz. Siz düzenli olarak girip kontrol etmeseniz dahi araç size ani backlink yükselişleri ve düşülerinde haber verecek ve mail ile bilgilendirecektir.
 • Link Research Tools: Piyasadaki en kaliteli backlink sorgulama aracıdır. Linklerin kronolojisini, ancher text oranlarını, kalitelerini ve çok daha fazlasını görebilirsiniz. Bu aracın en güzel yanı DTOX linkleri veren bir servisinin bulunmasıdır. Siz linkleri tek tek kontrol etmek yerine direkt olarak DTOX kısmında bulunan linkleri disavow aracına bildirerek zararlı linklerden kurtulabilirsiniz. Ücretli olan bu araç size backlink ile ilgili istediğiniz herşeyi verecektir.
 • Google Webmaster Tools: Kendi internet sitenize gelen backlinklerin tümünü görebileceğiniz tek ücretsiz araç Google’ın hizmeti olan Webmaster Tools’dur. Webmaster Tools’da yer alan soldaki menüde Arama Trafiği sekmesi altında bulunan Sitenize Bağlantılar linkine tıklayarak web sitenize gelen bağlantıların tümünü görüntüleyebilirsiniz.

Bir diğer negatif SEO yöntemi de var olan bir sitenin içeriğini çalarak benzer bir sayfa oluşturmak olacaktır. Burada amaç sitenizin kalitesini kullanarak rakip sitenizde çaldığınız yazıların daha önce indexlenmesi ve böylelikle daha kolay bir şekilde üst sıralara çıkmanız olacaktır. Fakat bu tür durumlar için de Google, Webmaster Tools’a eklediği Google gibi getir özelliği ile Google spiderlarını sitenize çekerek yazdığınız yazıyı hızlı bir şekilde indexleminizi sağlıyor. Yani eğer birisi sizin içeriğinizi çalıyorsa siteye yazıyı girdikten sonra Webmaster Tools‘da bulunan Google gibi getir modülü ile içeriğinizi anında indexletebilirsiniz.

Google Gibi Getir

Bir diğer negatif SEO çalışması ise aslında en çok gördüğümüz site hızını yavaşlatma olacaktır. Burada botlara yapılan saldırılar sitenizin açılış hızını yavaşlatır ve böylelikle de site açılmayacak hale gelebilir ve hatta hiç açılmayabilir. Fakat bu tür durumlar için de artık CDN sunucular var. Sitenizi CDN sunuculara taşıyarak botnet-DDOS gibi site hızınızı yavaşlatmak amaçlı yapılan saldırılardan korunabilirsiniz.

DDos

Son olarak ise negatif SEO çalışmasının bir diğer yolu ise sitenizin bilgilerinim bir başkası tarafından kullanılması ve zararlı içerikler eklenerek sitenizin itibari yok edilmeye çalışılır. Tüm bu adımlara engel olmak için doğru kişiler ile çalışmalı ve sitenizi bu gibi kötü uygulamalar ve adımlardan korumalısınız. Bu çalışmaların karşısında durabilecek ve sitenizi negatif SEO konusunda koruyacak uzman isimler sitenizin her daim başarışı olmasını sağlıyor olacaktır.

Kaynaklar:
https://productforums.google.com/forum/#!topic/webmaster-tr/XaCeKkfqAz4

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

19 Yorum
 1. Burak
  24 Şubat 2015 - 22:00
  Cevapla
 2. Abdullah
  24 Şubat 2015 - 22:39
  Cevapla
  • Usluer
   25 Şubat 2015 - 00:19
   Cevapla
   • Abdullah
    25 Şubat 2015 - 10:09
    Cevapla
 3. Oğuzhan isa temiz
  25 Şubat 2015 - 11:14
  Cevapla
 4. Can akın
  28 Şubat 2015 - 00:56
  Cevapla
 5. Kaan
  28 Şubat 2015 - 15:59
  Cevapla
 6. Ulus
  2 Mart 2015 - 16:55
  Cevapla
 7. Erkan
  3 Mart 2015 - 01:37
  Cevapla
 8. Emrah Altın
  3 Mart 2015 - 22:42
  Cevapla
 9. Babil
  10 Mart 2015 - 23:44
  Cevapla
 10. Ramiz
  14 Mart 2015 - 12:06
  Cevapla
 11. ahmet koç
  29 Mart 2015 - 23:08
  Cevapla
 12. ahmet
  19 Mayıs 2015 - 13:44
  Cevapla
 13. Kaan
  29 Mayıs 2015 - 02:33
  Cevapla
 14. Ayhan
  4 Eylül 2015 - 10:39
  Cevapla
 15. Sezgin
  7 Mart 2016 - 17:12
  Cevapla
 16. Emre
  13 Aralık 2018 - 18:29
  Cevapla
 17. Emre EREN
  15 Şubat 2019 - 21:11
  Cevapla