Oyun Bilgisayar

Rakiplerinizle Aranızdaki Farkı Monster Monitör Modelleriyle Açın

Son birkaç yıl içerisinde görüntü teknolojileri alanında baş döndürücü bir hızla yaşanan yenilikler, hem standart bilgisayar kullanıcıları hem de oyun tutkunları için yeni ufuklar açtı. Önceleri, 60 Hz seviyesinde LCD monitörlerle oyun oynamak durumunda kalan oyun meraklılarının karşısında artık çok daha geniş ekranlı, yüksek çözünürlüklü ve yine yüksek yenileme hızına sahip monitörler var. Oyuncu olmayanlar için büyük bir anlam ifade etmeyen bu unsurlar, oyuncular içinse rakipleriyle aralarındaki skor farkını artırıp bireysel veya takım olarak başarıya uzanan yoldaki en önemli unsurlardan biri hâline gelebiliyor. Peki, oyuncular için geliştirilen monitörlerin standart monitörlerden ne gibi farkları ve onlara kıyasla ne gibi avantajları bulunuyor?

Oyuncu Monitörünün Yüksek Yenileme Hızıyla Bir Adım Öne Geçin

Benzer bilgisayar konfigürasyonlarına, bilgisayar çevre birimlerine ve internet hızına sahip bir arkadaşınızla aynı oyunda karşı karşıya gelseniz, şartlarınızın tamamen aynı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak monitör kavramını da bu süreçte hesaba katmanız gerekir. Siz rakibinize nişan alırken onun sizi vurması gibi sahnelerle karşı karşıya kalmanızın temel nedeni, arkadaşınızın daha yüksek ekran yenileme hızına sahip bir oyuncu monitörü kullanması olabilir. Zira 60 Hz bir monitör kullandığınızda ekrandaki görüntüler, saniyede yalnızca 60 defa yenilenir. Rakibinizde 144, 165 ya da 240 Hz gibi çok daha yüksek yenileme hızlarına sahip bir monitör varsa, rakibiniz ekranda çok daha fazla sayıda kare görerek hamlelerini bu doğrultuda gerçekleştirecek, siz daha nişan alırken sizi oyun dışı bırakabilecektir. Eğer çevrim içi karşılaşmalarda bu ve benzeri anlara sıklıkla denk geliyorsanız, kendinize uygun bir oyuncu bilgisayar monitörü edinmeniz gerekebilir.

Monster Monitör

Gaming Monitör Modelleriyle Ekran Yırtılmalarından Tamamen Kurtulun

Bilgisayarınıza güçlü işlemci ve ekran kartlarını alıp taktıktan sonra akıcı bir oyun deneyimi yaşamak, sizin en doğal hakkınız. Ancak kullandığınız monitör, standart görüntü özelliklerine sahip bir modelse ve henüz oyuncu monitörü modelleriyle tanışmadıysanız, sizi tatsız bir sürpriz bekliyor olabilir: Ekran yırtılması. Her alanda olduğu gibi bilgisayar parçaları arasında da kusursuz bir iletişim olması gerekir. Ekran kartı ve monitörün, aralarında bir bakıma konuşmaları olarak nitelendirebileceğimiz süreçte monitörün ekran yenileme hızı, ekran kartının monitöre saniyede gönderdiği kare hızında düşük kalırsa, görüntü senkronizasyonunda sorun meydana gelir. Bu da size akıcı görüntülerin arasına karışan bozuk ve yırtılma benzeri sahneler olarak yansır. Bunun önüne geçebilmek içinse iki temel seçeneğiniz var:

Seçeneklerden ilki, giriş gecikmelerine neden olarak özellikle fare hareketlerinizi hissedilir şekilde yavaşlatacak olan, oyun içinden dikey senkronizasyon özelliğini etkinleştirmek. Diğer seçenek ise donanımsal dikey senkronizasyon özelliği sunan bir oyuncu monitörü alarak ekran kartı ve monitörün kendi arasında ideal iletişimi kurarak mükemmel görüntüler sunmasını sağlamak. Özellikle FreeSync teknolojili oyuncu monitörü fiyatlarının uygun aralıklara inmesi, oyuncular arasında bu tür modellerin tercih edilmesinde hayli etkili.

Monster Aryond Oyuncu Monitörü ile Farkınızı Ortaya Koyun

Standart teknik özelliklerle gelen bir monitörle oyun oynuyorsanız, bugüne kadarki oyun deneyiminizi unutmaya hazırlanın. Artık karşınızda, Türkiye’nin oyuncu bilgisayarı markası Monster’ın imzasını taşıyan Aryond serisi oyuncu monitörü modelleri var. Kavisli yapıdaki geniş ekranları ile ekranın her köşesine hâkim olabilmenizi mümkün kılan monitörler, yüksek çözünürlük ve yüksek seviye ekran yenileme hızıyla harikulade bir oyun tecrübesi yaşamanızı sağlıyor. Parlaklık seviyesi, ekran renk doğruluğu gibi alanlarda beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacak çözümlerdeki Freesync/G-Sync teknolojileri ise kullandığınız ekran kartının markası fark etmeksizin, donanımsal dikey senkronizasyon özelliğinden yararlanarak oyunlardaki yırtılma etkisini ortadan kaldırıyor. Eğer siz de sıra dışı bir oyun tecrübesi yaşayarak rakiplerinizle aranızdaki farkın açılmasını istiyorsanız, Aryond serisi Monster oyuncu monitörleri sizleri bekliyor.

Kapak görseli Sean Do

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?