Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro

Robot Süpürgeler Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

İnsanoğlu teknoloji konusunda daha ne kadar ileriye gidebilir diye düşündükçe her geçen gün bu düşüncenin bir sınırı olmadığını kanıtlıyorlar bize. Boston Dynamics adlı firma hakkında ufak bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Bu teknolojinin nasıl korkutucu bir şekilde ilerlediğinin kanıtı Boston Dynamics. Şimdilik robotların distopyası güzel bir komplo teorisi veya film senaryosu olabilir ama bundan yıllar yıllar sonra bir distopya yaşamasak da robotların günlük yaşantımızda da vazgeçilemez bir konumda olacağı kesin.

Yukarıdaki düşüncelerim evime robot süpürge girdikten sonra daha da kesinleşti diyebilirim. Telefon veya bilgisayar gibi teknolojik aletleri bir kenara bırakırsak yakın zamanda insanın günlük yaşamını bu kadar kolaylaştıracak bir alet icat edildi mi bilmiyorum. Daha yazının başında fütursuzca bu aleti övüp de “binlerce lira para verdin översin tabii” diye düşünülmesini de istemiyorum. Çünkü ben bu aleti almadan önce okuduğum tüm olumlu yorumlarda -olumsuz yorum hemen hemen yoktu- aynı cümleyi kurmuştum.

Yaklaşık üç aydır Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro‘yu kullanıyorum. Bu aleti alırken bir ay kullanıp inceleme yazısı yazmayı düşünüyordum. Fakat almadan önce benim de araştırdığım kadar insanlar bu aletin incelemesini merak etmiyor. Bu alet ve türevleri hakkında insanların aklında tek bir soru var; robot süpürgeler gerçekten işe yarıyor mu?

Robot süpürge evlerimize 10 yıl önce bu sahne ile girmişti.

Bu aleti almadan önce uzun bir süre araştırma yaptım. Hali hazırda evde normal bir süpürge var, robot süpürge süpürmek eylemini ne kadar kolaylaştırabilirdi? Ki fiyatı benim aldığım dönemde 3000 lira civarındaydı. Bu paraya normal süpürgelerin en kalitelisi alınabilirdi. Sadece robot süpürge almaya karar vermek yetmiyor tabii ki, bir de bu robot süpürgelerden hangi markanın hangi modelini almaya karar vermek gerekiyor. Robot süpürgelerin işe yarayıp yaramadığı araştırdığım kadar hangisini almalıyım için de uzun bir araştırma yaptım. En sonunda fiyat performans odaklı Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro almaya karar verdim.

Yaklaşık üç aydır evin her köşesini dip bucak süpürttüm. Süpürttüğüm yetmezmiş gibi bir de üzerine mop da yaptırdım. Tek odayı temizlettim, belirli bir bölgeyi temizlettim, turbo modunu denedim. Üzerine çay koyup servis yaptırmak dışında aletin tüm imkanlarından faydalandım. Öncelikle adına yapay zeka mı dersiniz, akıllı mı dersiniz ne derseniz deyin bu aletin evi süpürürken şarjının bitmesi ve şarjı bittikten sonra da kendi şarj istasyonunu bulup şarj olması, şarj olduktan sonra da süpürme işlemine kaldığı yerden devam etmesi benim için devrim niteliğinde bir olaydır. Hatta yeni çıkan versiyonlarında dolan haznesini kendi bile boşaltıyor.

Neler Yapabiliyor?

Temel yeteneği evinizi süpürebilmesi. Bunun yanında mop da çekebiliyor. Evinizi öyle üstün körü bir düzende de süpürmüyor. Telefon uygulaması sayesinde önce evinizin krokisini hafızasına kaydediyor. Daha sonra bunun üzerinden süpürme işlemini yapıyor. Önüne çıkan engelleri üzerindeki sensörler sayesinde algılayıp kenarlarından geçebiliyor. İsterseniz evinizin tamamını, isterseniz seçtiğiniz odayı, isterseniz de belirli bir bölgeyi temizletebiliyorsunuz. Orta seviyede çok büyük olmayan bir evi tek şarjda bitirebiliyor. Eğer şarjı yetmezse şarj istasyonuna gidip, şarjını doldurup, kaldığı yerden devam ediyor. Turbo modunu kullanırsanız şarjı çabuk tükeniyor. Standart modu iş görüyor. Bu işlevleri hemen hemen her robot süpürge yapabiliyor.

Süpürdüğü yerler uygulama üzerinden canlı olarak gösteriliyor.

Normal Süpürgeye Göre Süpürmesi Nasıl?

Bu aleti normal süpürge performansı bekleyerek alırsanız beklentinizi karşılamayacaktır. Çünkü normal süpürge ile dip bucak süpürdüğünüz yerleri bununla süpürmeniz zor. Mesela robot süpürge ile temizlik yapacaksanız odaların kapılarının açık olması gerektiği için kapı arkalarını süpüremiyor. Bunun yanında normal süpürgenin her defasında giremediği koltuk altları, yatak altları gibi yerleri de robot süpürge kolayca süpürebiliyor.

Çekim gücü olarak normal süpürge kadar kuvvetli değil. Fakat şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki normal süpürge kullanımızını azaltacak kadar iyi iş çıkarıyor. Hatta ilk süpürme işlemi bittikten sonra haznesinden çıkan tozu gördüğümde çok şaşırmıştım. Beklentiyi arşa çıkarmazsanız evdeki kılın, tüyün, tozun bir numaralı düşmanı olur.

