Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

2000 yılından önceki yapımlara karşı hep önyargılı davranmışımdır. Nedendir bilmiyorum fakat filmin yapım yılı 2000 yılı öncesi ise o filmin kalitesiz olduğunu düşünüyordum. Matrix dışında 2000 yılı öncesi vizyona giren başka bir yabancı film izlediğimi hatırlamıyorum. Matrix filmini de izlememek ayıp olurdu. Filmler konusunda diğer bir önyargım ise Bollywood filmleriydi. Fakat bu önyargımı ilk My Name Is Khan filmini ardından da diğer ünlü Bollywood filmlerini izleyerek kırmıştım. 2000 yılı öncesi filmler önyargımı ise Reservoir Dogs filmini izleyerek kırdığımı söyleyebilirim.

Filmin başrollerinde Harvey Keitel, Tim Roth, Michael Madsen, Steve Buscemi gibi oyuncuların oynadığı, aynı zamanda filmin yönetmenliğini yapan Quentin Tarantino‘nun filmin bir bölümünde rol aldığı, 1992 yapımı suç ve gerilim filmi. Araştırmalarıma göre klasik Tarantino filmlerindenmiş.

Joe Cabot öncülüğünde toplanan 8 kişilik bir grup bir banka soyarlar. (Yukarıdaki görselde Mr. Blue eksik.) Fakat soygunda polisin peşlerine çok hızlı düşmesi nedeniyle kan gövdeyi götürür. Polisin soyguna bu kadar hızlı müdahele etmesinden dolayı aralarında bir casus olduğunu düşünürler. Bundan sonra olaylar psikolojik savaşa dönüşür.

Filmde her ne kadar banka soygunu olsa da klasik soygun filmlerindeki aksiyonu beklemeyin. Hatta aksiyon sahnesi bir iki bölümde var. Aksiyonu biraz fazla olsa daha mı iyi olabilirmiş bilmiyorum. Küfürlü sahneler de oldukça bol. Özellikle filmin hemen girişinde fakoflar havalarda uçuşuyor. Filmin ilk bölümünde biraz sıkılabilirsiniz fakat sabredin. Film sizin sabrınızı mükafatlandıracak. Ayrıca bazı bölümlerdeki Amerikanvari espriler de güzel olmuş. Oyunculuk bakımından ise olumsuz hiçbir eleştiri yapılamaz. Özellikle Michael Madsen ve Steve Buscemi’yi çok beğendim.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

6 Yorum
 1. Burak Göç
  31 Aralık 2015 - 04:38
  Cevapla
  • Usluer
   31 Aralık 2015 - 12:52
   Cevapla
 2. Mustafa T.
  31 Aralık 2015 - 16:41
  Cevapla
  • Usluer
   31 Aralık 2015 - 18:02
   Cevapla
   • Burak Göç
    1 Ocak 2016 - 21:24
    Cevapla
 3. cihangir
  15 Şubat 2016 - 18:26
  Cevapla