Okul Öncesi Eğitimi İçin Faydalı Mobil Uygulamalar

Okul öncesi eğitimi için kullanılan araçlar genellikle çocukların zihinsel becerilerini geliştirmeye yönelik tasarlanmıştır. İster zekâ geliştirici özellikte olsun, ister öğretici özellikte; okul öncesi eğitim araçlarının en belirgin özelliği oyunlaştırılmış olmalarıdır.

Oyun, çocuklara iç dünyasını yaşama, hayal gücünü ve bilişsel becerilerini geliştirme fırsatı sunar. Diğer gelişim araçlarından en önemli farkı ise oyunların çocuklar için ek bir sorumluluk olmaması ve hatta bir tür eğlence aracı olmasıdır. Zaten çocuğun değerlendirmesi, oyunu fayda olarak görmekten ziyade tamamen eğlence aracı olarak görmeye müsaittir.

Bu durum, çocuklara oyunlaştırılmış eğitim araçları sunma ihtiyacını doğurdu ve artık birçok eğitim kurumunda zekâ oyunları içerikli dersler müfredata eklendi. Bu sayede, çocukların öğrenme ve zihinsel becerilerini geliştirmesi için gereken iç motivasyon otomatik olarak sağlanmış oldu.

Hem okul öncesi, hem de okul dönemi için oyunlaştırılmış eğitim uygulamalarının artırılması gerekiyor. Teknolojinin, hayatımıza nüfus etmesiyle birlikte alternatifler çoğalmış durumda. Çocuk gelişimi uzmanları, günümüz şartlarında bir çocuğa teknolojiyi yasaklamanın doğru olmadığını söylüyor. Yasaklamak yerine, günlük kontrollü bir süre ile kullanmalarına müsaade edilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Şimdi okul öncesi çağında olan bir çocuk için faydalı olabilecek mobil uygulamaları inceleyelim.

ZEKÂ GELİŞİMİNİ DESTEKLEYEN BİRBİRİNDEN EĞLENCELİ 10 OYUN

1- MentalUP Akıl Oyunları

mentalup-thumb

MentalUP, 5 farklı kategoride sunduğu; dikkat, hafıza, mantık, görsel ve sözel akıl oyunları ile çocukların zihinsel becerilerini geliştirmeyi hedefliyor. Tamamen oyunlaştırılmış bu egzersizlerin sonunda yine 5 farklı kategoride performans değerlendirmesi raporu sunuyor. Ebeveynler, çocuklarının performans raporunu takip ederek hem kazanımlarını inceleyebiliyor, hem de yaşıtlarıyla karşılaştırma imkânı buluyorlar.

Çocuğunuzun özel ilgi alanlarını keşfetmek ve potansiyelini geliştirmesine yardımcı olmak için MentalUP Akıl Oyunları güzel bir uygulama. Ayrıca, PEDAGOJİK ÜRÜN sertifikasına sahip.

Google Play’de İncelemek İçin: Akıl Oyunları (MentalUP)

2- Endless Numbers 123

endlessnumbers-123-thumb

EndlessNumbers 123, ilgi çekici animasyonlarla okul öncesi çağındaki çocuklara rakamları öğreten güzel bir oyun. Bu oyunu oynayan çocukların, rakamları, sayı saymayı ve miktar kavramlarını öğrenmesi hedefleniyor.

İçerisinde çeşitli bulmacalar, sevimli karakterler ve semboller var. Çocukların ilgisini çekebilecek, oyunlaştırılmış, güzel bir uygulama.

Google Play’de İncelemek İçin: Sonsuz Sayılar 123 (Endless N.)

3- Çocuklar İçin Yapboz Bulmacalar

yapboz-bulmaca-thumb

Yapboz yapmanın faydalarını çoğumuz biliyor olmalıyız. Çocukluğumuzun vazgeçilmez zekâ oyunlarından biri olan yapbozlar, akıllı teknolojilerle buluştuğunda ortaya çok daha geliştirilmiş özellikte oyunlar çıktı. Bunlardan biri de GoodSoftTech firmasının ürettiği çocuk için yapboz bulmaca uygulaması.

Çocukların ince motor becerilerini geliştiren, görsel zekâ ve odaklanma becerilerine katkı sağlayan interaktif bir okul öncesi oyunu.

Google Play’de İncelemek İçin: Yapboz Bulmaca (GoodSoftTech)

Ve Diğerleri:

4- LittleOnes’ Mind (LittleOnes Learning Games Puzzles forChildren)
5- Jelly 8 (Yellephant)
6- Kids Jigsaw Puzzles Ocean HD (GiggleUp Kids AppsAndEducational Games)
7- Terry – Meyve ve sebzelerin (DmitriiNovik)
8- Okulöncesi maceralar -2 (forqansmarttech)
9- Müzik Hafızası-Beyin Eğitmeni (JogoJogo)
10- Çocuklar için 384 Yapboz (Abuzz)

DİKKAT:

Okul öncesi çocuklar için ücretsiz uygulamalar veya ücretsiz sürümünde reklam içeren uygulamalar tavsiye edilmemektedir.

Bunun sebebi: Üretici firmaların 3.taraf reklam içeriklerini çocuklara özel yapılandırma seçenekleri olmamasıdır. Uygulama içi reklam yayınlayan oyunların kullanımı, çocuklarınızın zararlı içeriğe maruz kalmasına sebep olabilir. Dolayısıyla, indirdiğiniz uygulamalarda tam sürüme geçerek reklamları kapatmanızı veya reklam içermeyen uygulamaları tercih etmeniz önerilir.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

5 Yorum
 1. Öznur
  11 Haziran 2017 - 23:44
  Cevapla
 2. Serhat
  17 Haziran 2017 - 10:27
  Cevapla
 3. Sinem
  27 Haziran 2017 - 20:59
  Cevapla
 4. Veli
  12 Ekim 2017 - 06:38
  Cevapla
 5. Koray
  10 Ocak 2019 - 18:56
  Cevapla