İşe yarıyor mu yaramıyor mu sorusunun cevabı aslında sizin beklentinizle doğru orantılı. Ben robot süpürgeler hakkında çok az olumsuz yorum okudum. Ben de her kullandığımda da iyi ki almışım diyorum.

Mop konusuna gelirsek bence mop da yaptıralım diyerek alınacak bir şey değil bu robot süpürgeler. En azından şimdilik öyle. Çünkü mop yaptırmak için evdeki tüm halıları kaldırmanız gerekiyor. Kaldırmazsanız eğer mop aparatını takınca halıların üzerinde hareket etmesi çok zorlaşıyor. Halılar olmadan mop performansı nasıl derseniz idare eder, kötü değil. Ama normal mopla da kesinlikle kıyaslanamaz. Bu yüzden mop işlemini normal yapma taraftarıyım.

Kimler Kullanmalı Kimler Kullanmamalı?

Eşimle birlikte ikimiz de çalıştığımız için sadece cumartesi ve pazar günleri boşluğumuz oluyor. Haftada bir kez temizlik yapabiliyoruz ve bunu da olabildiğince hızlı yapmalıyız ki dinlenmeye de vaktimiz olsun. Zaten robot süpürge almaktaki amacım da bu temizlik mevzusunu olabildiğince kolaylaştıracak olmasıydı. Gerçekten de düşündüğümden daha fazlasını yaptı diyebilirim. Eğer evdeki fertler çalışıyorsa ve en azından evi süpürmek için bir çözüm aranıyorsa robot süpürge kullanmak gayet mantıklı olacaktır. Hoş eğer ekonomik durumunuz el veriyorsa kesinlikle evde bulundurmanız gerektiğini düşünüyorum. İki üç günde bir evi süpürme işini robot süpürge sayesinde bir haftaya çıkarabilirsiniz.

Robot süpürgeyi alıp da pişman olanların geneli evdeki eşya çokluğundan dolayı robot süpürgenin işini düzgün yapamamasından şikayetçi. Bu aletin en büyük düşmanı evdeki eşyalar. Evde ne kadar az eşya varsa robot süpürge görevini o kadar iyi yapıyor. Bir de evinizdeki eşyalar da robot süpürgeye uygun olmalı. Bu aleti kullanmaktaki bir diğer amaç her defasında altını süpüremediğimiz koltuk, yatak gibi eşyaların altına girip oraları da süpürmesi. Bu eşyaların altına girebilmesi için de eşyaların altında robot süpürgenin girebileceği kadar bir boşluk olması gerekiyor. Bunun için 12cm’lik bir boşluk olması yeterli.

Kullandığım koltuk ile zemin arasında 14cm boşluk bulunmakta.

Ben süpürmeyi başlatmadan önce evi topluyorum ki önüne herhangi bir engel çıkmasın. Mesela perdeleriniz uzunsa perdeyi engel olarak algılayıp altını süpürmüyor. Veya yemek masanız varsa sandalyelerin ayaklarından dolayı masanın altını düzgün süpürmeyebiliyor. Yani biraz da süpürgeye uygun bir eşya yerleşimi yapmak gerekiyor.

Halıları süpürmek konusunda da oldukça başarılı. Normal bir halının üzerine rahatça çıkıp halıyı süpürebiliyor. Benim en büyük endişem halının üzerine çıkıp çıkamayacağıydı. Fakat 2cm’ye kadar olan engelleri zorlanmadan aşabiliyor.

Sonuç

Bence imkanı olan herkesin evinde bulunması gereken bir teknolojik ürün. Kullanmadan size nasıl kolaylık sağladığını farkedemeyeceksiniz. Evin kendi kendine süpürülüyor olması ve sizin bunun için hiçbir enerji tüketmiyor oluşunuz harika bir şey.

Fiyat olarak yüksek olabilir. Ortalama bir robot süpürgenin fiyatı şu an 2500 lira civarlarında. Değer mi, bence değer.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

15 Yorum
 1. Ben kuzgun
  10 Mayıs 2021 - 18:19
  Cevapla
  • Usluer
   10 Mayıs 2021 - 18:38
   Cevapla
 2. Elif
  12 Mayıs 2021 - 12:45
  Cevapla
  • Onur
   1 Haziran 2021 - 22:42
   Cevapla
  • Usluer
   12 Mayıs 2021 - 22:16
   Cevapla
 3. Samet ÇİFTÇİ
  17 Mayıs 2021 - 02:58
  Cevapla
 4. Deniz Yüksel
  1 Haziran 2021 - 13:15
  Cevapla
 5. Onur
  1 Haziran 2021 - 22:43
  Cevapla
 6. İsa K.
  12 Haziran 2021 - 23:10
  Cevapla
 7. Görkem CAN
  29 Haziran 2021 - 16:28
  Cevapla
 8. magazintur
  26 Temmuz 2021 - 12:46
  Cevapla
 9. Çıplak Yazar
  3 Ağustos 2021 - 10:45
  Cevapla
  • Usluer
   4 Ağustos 2021 - 10:14
   Cevapla
 10. Nazmi
  22 Ağustos 2021 - 16:40
  Cevapla