Pırlanta Tektaş Yüzükler Hakkında Bilmenizde Yarar Olan Kriterler

Pırlanta tektaş yüzük, dünyanın en ikonik ve en zamansız yüzük tasarımlarından biridir. Sadeliği ve çarpıcı güzelliği ile göz kamaştırıcı bir tektaş pırlanta yüzük, özellikle evlilik teklifi için en popüler seçenektir. Fakat özel günlerde bir pırlanta yüzük satın almak, çoğu kişi için kolay değildir. Pırlanta nasıl seçilmelidir? Pırlanta taşı, kesimi, ayarı, rengi nasıl olmalıdır? En ucuz pırlanta tektaş pırlanta yüzük fiyatları nedir? Benzeri sorular tatmin edici karşılıklar bulmalıdır. 

İdeal Pırlanta Tektaş Yüzük Modelleri için Tasarım Temelleri

Pırlanta tek taş yüzükler, isminden de anlaşılacağı üzere tek bir pırlanta taş tasarımından oluşur. Pırlanta tek taş yüzük merkez taşa odaklanan sade ve zamansız bir tasarım olabilir, ancak çok ince detaylar içerir. 

Pırlanta tektaş yüzük bölümleri

Bir pırlanta tektaş yüzük modeli taç, kemer ve külah adı verilen üç bölümden oluşur. Külah, pırlantayı tutar, çatalından dolayı yukarı kaldırır ve odak noktası yaratır. Kemer, külahı çevrelerken, tırnak veya tutucular ışığın pırlanta taştan geçmesine izin verecek ve doğal parlaklığı en üst düzeye çıkaracak şekilde tasarlanır. 

Popüler tektaş pırlanta yüzük modelleri

Yüzük üzerinde tek taş pırlanta olması, sadece belirli bir pırlanta şekli olduğu anlamına gelmez. Yuvarlak tektaş pırlanta, prenses tektaş pırlanta, zümrüt tektaş pırlanta veya markiz tektaş pırlanta, en popüler şekillerdir. Tek taşlı pırlanta yüzük için hangi pırlanta şekli seçilirse seçilsin, yüzüğün sadeliğini vurgulayacak şekilde tasarlanır.  

Pırlanta tektaş yüzük tasarımı için metal tercihleri

Bir pırlanta yüzük pırlanta taşı çevreleyen değerli metaller ile tasarlanır. Genellikle platin, beyaz altın, sarı altın veya gül altın, tektaş pırlanta yüzük çeşitleri tasarımında tercih edilen metallerdir. Pırlanta ışıltısını en iyi yansıtması ve kombinasyon açısından ideal olanı, platin veya beyaz altın olan tektaş yüzük tasarımıdır. 

Tektaş Pırlanta Yüzük Çeşitleri Nasıl Satın Alınır? 

Pırlanta tektaş yüzük kriterleri nelerdir? Bir pırlanta tektaş yüzük fiyatı, 4C kriterleri ile belirlenir. Bir uluslararası pırlanta sınıflandırması olan 4C; kesim, renk, berraklık ve karat ağırlığıdır.  Bu özellikler, yüzlerce yüzük modeli arasından bir pırlanta satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken temel kriterlerdir. 

Pırlanta Kesimi: Kesim, pırlantaya parlaklık kazandırmak için yapılan milimetrik işlemlerdir ve pırlanta tektaş parlaklığı için çok önemlidir. İyi bir pırlanta kesimi, orta kaliteli bir pırlantaya mükemmel görünüm kazandırabilirken, kötü bir pırlanta kesimi birinci kalite elmasa çok büyük değer kaybettirebilir.

Pırlanta Karatı: Karat, gramın beşte biri olan pırlanta ağırlığıdır. 1 karat 200 mg’dır. Ayrıca 1 karat ağırlık pırlanta taştaki 100 noktayı, 0,25 karat ise 25 noktayı ifade eder. İki farklı pırlanta tektaş yüzük eşit karat ağırlığına sahip olsa bile aynı pırlanta tektaş yüzük fiyatları ile satılıyor olması beklenemez. 

Pırlanta Rengi: Doğal pırlanta renkleri, D ile Z arasındaki harfler ile sembolize edilir. D en renksiz ve en değerli kabul edilen renk sınıfıdır. Z’ye doğru pırlanta rengi renksizden sarımtırağa ve nihayetinde koyu sarıya yakınlaşır. Bu, ucuz tektaş pırlanta yüzük fiyatları için en önemli belirleyicidir.

Pırlanta Netliği: Benzer inklüzyona/doğal elmas lekelerine sahip olabilecek eşdeğer iki pırlanta yoktur. Bu, bir pırlantayı diğerlerinden tümüyle ayıran özelliktir. Kusursuzdan “Dâhil 3”e kadar lekelerin yokluğunu pırlanta netliği ifade eder.

En Uygun Tektaş Pırlanta Yüzük Fiyatları

Sevginizin ve bağlılığınızın ifadesi için bir eşsiz bir pırlanta tektaş yüzük satın almak istiyor olabilirsiniz. Bütçenize göre aklınızdaki pırlanta tektaş nişan yüzüğü fiyatı nedir? En uygun tektaş yüzük fiyatları için https://www.modelpirlanta.com/pirlanta-tektas-yuzukler/ linkine göz atabilirsiniz. Cazip pırlanta yüzük fiyatları yanında taksitli tektaş pırlanta yüzük satın alma imkânı da sunulan güvenilir adreste birbirinden güzel ve eşsiz tektaş yüzük modelleri arasından hem bütçenize hem de zevkinize göre bir tektaş yüzük bulabileceğinizden emin olabilirsiniz. Çok şık ve ucuz fiyatlı pırlanta yüzükler koleksiyonunu hemen keşfedin!

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?