sağlık

Sağlık Sigortası Hakkında Merak Edilenler

Hemen hemen herkes, hayatının bir döneminde kötü bir hastane tecrübesi yaşayarak, özel sağlık sigortası yaptırıp yaptırmama konusunda bir düşünce edinmiştir. Bunlardan kimisi gerektiği gibi özel sağlık sigortasını yaptırıp sağlığını güvence altına almış, bazıları da akıllarındaki soru işaretlerine cevap bulamayarak gereken cesareti veya özveriyi kendilerinde bulamamışlardır. Aslında sağlık sigortası, neden ve nasıl yaptırılacağını bildikten sonra öyle çok aşırı külfet gerektirecek bir sigorta çeşidi değildir ama önem açısından belki de en zaruri olan sigorta biçimidir.

Türkiyede sağlık sigortası kullanımı

Araba ve evimiz için gösterdiğimiz korku sonucunda kasko ve DASK gibi sigorta çeşitlerini göz kırpmadan yaptığımız halde 2012 Türkiye şartlarına bakarak, sağlık sigortasına gereken özeni göstermediğimiz açıkça görülmektedir. Hemen hemen her hafta haberlerde sağlıkla ilgili olumsuzlukları izlediğimiz, hastalık oranı yüksek bir toplum olduğumuz halde nedense insan kendi sağlığı konusunda gereken özeni göstermiyor. Aslında son zamanlarda bir artış görülmekte, fakat Avrupa ile Türkiye kıyaslandığında yine de olması gerekenden çok geride olduğumuz göze çarpıyor.

Peki nedir sağlık sigortasının avantajları?

Devlet tarafından sigorta güvencesi altında bulunan sağlık kuruluşları her ne kadar iyi niyetli bir şekilde geliştirilmeye devam etse de, devlet hastanelerinin dört dörtlük hizmet verdiğini söylemek doğru olmaz. Genellikle Ssk hastanelerini kullananların ortak şikayetleri ; bakımsızlık, ilgisizlik, sıra beklemek, yeterli alet ve donanıma sahip olmaması vs. İşte bu noktada ileri derecede tetkik gerektiren ve hassas durumlarda insanlar parasına bakmadan özel hastaneleri ve tavsiye edilen doktorları tercih ediyor.

Sigorta poliçesinin kapsamına göre özel sağlık sigortası bulunan hastalar, yurt içi ve yurt dışında istedikleri bir özel hastaneye gidip muayene olabilir, ayakta veya yatarak tedavi görebilirler. Tedavi görecekleri hastalıklar ne kadar ciddi olursa olsun, sigortalılar maddi açıdan düşünmek zorunda kalmazlar.

Sigorta primleri neye göre belirlenir?

Sağlık sigortası primleri en önemli değişiklikleri yaş ve cinsiyete göre göstermektedir. Primlerin belirlenmesinde, geçmişte yapılan araştırmalar ve istatistikler karşılaştırılarak, risk grubu uygulaması yapılıyor. Belli cinsiyetlerde belli yaş gruplarında daha fazla rahatsızlanma görüleceği için primleri de daha yüksek olacaktır.

Primleri etkileyen bir diğer etken de sigorta paketinin kapsamına nelerin dahil olacağıdır. Örneğin bazı paketler sadece yurt içi hizmet verirken bazıları yurt dışı için de hizmet verebilmektedir. Bazı paketlerde ayakta tedavi tek seçenek iken bazılarında yatarak tedavi de bulunmaktadır.

Bunun yanında sigorta yenilemelerde kişinin bir önceki yılda geçirdiği hastalıklar ve sağlık masrafları da göz önüne alınır. Bunun için ciddi durumlar olmadıkça kullanımınız çok olduğu takdirde gelecek seneye yüksek prim ödeyebilirsiniz. Ayrıca yıl sonunda gelecek yıl için prim belirlenirken ameliyat ve doktor masraflarındaki artışlar da göz önünde bulunduruluyor.

Sağlık sigortasından kimler faydalanabilir?

Özel sağlık sigortası için yaş aralığı 14 günlük bebek ile 64 yaştır. Sigortaya kabul edilmek için gereken formları doldurarak sigorta şirketine teslim etmelisiniz. Burada sigorta uzmanları bilgilerinizi inceleyerek sizi kabul eder. Hemen hemen herkesin yaptırabileceği sağlık sigortasında, geçmişe yönelik hastalık ve rahatsızlıklar kapsam dışında kalmaktadır. Bunun için genç yaşlarda, henüz kronik hastalıklar belirginleşmeden, sağlık sigortası yaptırmakta fayda vardır. Çünkü ihtiyaç duyulduğu anda alınamayacak tek şey sigortadır. Sağlığınız bozulduktan sonra keşke sigortam olsa diyebilirsiniz ama sigorta yaptırmaya kalkarsanız hastalığınız kapsam dışı kalacaktır.

En uygun sağlık sigortasını nasıl bulabilirim?

Sağlık sigortası poliçenin kapsamına ve sigorta kurumundan, sigorta kurumuna değişebileceği için, bir kaç tane güvenilir kurumdan fiyat almanızda fayda olacaktır. Eğer bunları tek tek gezmek için vaktiniz yoksa internette enuygun.com tarzında sağlık sigortası primleri hesaplama ve teklif alma işini yapan web sitelerini kullanabilirsiniz. Bu siteler kurumların fiyatlarını listeleyerek detaylar ve ayrıntılar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlarlar. Böylece hem zamandan hem de paradan tasarruf etmiş olursunuz.

Kapak görseli Pixabay

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?