Obezite

Obezite Ameliyat Çeşitleri

Obezite

İlk olarak obezitenin ne olduğundan başlayarak konumuza açıklık getirebiliriz. Kişinin gıdalardan almış olduğu enerjiyi hareket yapmasına rağmen hareket enerjisinden fazla olması durumunda vücutta yağ olarak birikmesi ve kiloların günden güne çoğalması durumuna denilmektedir. Yani ölçümler sonucunda aşırı kiloluğundan üstüne çıkarak hastalık sürecine erişme noktasına da denilebilir. Bu hastalıklarda normal şartlarda kurtulma söz konusu olmadığı için cerrahi operasyon olarak obezite ameliyat çeşitleri geliştirilmiştir. Bu çeşitler geçmişten günümüze kadar gelebilmeyi başarmış ve hala devamlılığını koruyan ameliyatlar olmanın dışında bir de yeni geliştirilmiş olan ameliyat çeşitleri olarak bilinmektedir. Yani gastrikbaypass dan başlayarak tüp mide ve aynı şekilde diğer adı ile mide küçültme bir de mide balonu operasyonları olmaktadır. Bunlardan sadece bir tanesi cerrahi müdahale olmadan uygulanmakta ve diğer ikisi ise kesinlikle cerrahi müdahale ile yapılabilmektedir. Mide balonu geçici olarak uygulanmakta ve süresi dolduğunda ise özelliğini yitirmekte olan operasyon çeşidi olmaktadır. Bundan dolayı da çok fazla tercih edilmemektedir. Sadece obezite ameliyatı için alt zemini hazırlamakta kullanılabilir.

Her yaş grubunda veya kadın erkek olmak kaydı ile her cinsiyette karşımıza çıkabilecek olan hastalık çeşidi Obezite erkken müdahale edilmesi durumunda hastada çok daha olumlu sonuçlar verebilmektedir. Cerrahi müdahalesi genel anestezi şeklinde olarak uygulanan ve hızlı bir şekilde sonuçlanan biçimi ile karşımıza çıkan tüp mide ameliyatı geri dönüşümü olmayan bir ameliyattır. Midenin var olan %80 kısmı kesilerek alındığından ötürü geri dönüşümü olmamaktadır. Yeme hissi yok olmakta ve hızlı bir şekilde kilo verme işlemi uygulamaktadır. Ameliyat hızlı bir şekilde tek delikli veya beş delikli de yapılabilmektedir. Hastanın hastane de yatış süresi ise en fazla 2 veya 3 gün olarak uygulanmaktadır. Diğer ameliyatlara oranla yandaş hastalıkların oluşması daha zor olmaktadır. Avantajları ve dezavantajları olmak kaydı ile iki şekilde saymakla bitmeyen özelliklere sahiptir. Bağırsaklara dokunulmadan gerçekleştirilen bir operasyon olmasından dolayı ömür boyu ilaç kullanılmasına da gerek kalmamaktadır. Diğer yöntemlere göre de aynı zamanda tekniği daha azdır diyebilmekteyiz. Dünya genelinde en çok tercih edilen, en çok başarı sonucu alınan ve insanlardan tarafından da tavsiye edilen ameliyat olarak bilinmektedir. Yeni tekniklere sahip olmasından dolayı hızlı bir şekilde kilo verme işlemi uygulayarak hastasını memnun etmektedir. Ameliyat süresinin kısa olduğunuda göz önünde bulundurarak aynı zamanda içeride yabancı cisim kalma olasılığı da yoktur.Obezite veya ölümcül obeziteler için kullanılması uygun görülen ilk ameliyat olarak bilinir.

İlk yapılan ameliyat olarak bilinen ve midenin bir kısmını ayırarak üzerine bir tabaka geçirilmesi ile birlikte sonuçlandırılan ameliyat tercihi geçmişten günümüze kadar gelen ve hala uygulanmakta olan ameliyat olmaktadır. Cerrahlar tarafından altın işlem olarak da isimlendirilmesi yapılması akıllarda kalabilmeyi daha da hızlandırmaktadır. En önemli özelliği olan geri dönüşümünün zor da olsa olabilmesi durumudur. Yeme kısıtlama yanı sıra bir de emilim bozukluğu yapan gastrik baypass ameliyatı bundan ötürü hasta için ömür boyunca vitamin ve destekleyici kullanımı şartı koşmaktadır. Cerrahi müdahalesi ve hastane de kalış süresi fazla olmasından dolayı da yakın takip gerektiren bir uygulamadır. Avantajları ve dezavantajları olarak karşımıza çıkan özellikleri sayesinde ameliyatın nasıl olduğuna dair daha yakından bilgi sahibi olmaktayız. Hastanın ve cerrahın önerisi doğrultusunda karar verilmesi ile birlikte bir de hastanın yaşı göz önünde bulundurularak uygulanabilir. Sağlıklı bir yaşam ve daha hafif bir vücut için yapılabilecek bir ameliyattır.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?