Nikola Tesla

Nikola Tesla Kimdir?

Bugünkü yazımızda o zamana damgasını vuran ve etkilerini hala sürdürmekte olan kişileri tanıyacağız. Örneğin Nikola Tesla kimdir, bu mucit zamanın en büyük bilim adamıdır ve Pablo Escobar kimdir bu adam da zamanın en büyük kaçakçısıdır ayrıca Beethoven kimdir zamanın en büyük bestecisidir.

Nikola Tesla

Nikola Tesla kimdir çok ünlü bir mucittir ve kendisi Sırp kökenlidir. Bilim ve teknoloji konusunda birçok başarıya imza atmıştır. Elektriğin kablosuz olarak taşınabileceğini kanıtlamıştır ve o dönem için böyle bir icadın onun ne kadar büyük bir mucit olduğunun göstergesidir. Nikola Tesla’nın en büyük rakibi Edison’dur ve en büyük mücadeleyi Edison’a vermiştir. Edison ile ilk başlarda birlikte çalışmaya başlarlar ama ileriki zamanlarda arası bozulur ve birbirlerinin rakibi olurlar. Tesla hayatı boyunca hep fakir ve yoksul yaşamıştır hayatını hep buluşlara adamıştır. Bir önemli buluşu ise deprem makinasıdır bu cihaz günümüz için tehlikeli ellerde kullanılırsa sakıncalı bir cihazdır. Nikola Tesla kimdir hakkında daha fazla bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Beethoven

Lidving Van Beethoven 1770 yılında Almanya’nın Bonn kendinde doğmuştur. Ünlü alman klasik müzik bestecisidir. Beethoven’in çalışmaları özellikle klasik müzikte romantizm akımı başlatmıştır. 1787 yılında Mozart ile tanışmak için Viyana’ya gitmiştir. Viyana’da bir süre Mozart ile çalışmıştır ve kendini geliştirmiştir. Mozart hayatını kaybettikten sonra Joseph Haydn ile çalışmaya başlamıştır ve Haydn tarafından müzik yeteneği keşfedilmiştir. Beethoven müzik dünyasına adını ilk olarak piyona ile atılmıştır ve büyük ustalar tarafından beğenilmiştir. Beethoven 3. Senfonisini Napolyon’a hediye eder çünkü Avrupa’ya demokrasi getireceğini söylemiştir ardından Napolyon kendini kral olarak ilan edince bu hediyeyi geri çeker.

Pablo Escobar

Pablo Escobar uyuşturucu dendiğinde ilk akla gelen isimlerden bir tanesidir. Dünyada uyuşturucu pazarının %80’ini elinde tutmuştur. Pablo Escobar şuana kadar gelmiş en büyük uyuşturucu baronunun onun kadar kimse bu kadar büyüyememiştir. Pablo Escobar bir çiftçi olarak dünyaya gelmiştir ve çocukluğu fakirlik içinde geçmiştir bundan dolayı da fikirleri pek sevmezdir. Küçük yaşlarda araba çalıp satmaya ve çalıntı mezar taşlarını da pazarlamakla uğraşıyordu fakat o para ona yetmemiştir kendisi daha çok para kazandıracak kokaine yönelmiştir. Escobar günde 15 ton kokaini Amerika’ya sokmaktaydı. O yıllarda hemen hemen herkeste Amerika vizesi bulunmaktaydı ve Escobar vizesi olan herkesi bulmuştur onlara 10 kg kokain verip taşıyanlara iş sonunda 1000 $ vermektedir. Amerika bu olayı ancak 10 yıl sonra fark etmiştir.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?