Otobüs Yolculuklarında Fiyat ve Performans Yaklaşımı

Hayatımızda birçok kez şehirler arası otobüs yolculuğuna çıkmış olabiliriz. Bu yolculuklarda biletimizi almadan önce mutlaka hangi turizm firmasının otobüsüyle yolculuk edeceğimizi düşünmüşüzdür. Tercih edeceğimiz otobüsler genelde geçmiş dönemlerden sahip olduğumuz tecrübelere göre belirlenir.

Ancak bazen tecrübelerimizden ziyade seyahat etmek istediğimiz noktaya gidecek firmalar arasından seçim yapmak zorunda kalabiliriz. Bu durumda eğer titiz davranan biriysek hemen turizm firmalarının ilgili bölgeye yaptıkları seyahatler sonucu düşüncelerini paylaşan kişilerin yazdıklarına göz atarız. Amacımız verdiğimiz paraya değecek bir seyahat deneyimidir. Bunun için ince eleyip sık dokuruz ama bu aşamalarda yaptığımız belirgin hatalar da vardır.

Örnekle açıklamak gerekirse otobüs bileti almaya gittiğimizde broşür veya kataloglarda en pahalı gözüken biletin en kaliteli turizm şirketine ait olduğu yanılgısına düşeriz. Evet turizm firmasının kalitesini bu yönden belirleyebiliriz ama bazen fiyat unsuru bize yanılgıya düşürebilir. Neden daha az para verip aynı kalitede bir seyahat gerçekleştirme fırsatım olmasın diye düşündüğünüz zaman yaptığınız hatayı anlamış olursunuz.

Şehirler arası seyahatlerde genel olarak turizm firmalarına ait otobüsler aynı güzergahı takip ederler. Bazen ise güzergâhlar aynı olur ancak mola noktaları bir eksik veya bir fazla olabilir. Bu eksiklik veya fazlalık doğrudan yolculuk süresine yansır. Mola verilecek noktalar fazla ise yolculuk uzun olur. Mola verilecek yerler az ise yolculuğun daha kısa olma ihtimali vardır. Seyahat süresinin sizin açısından değerli olması seçim önceliğinde bu kriteri göz önünde bulundurmanız anlamına gelir. Fiyat ve performans açısından ise size en düşük yolculuk süresini ve yanında en makul fiyatı sunan firmayı tercih edersiniz.

Otobüs Seyehati

Fiyat ve yolculuk süresinin yanında otobüsün içerisinde size sunulan hizmetler de turizm firmaları arasında seçim yaparken belirgin rol oynayabilir. Turizm firmalarının sundukları televizyon izleme, müzik dinleme, ek yeme ve içme servisleri ve bununla birlikte koltukların çok daha işlevsel ve kullanışlı olması otobüs içerisinde sunulan hizmet çeşitlerindendir. Her firmanın bu noktada yaklaşımı farklıdır. Seçim yaparken bu farklılıkları göz önünde bulundurabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse Metro Turizm tarafından sunulan otobüs içi hizmetler Varan Turizm tarafından sunulan otobüs içi hizmetlerden çok daha iyi olabilir. Ancak hizmetlerin çok daha iyi olması aynı zamanda otobüs bilet fiyatlarına yansıyacağı için göz ardı edilebilir bir durumdur.

Otobüs seyahatiniz için fiyat ve performans merkezli çözümler ararken seyahat öncesi ve sonrası müşteri hizmetlerini de göz önünde bulundurabilirsiniz. Müşteri hizmetleri aslında turizm firmasına yönelik ilk izlenimin sunulduğu noktadır. Müşteri hizmetlerini değerlendirirken genel anlamda sizinle kurulan diyaloğun seviyesini, müşteri temsilcisinin çözüme odaklı olup olmamasını ve diğer farklı yaklaşımlarını göz önünde bulundurursunuz.

Müşteri hizmetleri deneyimi konusunda alacağınız pozitif enerji mutlaka seçim konusunda sizi yönlendirecektir. Örneğin, Nilüfer Turizm müşteri hizmetleriyle görüştüğünüzde alacağınız pozitif veya negatif enerji neticesinde fiyat unsurunu tamamen görmezden gelebilirsiniz. Müşteri hizmetleri çözüme odaklı olduğu sürece fiyat müşteri açısından es geçilebilecek bir seçim kriteridir.

Turizm firmalarının yapacakları reklamlar ve sundukları kampanyalar seçim konusunda sizi epey etkileyebilir. Bu noktada aslında her turizm firması kendisini göstermeye gayret eder. Ancak sermaye açısından hangisi çok daha iyi konumdaysa genelde en fazla kampanya o firmada yer alır.

Her ne kadar kampanyalar önemli seçim kriterleri arasında yer alsa bile en iyi seçimi yapmış olmazsınız. Eğer amacınız mümkün olduğunca ucuza seyahat etmek ise kampanyaları kovalamak sizin için makul bir seçenek olabilir. Bu durumda turizm firmasından hizmet ve kalite açısından pek bir beklentiniz olmaz. Ulusoy Turizm size en düşük fiyatı sunmuşsa gidip o firmadan biletinizi alır ve seyahate çıkarsınız.

Otobüs seyahatlerinde fiyat ve performans olgusu bilet fiyatları, seyahat süreleri, otobüs içi hizmetler, müşteri hizmetleri ve kampanyalar bir araya getirilerek elde edilecek değerlendirmeye göre belirlenebilir. Bunlardan birinin eksik olması firmanın fiyat performans açısından düşük not alacağının garantisini vermez. Bunlardan birisi beklentilerinizi karşılıyorsa diğerlerini es geçerek kendiniz açısından en doğru olan fiyat performans tercihinizi yapabilirsiniz.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?