saat

Seiko Saatler: Seiko 5 ve Seiko Astron Serileri

Seiko kelimesinin Japonca anlamı başarı, mükemmel ve dakikadır. Kintaro Hattori tarafında 1881 yılında Tokyo’nun Ginza bölgesinde bir takı ve mücevher dükkanı olarak kurulan marka bugün dünyaca ünlü bir hale gelmiştir. 1891 yılında Seikosha adı ile Hattori, saat üretmeye başladı. Seiko saat ise ilk kez 1924 yılında piyasaya sürülmüştür.

Seiko ‘Astron’ isimli ilk kuvars saat 1969 yılında piyasaya sürüldü. Bu saat o yıllarda ortalama bir arabanın piyasa değerinde satıldı. Bu gelişmeden sonra Seiko ilk kuvar kronografı üretti. Bundan sonra Seiko Spring Drive adını verdiği modeli ile dünyanın ilk pilsiz saatini üretti. Bu saatin mekaniği, içindeki yaylar ile küçük bir tekeri çevirerek kinetik enerjiyi çok küçük elektrik enerjisine dönüştürür. Seiko markasının Seiko 5 serisi mekanik saatleri ise koleksiyoncular tarafından ödüllendirilmiştir.

Seiko saat; klasik, modern, bohem, spor ve şık her tarza hitap eden geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Su geçirmezlikleri ve dayanıklılıkları yüksek olan bu saatlerin bazı modellerinde kronograf özelliği de bulunmaktadır. Zarif bayan saatlerinin camları safir olup, çarpıcı ve göz alıcı taşlar ile bezeli olanları vardır. Bu saatler sağlamlılığı ve uzun ömürlülüğü ile bilinirler. Bazı saatlerde ise takvim ve alarm özelliği bulunmaktadır. Ayrıca yacht timer ayarı ile geri sayım aracı ve kronometre özelliğini birleştirir. Alarm ve yerel zaman modu donanımları da Seiko saati ayrıcalıklı yapmaktadır. Bazı saatlerin tepesinde kilitlenebilir bir vida vardır. Bu vidayı kilitlerseniz hem saatin su geçirmez özelliğini artırır hem de yanlış ayarlamaları önlemiş olursunuz.

Seiko 5 modeli markanın en önemli serilerinden biridir. Seiko 5 saatleri hafiftir ve oldukça dayanıklıdır. Otomatik özelliğe sahip bu saatlerin su geçirmezlikleri yüksektir ve şoklara dayanıklıdır. Ayrıca bu saatlerin takvim ve gün göstergesi de vardır. Seiko 5 saatler pil gerektirmez çünkü kinetik enerji ile çalışır. Çelik kordonlu, sarı altın renk kordonlu, rose altın renk kordonlu, kırmızı kordonlu, mavi kordonlu gibi birçok alternatifi bulunmaktadır. Genel olarak klasik ve spor modelleri bulunmaktadır.

Seiko Astron güçlü erkek ve zarif kadınların ilk tercihidir. Seiko markası; düşük enerji tüketimi GPS alıcısını geliştirdi. GPS uygularının global ağını kullanarak GPS sinyallerini alan ve zaman dilimlerini, takvim ve saati belirleyen Seiko Astron’u üretti. Bu saat, dünyada var olan 39 ayrı saat dilimini algılamaktadır. Bu teknoloji devrimini yaratan saat, günde bir defa otomatik olarak saat bilgisini almaktadır. Bunun dışında istenildiği vakit dünyanın yörüngesinde bulunan dört ya da daha fazla GPS’e bağlanır ve böylece konum, zaman dilimi ve doğru saati ayarlar. Bu saat, güneş ışığı ile çalıştığı için pil kullanımına gerek yoktur.

Seiko Astron bir koleksiyondur. Bazı ürünler sınırlı sayıda üretilmiştir. Genel olarak saatler titanyum ve paslanmaz çelikten üretilmiştir. Bunun dışında alt kadran, özel yansıma yapmayan safir cam ve uçak modu göstergesi özellikleri de bulunmaktadır.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

1 Yorum
  1. Ahmet
    12 Ekim 2015 - 23:28
    Cevapla