Sayılar İle Mutlu Olmak: Takipçi Hastalığı

Mutlu sayılar diye bir tabir vardır. Bir sayının rakamlarının karelerini toplayarak (bu defalarca ardı ardına olabilir), sonucunda bir sayısına ulaşıyorsak; o sayı mutludur demektir. İkinci bir durum var ki; o da kişilerin yüksek sayılardan mutlu olmalarıdır. Kısacası; sayılar, insanları mutlu edebilen türdendir. Peki sayılarla mutlu olmak nasıl oluyor?

Instagram

Maddiyatta Sayılar

Yaşamsal fonksiyonlar, maddi değerlere bağlı olduğunu kabul etmeyen ve maddiyatın çok daha keyifli bir yaşamın kapılarını açtığını bilmeyen yoktur. Elinizdeki altın miktarı, cebinizdeki yada bankanızdaki para miktarı ne kadar çoksa; o kadar huzurlu ve mutlu olursunuz. Bir kişinin aylık geçimi 1,500 lira gibi bir miktar olduğunu varsayarsak ve maaşı 1,500 lira olsa; o zaman mutsuz olurdu. Ancak 3000 lira maaş almak; onda mutluluk ve huzur hormonunu arttırır. Ancak maddi durumlar; sayılarla mutluluk için çok açık bir örnek değildir. Onun için sosyal mutluluk ele alınmalıdır.

Sosyal Takipçi Mutluluğu

Sosyallik kavramı, hayatı dışarda yaşamaktan; sosyal medyada var olmaya doğru kaydı. Ancak sosyal medyada da sosyallik demek; takipçi sayının varlığı ile doğru orantılı olarak algılanmaya başlandı. Bu yüzden çeşitli durumlar ortaya çıkmaya başladı. Buna instagram konusu üzerinden açıklık getirelim.

  • Sosyal takipçi artışını doğal yollarla sağlayamamak; kişilerde bunalıma neden olmakla birlikte mutsuzluğu tetiklemektedir. Bunun için Google gibi arama motorlarında takipçi arttırmaya yönelik arayışlara gidilmiştir. (Bkz: instagram takipçi satın al)
  • Takipçi arayışında yapay yollara kaçılmasını sağlayan birçok internet sitesi kuruldu. Bunlar instagram beğeni, instagram takipçi gibi isimlerle hizmet vermektedir. Son zamanlarda bu tür sitelere ücretler ödenip; bot kullanıcılar ile takipçi sayısı arttırılmaktadır. Kişi; bu takipçilerin gerçekçi olmadığını bilse dahi, mutlu olabilmektedir.
  • İnsanların takipçi satın alması, belirli bir seviyeden sonra mutsuzluğa sebep olmaktadır. Takipçi artmasına karşın etkileşim oranının düşük olması; insanları üzmektedir. O yüzden doğal ve aynı kültürden takipçi alınmaktadır. Örneğin; dünya genelinde takipçi almak yerine; instagram türk takipçi alışı artmıştır.

Sayılarla mutluluk; genel yaşamda sayıların artışı ile doğru orantılı bir durumdur. Ancak sosyal mecralarda sayıların artması; belirli bir noktaya kadar insana mutluluk veriyor ancak fazlasında mutsuzluğa yol açıyor.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?