Özel Plaka

Özel Plaka Nasıl Alınır? Özel Plaka Fiyatları Ne Kadar?

İstediğimiz aracı günlerce arıyoruz, satıcılarla konuşuyoruz, tüm araba ilan sitelerini, araba pazarlarını değim yerindeyse didik didik ediyoruz ve bir aracı gözümüze kestirip bu olsun diyoruz. Sonra olmuşken tam olsun aracımın plakası ismimin sessiz harflerinden yada baş harflerinden özel plaka olsun istiyoruz. Tabi istemekle bitiyor mu bitmiyor. Eğer bir araç aldığınızda özel bir plakanız olmasını istiyorsanız, istediğiniz plaka adresinde ikamet etmeniz zorunlu şarttır. Eğer o adreste ikamet etmiyorsanız, istediğiniz harflerdeki özel plakayı alma şansınız asla yoktur. Bu durumda ilgili trafik şubesinden hangi plaka verildiyse, onu kullanma zorunluluğunuz vardır. Bu sıfır araçlar ve aynı zamanda il dışından alınan araçlar için de geçerlidir.

Özel Plaka

34 plaka bir araç aldığınız takdirde ikamet adresiniz İstanbul ise bunun plakasını 34 plaka dışında asla değiştiremezsiniz. Değiştirmek için istediğiniz plakanın bulunduğu ilçede ikamet ediyor olmanız gerekmektedir. Tabi bukadarla da bitmiyor. İkamet problemini çözdüğünü varsayarsak, istediğiniz plaka için emniyet müdürlüğüne bağış yapmanız gerekiyor. Bağış miktarıda istediğiniz plakanın arz-talep dengesine göre değişim gösteriyor. Birde ALI, CAN, CEM gibi çok fazla talep gören plakalardan bahsediyorsak bulunması çok zor olması bir yana bütçenizi sarsacak bağış miktarlarıda talep edilebiliyor. Özel plaka nasıl alınır, araba ruhsatı nasıl alınır, plaka değişikliği nasıl yapılır konularıyla ilgili www.otomobilrehberim.com‘un hazırladığı aşağıdaki detaylı yazıları okumanızı tavsiye ederim.

Özel Plaka Nasıl Alınır? Özel Plaka Fiyatları Ne Kadardır?

Araba Ruhsatı Nasıl Alınır, Plaka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Şirketler için ise özel plakalarda (Örnek olarak 34 Şirket Adı 18) böyle bir plaka almak istediğinizde ilçe emniyet müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekiyor. Şirket adına plaka çıkartabilmek için şirket imza sirküleri, son 6 aya ilişkin faaliyet belgesi ve vekalet belgelerinizi ilçe emniyet müdürlüğüne başvuru sırasında teslim etmeniz gerekiyor. Bunun dışında özel plaka alma şartları da vardır. Şayet başvurunuz olumlu bir sonuç aldıysa, yıllık 5 ila 15 bin lira arasında değişen bir vergi ile özel plaka alma ihtimaliniz oluyor. İstanbul dışında çalışma gösteren şirketler ise bağlı bulundukları trafik tescil müdürlüklerine giderek, başvuru yapması gerekiyor.

Özel Plaka Fiyatları

Özel plaka çıkartabilmek için 5 ila 15 bin TL arası değişen fiyatları gözden çıkartmanız gerekiyor. 2. El özel plaka ücretleri için ise ne kadar bir bağış tutarı olacağını ve nasıl hesaplanacağını yine İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından oluşturulmaktadır. Bazı plakalar için 250 bin TL’ye kadar istenen rakamlar olabiliyor.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?